Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2013 03 27

Teismas ėmėsi homoseksualų eitynių „Baltic Pride“ organizatorių skundo dėl draudimo jas rengti Gedimino prospekte

Vilniaus apygardos administracinis teismas ėmėsi homoseksualų eitynių „Baltic Pride“ organizatorių skundo dėl sostinės savivaldybės sprendimo neleisti jas rengti Gedimino prospekte.
Baltic pride Vilnius 2010
Baltic pride Vilnius 2010 / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Lietuvos gėjų lyga (LGL) kreipėsi į teismą, prašydama panaikinti savivaldybės administracijos įsakymo dalį, kuria buvo pakeista vieta renginiui.

Savivaldybė savo ruožtu paprašė atmesti skundą kaip nepagrįstą, teigiama teismo pranešime. Pasak atsakovės, siekiant apsaugoti eitynių dalyvių teises ir laisves, valstybės ir visuomenės saugumą, viešąją tvarką, palankesnė vieta eitynėms organizuoti yra Upės gatvė. Valdininkai siūlė ne tik alternatyvią vietą, bet ir viešosios tvarkos bei visuomenės saugumo požiūriu palankesnę renginio formą – vietoje eitynių surengti susirinkimą arba mitingą Lukiškių aikštėje, tačiau LGL su tuo nesutiko.

Renginys, anot savivaldybės, neuždraustas, bet, turint duomenų, kad eitynių metu gali kilti grėsmė visuomenės ir dalyvių saugumui, atsižvelgdama į policijos nuomonę ir 2010 m. vykusių analogiškų eitynių patirtį, pasiūlė Upės gatvę.

Policijos departamentas teismui paaiškino, kad Gedimino prospekte yra daug gyvenamųjų namų, biurų, kitų patalpų, kurias esą būtų privaloma tikrinti ir renginio metu kontroliuoti, nes „yra grėsmė, kad nuo pastatų stogų bus mėtomi įvairūs daiktai“. Be to, kelioms valandoms būtų sutrikdytas viešojo transporto eismas.

Upės gatvė ir gretima teritorija – erdvesnė nei Gedimino prospektas, dėl to čia lengviau užtikrinti viešąją tvarką, lengviau išdėstyti policijos pajėgas ir manevruoti, dalis teritorijos atitverta natūralia gamtine kliūtimi – Neries upe.

Taip pat būtų mažiau trikdomas parduotuvių, kavinių, įstaigų, kitų komercinių objektų darbas. Policija pažymėjo turinti patirties čia užtikrinti panašaus renginio dalyvių, viešosios tvarkos ir eismo saugumą.

Policijos departamentas: „Yra grėsmė, kad nuo pastatų stogų bus mėtomi įvairūs daiktai.“

Sprendimą teismas ketina paskelbti balandžio 11 d.

Dalyvių laukiama iki 800

LGL paprašė teismą įpareigoti savivaldybę suderinti prašomą eitynių maršrutą. Norima, kad eitynių dalyviai – jų laukiama apie 800, pajudėję iš Odminių skvero prie Katedros aikštės, valandą žygiuotų Gedimino prospektu pro Vyriausybę iki Lukiškių aikštės prieš Užsienio reikalų ministeriją. Čia būtų sakomos eitynių dalyvių kalbos, išskleidžiama vaivorykštės vėliava. Renginio metu reikėtų laikinai sustabdyti eismą pakeliui esančių gatvių sankirtose su prospektu. 

Savivaldybė eitynes liepos 27 d. leido, bet nurodė saugumo sumetimais jas perkelti į kitą Neries pusę – pradėti nuo automobilių aikštelės prie „Forum Palace“ ir žygiuoti Upės gatve iki viešbučio „Radisson Blu“. Čia eitynės vyko 2010 m.

Sulaukusi prašymų leisti sostinės Gedimino prospekte organizuoti du prieštaringai įvertintus renginius – „Baltic Pride“ ir tautiškai nusiteikusių gyventojų eitynes Kovo 11-ąją, Vilniaus miesto taryba nusprendė, kad čia galės vykti tik miesto ir valstybinės reikšmės renginiai.

Tačiau po Kovo 11-osios eitynių, kurios Gedimino prospekte įvyko be leidimo ir gana ramiai, meras Artūras Zuokas pareiškė, kad kitąmet panašus renginys galės vykti šioje gatvėje.

Festivalyje – ne tik eitynės

Anot LGL, sprendimas pakeisti jų renginio vietą neteisėtas ir kertasi su Europos žmogaus teisių konvencijai bei Konstitucijai. Jis esą prieštarauja eitynių tikslui – atkreipti valstybės ir visuomenės dėmesį į homoseksualių, biseksualių bei transseksualių asmenų (LGBT) žmogaus teises, jų integravimąsi į visuomenę.

Eitynės „Baltic Pride“ planuojamos kaip kasmečio Baltijos šalių žmonių teises ginančių organizacijų festivalio renginys. Šiame festivalyje žadama ne tik kalbėti apie homoseksualų lygybę, patiriamus sunkumus ir problemas, dalintis kitų šalių patirtimi, bet ir pamininėti 20-ąsias homoseksualumo dekriminalizavimo bei LGBT teisių sąjūdžio Lietuvoje įkūrimo metines.

Pats festivalis vyks liepos 22-27 d. Tuo metu suplanuotos ne tik eitynės už lygybę, bet ir konferencija žmogaus teisių klausimais, paroda, filmų festivalis, socialinė programa.

Beje, eitynių laikas – liepa – sutaps su Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungai pradžia. LGL vadovas Vladimiras Simonko yra pripažinęs, kad toks laikas pasirinktas sąmoningai. Bet esą atsižvelgta į preliminarų pirmininkavimo renginių kalendorių – tą dieną nėra numatyta jokių aukšto lygmens susitikimų.

„Baltic Pride“ eitynes pasikeisdamos rengia visos Baltijos šalys. 2009-aisiais ir pernai jos vyko Rygoje, 2011-aisiais – Taline.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų