Pranešime spaudai teigiama, kad šiuo metu TMI yra universiteto mokslo instituto statusą turinti biudžetinė įstaiga, įsteigta Lietuvos ir tarptautinio lygio fundamentiniams ir taikomiesiems tyrimams, praktinei ekspertinei veiklai vykdyti. Šis institutas atlieka teismo medicinos ekspertizės tyrimus teisėsaugos institucijų užklausimu ar gyventojų prašymu, taip pat bendradarbiauja su Mykolo Romerio universitetu (toliau vadinama – MRU), suteikdamas mokslo ir mokymo bazę MRU veiklai socialinių mokslų kryptyje plėtoti.
Vyriausybė svarstė alternatyvas šį institutą perduoti MRU arba priskirti Teisingumo ministerijai. Pirmuoju atveju iškiltų rizika, kad universitetui nustatant kainas teismo medicinos ekspertizės paslaugos gali pabrangti ir ikiteisminio tyrimo institucijos bei teismai gali neturėti finansinių išteklių užsakyti ekspertizes, kurių išvados yra svarbios teisingumo vykdymui. Taip pat pagal Teismo ekspertizės įstatymą, numatyta, kad tokias įstaigas gali steigti Vyriausybė bei ministerijos, tad universitetas tiesiog negalėtų šių funkcijų perimti. Garantuojant, kad TMI kaip ir šiuo metu užtikrins bendradarbiavimą su universitetu, suteikiant mokslo ir mokymo bazę MRU veiklai socialinių mokslų kryptyje plėtoti, nuspręsta instituto steigėjo funkcijas perduoti Teisingumo ministerijai.
Kartu pasitarime nutarta svarstyti galimybę kurti vieną bendrą teismo ekspertizės įstaigą, sujungiant TMI, Lietuvos teismo ekspertizės centrą, Valstybinę teismo psichiatrijos tarnybą prie Sveikatos apsaugos ministerijos ir Lietuvos policijos kriminalistinių tyrimų centrą. Tokia įstaiga centralizuotai atliktų teismo ekspertizes ir tyrimus, vykdytų mokslo tiriamąją ir metodinę veiklą. Tokiu būdu visi tyrimai būtų atliekami žymiai efektyviau ir kokybiškiau, o įstaigai skirtos lėšos būtų naudojamos racionaliau. Šį klausimą artimiausiu metu svarstys iš Teisingumo ministerijos, Vidaus reikalų ministerijos ir Sveikatos apsaugos ministerijos atstovų sudaryta darbo grupė.