Baigiamosios trijų prokurorų kalbos truko beveik 5 valandas. Dabar – 17 advokatų, ginančių 16 kaltinamųjų, eilė. Daugiau kaip 60 tomų baudžiamoji byla, nagrinėjama Kauno apygardos teisme jau daugiau kaip 2 metus, pagaliau pasiekė finišą.
Kriminaliniai vunderkindai
„Teisiamųjų veikla sukėlė grėsmę ne tik Lietuvos, bet ir Europos Sąjungos finansinės sistemos stabilumui, – teigė prokurorai. – Tai buvo viena stambiausių Europos Sąjungoje pinigų padirbinėtojų grupė, kurios klastotėms Europos centrinis bankas suteikė atskirus indikatyvų numerius. Ją likvidavus iš apyvartos išimamų falsifikatų, turinčių šiuos numerius, gerokai sumažėjo. Todėl laukiamas nuosprendis – aktualus ne tik Lietuvai, bet ir visai Europos Sąjungai.“
Per pusantrų metų grupuotės nariai pagamino ne mažiau kaip 138 tūkst. vienetų 100 eurų banknotų klastočių. Tiek, Europos centrinio banko duomenimis, pastaraisiais metais jų, turinčių tą patį indikatyvo numerį, išimta iš apyvartos. Falsifikatų vertė tikrais pinigais – daugiau kaip 13 mln. eurų. Penkta partija (klastotojai buvo spėję pagaminti keturias), kurios gamybą nutraukė Lietuvos kriminalinės policijos biuras (LKPB), turėjo būti maždaug 8 mln. eurų vertės.
Prieš tai dar padirbinėtos 50 nominalo JAV dolerių kupiūros. Paskui pradėti klastoti 50 eurų banknotai. Jų vertė – daugiau kaip 721 tūkst. eurų. Vėliau 50 eurų klastotes (nusprendus, kad pelningiau padirbinėti eurų šimtines) vienas grupuotės narys gamino individualiai.
Mafijos šešėlis
Baigiant bylą nagrinėti teisme konstatuota, jog iš tikrųjų susidurta su 2 grupuotėmis – viena gamino klastotes, kita jas platino. Jungiamoji tų grupių grandis buvo Raimondas Byla. Jis, sulaikius Vokietijoje Romaną Tretjakovą (vieną grupuotės „krikštatėvių“), ne tik perėmė šio funkcijas, bet ir tapo savotišku prievaizdu darbo drausmę pažeidinėjantiems bendrams. Grupuotės nariai, po „daugiadienių“ išgertuvių siunčiami pas R.Bylą profilaktiškai pasikalbėti, priklijavo jam Psichologo pravardę, nors vadeivos grasinimai pasikartojus pažeidimams panaudoti fizinį smurtą nebuvo subtilūs.
Teisiamųjų veikla sukėlė grėsmę ne tik Lietuvos, bet ir Europos Sąjungos finansinės sistemos stabilumui, – teigė prokurorai. – Tai buvo viena stambiausių Europos Sąjungoje pinigų padirbinėtojų grupė.
Prokurorams pavyko nustatyti tik 3 asmenis, platinusius falsifikatus. Nė vienas jų neprisipažino esąs kaltas. Kas paleido į apyvartą didesnę dalį klastočių, išimtų įvairiose šalyse, taip ir liko nenustatyta.
Nuvainikuoti milijonieriai
Pagaminti tokio lygio klastotes ir taip viską organizuoti be Ignoto Inčirausko gabumų, anot prokurorų, buvo neįmanoma. Turint galvoje, kad jis – garsių Žemaitijos menininkų atžala, tebaigęs Telšių dailės mokyklą ir skiriantis ne visus atspalvius, atrodo, susidurta su gyvenimą susigadinusiu nepaprastu talentu.
I.Inčirauskui pasiūlyta skirti 6 metų laisvės atėmimo bausmę ir konfiskuoti daugiau kaip 4 mln. litų vertės turto. Toks, prokurorų skaičiavimu, buvo jo pelnas. Areštuoti 4 I.Inčirausko sklypai Klaipėdos rajone, patalpos Kaune, 2 automobiliai, daugiau kaip 72 tūkst. litų banke. LKPB saugoma ir daugiau kaip 61 tūkst. tikrų eurų, rastų per kratą jo namuose.
Kitiems grupuotės „bosams“ siūloma didesnė bausmė, negu savo kaltę pripažinusiam ir visą nusikaltimo mechanizmą padėjusiam atskleisti I.Inčirauskui. Parodymus keitusius R.Tretjakovą ir R.Bylą prašoma įkalinti 8 metams, be to, konfiskuoti iš abiejų turto už beveik 1,5 mln. litų.
Tenkinosi ir natūra
7 metų laisvės atėmimo bausmę siūloma skirti ir Nikolajui Sisojevui, prisidėjusiam prie grupuotės vėliausiai. Jis įžūliausiai melavo – neva visus, prokurorų skaičiavimu, iš nusikalstamos veikos uždirbtus 240 tūkst. litų pravalgė. Prašoma konfiskuoti ir N.Sisojevo motinos Klaipėdos rajone įsigytą sklypą bei jame pradėtą statyti kotedžą, ir automobilį „Mitsubishi“, taip pat registruotą šios pensininkės vardu.
Kitiems grupuotės nariams, atsižvelgiant į jų indėlį ir geranoriškumą duodant parodymus, siūloma skirti nuo pusketvirtų iki pusaštuntų metų įkalinimo bausmes, iš visų konfiskuoti turtą.
Pagal tai, kokias pareigas turėjo, grupuotės nariai leisdavo ir atostogas: viršūnėlės – Kuboje, paprasti nariai – Egipte. Su pastaraisiais už darbą buvo atsiskaitoma ir pokyliais pirtyse. Į juos buvo kviečiamos ir prostitutės.
Mokytojo pasigailėta
Viačeslavui Aliavinui, prisidėjusiam prie eurų klastojimo, pasiūlyta tik 4 metų laisvės atėmimo bausmė. Nors būtent jis buvo I.Inčirausko mokytojas, padirbinėjęs dolerius dar prieš jiems susitinkant. Prokurorų skaičiavimu, V.Aliavinas iš klastočių uždirbo apie 363 tūkst. litų.
Prašant bausmės V.Aliavinui atsižvelgta į tai, kad jis taip pat geranoriškai padėjo tyrėjams. Be to, savanoriškai atidavė individualiai gamintų 50 eurų klastočių pusfabrikačius, kurių, kaip pareigūnai prisipažįsta, patys būtų neradę.
Tačiau prasidėjus teismui V.Aliavinas padarė taktinę klaidą, todėl buvo suimtas. Per vieną pertrauką tarp posėdžių jam žūtbūt prireikė pas motiną, gyvenančią Mordovijoje. Rusijos vizą, kad galėtų keliauti, V.Aliavinas turėjo, tačiau bylą nagrinėjančios teisėjos leidimo neturėjo. Gimtojoje Rusijoje jis susilaužė koją ir, negalėdamas laiku sugrįžti į Lietuvą, buvo demaskuotas.
Kuriozų netrūko
Dar didesnis kuriozas nutiko grupuotės nariui Dainiui Skorobogatovui. Po vienų išgertuvių su draugais jis atsidūrė Ispanijoje. „Gėriau, gėriau ir pabudau po palmėmis“, – teisinosi D.Skorobogatovas, kuriam buvo skirtas rašytinis pasižadėjimas neišvykti. Be to, iš jo buvo paimti dokumentai. Vyrukas kreipėsi į Lietuvos ambasadą Ispanijoje, kad ši organizuotų jo sugrįžimą į tėvynę. Prokurorai siūlo priteisti iš D.Skorobogatovo, kuris nuosprendžio taip pat laukia suimtas, ir ekstradicijos išlaidas.
Asmuo, kuriam prokurorai prašo neskirti realios laisvės atėmimo bausmės, – vienintelė moteris tarp teisiamųjų. Iš jai pateikto kaltinimo išbrauktas ir priklausymas organizuotai grupuotei. Ši aukštąjį išsilavinimą turinti 29 metų panevėžietė – vieno iš teisiamųjų draugė, viešėjusi pas jį ir tą savaitgalį, kai vyko LKPB operacija. Pora sulaikyta nusikaltimo vietoje – panevėžietė padėjo Kaune gyvenančiam draugui greičiau atlikti jam patikėtus darbus. Jai prašoma skirti 1 metų laisvės apribojimą. Viena bausmės sąlygų - valstybės naudai dirbti 100 valandų sveikatos ir globos įstaigose.