Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2013 03 19 /15:06

Teismas: partijos „Tvarka ir teisingumas“ ir Darbo partijos jungtuvės nedraudžiamos

Lietuvos apeliacinis teismas paskelbė galutinį ir neskundžiamą verdiktą dėl prokuroro skundo, kuriuo siekiama neleisti Viktoro Uspaskicho ir Rolando Pakso partijoms susijungti.
Viktoras Uspaskichas išrašomas iš ligoninės
Viktoras Uspaskichas / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Viktoro Uspaskicho vadovaujamos politinės jėgos jungimasis su Rolando Pakso partija „Tvarka ir teisingumas“ nepažeidžia jokių įstatymų.

Taip antradienio popietę paskelbė Lietuvos apeliacinis teismas, atmetęs Generalinės prokuratūros skundą dėl Vilniaus apygardos teismo nutarties.

Kaip žinoma, pagrindinę Darbo partijos bylą nagrinėjantis pirmosios instancijos teismas buvo netenkinęs prokuroro Sauliaus Versecko prašymo neleisti partijoms jungtis, kol nebaigtas šis rezonansinis baudžiamasis procesas.

Iš teismo verdikto aiškėja, kad Darbo partija, kaip juridinis asmuo, po politinių jungtuvių nebegalės būti traukiama baudžiamojon atsakomybėn, nes tokia organizacija paprasčiausiai nebeegzistuos.

„Įstatymų leidėjas, numatydamas baudžiamąją atsakomybę juridiniam asmeniui, tikriausiai negalvojo, kad tai teks daryti su politinėmis partijomis. Šiuo atveju turime įstatymo spragą, kurią užpildyti taip, kaip siūlo prokuroras, negalime. Kiekvienai prievartos priemonei keliami jos taikymo tikslai. Draudžiama tas priemones taikyti kitaip, nei leidžia įstatymas“, – pabrėžė Apeliacinio teismo teisėjų kolegijos vadovas.

Apeliacinio teismo nutartį išklausė Seimo pirmininko pavaduotojas Vytautas Gapšys, keli Darbo partijos advokatai, prokuroras ir gausus būrys žiniasklaidos atstovų. V.Gapšys po nutarties paskelbimo žurnalistams sakė, kad jį labai nudžiugino teismo motyvai, o Darbo partijos rastos išeities iš keblios padėties baudžiamojoje byloje jis nevadino įstatymo spraga.

VIDEO: Vytautą Gapšį nudžiugino Apeliacinio teismo leidimas sujungti dvi partijas

Teisėjų kolegija sutiko su pirmosios instancijos teismo išvada, kad nėra teisinio pagrindo apriboti kaltinamojo Darbo partijos veiklą uždraudžiant jai pakeisti teisinį statusą, rašoma Lietuvos apeliacinio teismo atstovės spaudai antradienį išplatintame pranešime.

Ir iš Politinių partijų įstatymo, ir iš Darbo partijos statuto matyti, kad kaltinamojo juridinio asmens tiesioginė veikla yra išimtinai susijusi su dalyvavimu valstybės politiniame gyvenime, įgyvendinant valstybės valdžią. O partijos reorganizavimas negali būti pripažįstamas viena iš politinės partijos įprastų veiklų. Todėl prokuroras, prašydamas uždrausti politinei partijai pakeisti savo struktūrą, Baudžiamojo proceso kodekso nuostatas aiškina plečiamai.

Lietuvos apeliacinio teismo teisėjų kolegija pažymi, kad nusikalstamos veikos, kurių padarymu kaltinama Darbo partija, galimai buvo padarytos vykdant juridinio asmens ūkinę finansinę veiklą. Akivaizdu, kad prokuroro prašomų apribojimų, kurie nėra susiję su ta partijos veikla, kurią vykdant buvo galimai padaryti nusikaltimai, taikymas nebūtų proporcingas, teisėtas ir teisingas.

Kita vertus, kolegija sutinka su prokuroro argumentu, kad pirmosios instancijos teismo išvada, pagal kurią naujai įsteigta politinė partija dar trejus metus būtų atsakinga už pasibaigusio juridinio asmens prievoles, yra abejotina. Tačiau vien pastaroji aplinkybė nėra pakankamas pagrindas apriboti Darbo partijos veiklą.

Apeliaciniam teismui pateiktame skunde prokuroras S.Verseckas prašė taikyti Darbo partijos atžvilgiu laikinas procesinės prievartos priemones – laikinai apriboti partijos veiklą uždraudžiant jai iki nuosprendžio įsiteisėjimo imtis veiksmų turint tikslą pakeisti šio juridinio asmens statusą, t.y. likviduoti, reorganizuoti ar kitaip pertvarkyti juridinio asmens veiklą. Prokuroro nuomone, Darbo partijos jungimasis su kita politine partija reikštų, kad partijos nebeliktų ir jos nebebūtų galima patraukti baudžiamojon atsakomybėn.

Vilniaus apygardos teismas tokį prokuroro prašymą buvo atmetęs, konstatuodamas, jog kliūčių reorganizuoto juridinio asmens baudžiamajai atsakomybei nėra. Skundžiamoje nutartyje teismas nurodė, kad pagal Lietuvos Respublikos civilinį kodeksą reorganizuojant juridinius asmenis sujungimo būdu, jie pasibaigia susivienydami į naują juridinį asmenį, kuriam pereina visos reorganizuotų juridinių asmenų teisės ir pareigos.

Šiandienė Lietuvos apeliacinio teismo nutartis galutinė ir neskundžiama.

Apie teisines ir politines diskusijas, susijusias su partijų susijungimo reikalais rezonansinės baudžiamosios bylos nagrinėjimo fone, 15min.lt išsamiai pasakojo ankstesnėse publikacijose (žr. susijusius straipsnius).

VIDEO: Partijų susijungimui prieštaravęs prokuroras Saulius Verseckas pripažino pralaimėjimą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos