Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2017 08 31 /2017 09 01

Teroras feisbuke: persekiotojas neįgalią merginą įkalbinėja nusižudyti, policija tame nieko blogo nemato

Šiaulių rajone gyvenančią protiškai neįgalią jauną merginą jau kelerius metus internete atakuoja keistas vyras, raginantis nusižudyti arba žaloti save. Padėti merginai nusprendę Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimo centro (KOPŽI) specialistai bandė pagalbos ieškoti policijoje, tačiau pareigūnai ne tik kad nepriėmė pareiškimo, bet ir pasijuokė.
Moteris
Moteris. Asociatyvinė nuotr. / Vida Press nuotr.

Dvidešimtmetei Daivai (vardas pakeistas – aut.) gyvenime teko patirti baisių dalykų. Mirus tėčiui, o netrukus po to – ir keliems giminaičiams, jauna mergina paniro į gilią depresiją.

Pradžioje viename Šiaulių rajono kaime gyvenanti Daiva gydėsi, tačiau jos taip pat neįgali mama neturėjo pinigų kelionėms pas gydytojus, tad gydymas sustojo.

Kaip 15min pasakojo KOPŽI Šiaulių skyriaus socialinė darbuotoja Bernadeta Dumskytė, Daiva dėl negalios sunkiai orientuojasi – labai pasitiki nepažįstamais žmonėmis, nesupranta, kas yra pavojus, nesuvokia, kad svetimi žmonės gali norėti ko nors blogo.

Depresija serganti mergaitė po kurio laiko pagalbos ėmė ieškoti įvairiose „Facebook“ grupėse, skirtose sergantiems depresija, vienos jų orientuotos į savitarpio pagalbą, kitose tiesiog išsidirbinėja paaugliai.

Ragino užsimauti virvę

Vienoje iš šių grupių Daivą užkalbino vyriškis, kuris pradėjo rodyti keistą dėmesį neįgaliai merginai.

Už savęs žalojimą Daivos pašnekovas jai siūlydavo papildyti telefono sąskaitą, nupirkti batus arba telefoną.

„Jis jai pradėjo rašyti, sakydamas, kad myli, prašė pasakyti savo adresą, – pasakojo B.Dumskytė. – Jis tikriausiai suprato, kad mergina žemo intelekto, be to, pažeidžiamiems žmonėms tiek ir tereikia – jiems dažnai trūksta meilės ir supratimo. Jei kas nors parodo bent truputį empatijos, tokie žmonės labai greitai užsikabina.“

Daiva vyriškiui savo adreso nepasakė, tačiau jam pavyko palenkti merginą žaloti save.

Tuo vyras neapsiribojo, pavyzdžiui, vienas jo reikalavimų Daivai buvo toks: „Tu nusirenk nuoga, užsidėk virvę ant kaklo ir nušok nuo kėdės.“

Anot B.Dumskytės, jis tai formuluoja kaip užduotį, kurią Daiva turi padaryti,
jei yra pakankamai stipri.

Už savęs žalojimą Daivos pašnekovas jai siūlydavo papildyti telefono sąskaitą, nupirkti batus arba telefoną.

123rf.com nuotr./„Facebook“
123rf.com nuotr./„Facebook“

KOPŽI socialinės darbuotojos teigimu, mergina paskutinį kartą pjaustėsi rankas prieš porą mėnesių, o ant jos rankų matyti daugybė žaizdų.

„Mergaitė sakė, kad jai nereikėjo materialinių dalykų, tačiau ji visada jautė, kad jos gyvybė yra nieko verta. Po pokalbių su vyriškiu ji jausdavo, kad jos gyvybė dar mažiau verta. Ji fotografuodavo savo perpjautas rankas, siųsdavo nuotraukas, o jis tuo mėgaudavosi“, – teigė pašnekovė.

Po kurio laiko Daiva nusprendė nebebendrauti su vyriškiu, tačiau užblokavus vieną anketą, jis susikurdavo kitą ir vėl ieškodavo kontakto.

Anot KOPŽI atstovės, Daivą ir jos veiksmus internete reikėtų nuolat stebėti, tačiau ją auginanti mama to padaryti negali.

„Ir kalbant su mergina net nuostabu, kad ji tokia naivutė. Jei niekas nebūtų pasakęs, kad tai labai pavojinga, ji iki šiol nesuprastų“, – sakė socialinė darbuotoja.

B.Dumskytė sakė, kad Daiva nėra vienintelė nukentėjusi nuo keisto vyro – tose pačiose grupėse jis yra radęs ir daugiau aukų.

Viena mergina pati vedžiojo šį vyrą už nosies, išsiaiškino, kas jis galėtų būti, ir visą medžiagą atidavė policijai, tačiau ar dėl to buvo pradėtas koks tyrimas – neaišku. KOPŽI atstovės žiniomis, mergina anonimiškai pasiskundė policijos elektroninių paslaugų sistemoje.

Policija nusprendė, kad visa tai – juokai

Tačiau pirmadienį su Daiva Radviliškio rajono policijos komisariate apsilankiusią B.Dumskytę ištiko šokas – policija atsisakė priimti pareiškimą.

„Ne tik tai, bet dar ir iš mūsų arogantiškai pasityčiojo, pasakė, kad jeigu kas nors lenda per „Facebook“, reikia užblokuoti, ir viskas. Kur dėtis tokiam pažeidžiamam žmogui, jei policija atsisako padėti?“ – klausė pašnekovė. Jos teigimu, prieš susitikimą su policijos pareigūnais ir taip nemažai jaudulio jautusi Daiva iš pareigūno kabineto išėjo visa drebanti. KOPŽI atstovė teigė negalinti patikėti policijos abejingumu.

KOPŽI šią savaitę parašė Radviliškio rajono policijos komisariato vadovybei bei kreipėsi į prokurorus.

Tuo metu Policijos departamento atstovas spaudai Ramūnas Matonis 15min teigė apie panašius atvejus, koks nutiko Daivai, dar negirdėjęs.

Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr./Ramūnas Matonis
Andriaus Vaitkevičiaus / 15min nuotr./Ramūnas Matonis

„Visais atvejais raginame žmones kreiptis į policiją, kad būtų galima atlikti tyrimą ir pagelbėti žmogui“, – sakė jis.

Išgirdęs, kad pareiškimas nebuvo priimtas, R.Matonis teigė manantis, kad policija turėjo priimti pareiškimą, nebent yra kokių nors nežinomų aplinkybių.

Policijos departamento atstovas teigė informaciją perdavęs Šiaulių apskrities policijos vadovui.

Asmeninio archyvo nuotr. /Bernadeta Dumskytė
Asmeninio archyvo nuotr. /Bernadeta Dumskytė

B.Dumskytė 15min teigė, kad centras prašo visuomenės būti atsargius ir saugoti pažeidžiamus asmenis, nes nusikaltimai internete plinta, o nusikaltėliai naudojasi interneto teikiama anonimiškumo galimybe: „Tokie kibernetiniai žvejai tik ir tyko, kol silpnesnė žuvelė papuls į jų tinklą, o mūsų, institucijų bei visos bendruomenės tikslas turėtų būti užtikrinti, kad žmonės tokiose situacijose nebūtų palikti vieni spręsti savo problemų, atvirkščiai – jie turėtų jausti saugumą, kurį stato bendruomenės kuriamas užnugaris.“

Šiaulių policija: dėl nepriimto pareiškimo pradėtas tarnybinis patikrinimas

Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos grupės vyriausiasis specialistas Artūras Šliavas penktadienį 15min atsiuntė paaiškinimą, kad Šiaulių apskrities policijai informacija apie šią neįgalią merginą žinoma nuo šių metų balandžio mėn.

„Jau tada turėjome informaciją (ją gavome iš Policijos departamento), kad mergina, gyvenanti Radviliškio rajone, save žaloja, nori nusižudyti ir kt. Tai galimai ją verčia daryti kiti žmonės, su ja bendraudami socialiniame tinkle. Kadangi tai buvo panašu į žaidimą „Mėlynasis banginis“ nedelsiant buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas. Ikiteisminis tyrimas pradėtas Radviliškio rajono policijoje, bet jau kitą dieną perduotas Šiaulių apskrities policijos Sunkių nusikaltimų tyrimo valdybai. Byla tęsiama iki šiol“, – teigė policijos atstovas.

Jis pridūrė, kad byla labai sudėtinga, bet yra didelė tikimybė, kad ji baigsis sėkmingai ir pasieks teismą: „O byla sudėtinga todėl, kad labai sunku kalbėtis su mergina, su jos šeima, gauti tam tikrą informaciją. Su mergina tyrėja buvo susitikusi ne kartą, daug kartų kalbėjusi telefonu, teikė jai ne kartą socialinę pagalbą, labai dažnai bendravo su jos šeimos nariais, mokyklos atstovais, socialiniais darbuotojais. Visi tyrėjos veiksmai nukreipti į tai, kad šiai merginai padėti – kad ji nesinaudotų socialiniais tinklais, kad nepildytų naujų pažinčių (susirašinėjimo) anketų ir kt.“

A.Šliavas patvirtino, kad mergina ir KOPŽI atstovė buvo atvykusios į Radviliškio rajono policiją, jas pasitikęs tyrėjas, pateiktą informaciją išklausė.

„Tyrėjui buvo žinoma, kad tyrimą jau vykdo Šiaulių apskrities policijos Sunkių nusikaltimų tyrimo valdyba, vadovaujama skyriaus viršininkės Agijos Burkauskienės, todėl nurodė, tikslingiau būtų bendrauti su šio padalinio pareigūnais. KOPŽI atstovė sutiko su tyrėjo rekomendacija, ir sakė, puikiai pažįstanti A.Burkauskienę (nes anksčiau yra bendravusi kitose bylose), todėl jai dar šiandien paskambinsianti. Tą pačią dieną A.Burkauskienė sulaukė skambučio ir su KOPŽI atstove aptarė situaciją. A.Burkauskienė paprašė oficialią informaciją pateikti Šiaulių apskrities policijai arba Šiaulių apygardos prokuratūrai“, – teigė jis.

Dar tą pačią dieną KOPŽI atstovė informaciją perdavė prokuratūrai, o ši, kitą dieną, tolimesniam tyrimui – Šiaulių apskrities policijai.

„Šiaulių apskrities policija, patikslinusi duomenis, nuspręs ar pareiškimą prijungti prie dar balandžio mėnesį pradėto ikiteisminio tyrimo, ar pradėti atskirą tyrimą“, – teigiama 15min atsiųstame paaiškinime.

Anot policijos atstovo, atlikus informacijos apie galimą tarnybinį nusižengimą – dėl galimai nepriimto pareiškimo, patikslinimą ir įžvelgus galimai padaryto tarnybinio nusižengimo požymius bus pradėtas tarnybinis patikrinimas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos