2016 06 28

Teismas nusprendė neišduoti Kazachstanui ir Ukrainai S.Šalabajevo

Vilniaus apygardos teismas antradienį paskelbė, kad atsisako išduoti Kazachstano teisėsaugos persekiojamą šios šalies pilietį Syrymą Šalabajevą Kazachstanui ir Ukrainai. Nutartis per septynias dienas dar gali būti skundžiama Lietuvos apeliaciniam teismui. Teismo sprendimas parodė, kad M.Šalabajevo byla yra politinio pobūdžio, sako kazacho advokatas.
Syrymas Shalabayevas
Syrymas Shalabayevas / Nuotr. iš interpol.int.

S.Šalabejevas Lietuvoje yra gavęs politinį prieglobstį.

Kazachstanas teigia, kad vyras turi būti teisiamas dėl šimtų milijonų dolerių išgrobstymo iš vietos banko, tačiau jis pats tikina esąs persekiojamas dėl politinių motyvų, nes yra opozicijos veikėjo giminaitis.

Į Lietuvą dėl 47 metų vyro išdavimo kreipėsi Kazachstano ir Ukrainos teisėsauga.

S.Šalabajevas pagal Interpolo orderį Lietuvoje sulaikytas pernai liepą. Iš pradžių jis buvo suimtas, bet gruodį teismas nusprendė jį paleisti už užstatą. Kazachas su šeima šiuo metu gyvena Vilniuje.

Byla buvo nagrinėjama uždaruose posėdžiuose, nes byloje įslaptinti klausimai, susiję ir su prieglobsčio bylos nagrinėjimu. Teismas viešai paskelbė tik nutarties rezoliucinę dalį, motyvai skelbiami uždarame posėdyje.

Kazachstano generalinė prokuratūra teigia, kad dėl S.Šalabajevo nusikaltimų „BTA Bank“ patyrė 489 mln. dolerių (429 mln. eurų) nuostolių, o jo persekiojimas nesusijęs su politika. Anot Kazachstano pareigūnų, S.Šalabajevas buvo daugelio lengvatinio apmokestinimo įmonių faktiškasis savininkas.

Lietuvai suteikus prieglobstį, Kazachstanas dėl to įteikė Lietuvai notą, šį klausimą kėlė ir Vilniuje viešėjusi Kazachstano užsienio reikalų viceministro vadovaujama delegacija.

Kazachstano generalinei prokuratūrai atstovaujanti advokatė Ingrida Botyrienė BNS teigė, kad S.Šalabajevo vaidmenį grobstant pinigus iš „BTA Banko“ bei juos slepiant ofšorinėse įmonėse įrodo britų teismų sprendimai ir šiemet kovą iš Latvijos gauta informacija.

Teisininkės teigimu, Lietuvos įstatymai leidžia prieglobstį gavusį asmenį perduoti užsienio valstybei, jei jis įtariamas pinigų plovimu.

S.Šalabajevas sako esąs persekiojamas todėl, kad yra toje pat byloje kaltinamo Kazachstano opozicijos atstovo ir verslo magnato Muchtaro Abliazovo giminaitis. Šiuo metu M.Abliazovas suimtas Prancūzijoje, kuri svarsto jo išdavimą Rusijai arba Ukrainai.

Kai kurie žmogaus teisių gynėjai ragina Paryžių neišduoti kazacho, teigdami, kad perduotas Kazachstanui jis būtų persekiojamas politiniais motyvais.

Kazachstano piliečio advokatas sako, kad pavyko įrodyti, kad jo kliento byla yra sufabrikuota ir politinio pobūdžio.

„Esminis dalykas – byla pradėta Kazachstane, o Ukraina tik lydinti valstybė. Paskutinio posėdžio metu prokuratūra atsisakė prašymo išduoti jį Kazachstaną“, – žurnalistams apie teismo motyvus sakė S.Šalabajevo advokatas Laimonas Judickas.

Jis sakė, kad, priimdamas sprendimą, teismas rėmėsi ir Migracijos departamento išvada, kurioje sakoma, kad su S.Šalabajevui Kazachstane gali būti elgiamasi žiauriai ir nežmoniškai.

„Aš manau, kad teismas visapusiškai ir objektyviai išnagrinėjo mano bylą ir priėmė teisingą sprendimą“, – po posėdžio žurnalistams sakė M.Šalabajevas. Vyras žadėjo Lietuvoje pradėti dirbti.

Jis dėkojo Migracijos departamentui, kuris kovą jam suteikė prieglobstį ir visiems, kas patikėjo, kad jo byla yra politinė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai