2022 03 28

Tęsiantis karui Ukrainoje, kas dešimtas Lietuvoje jaučiasi pasirengęs saugotis nuo pavojų

Ukrainoje tęsiantis Rusijos invazijai, kas dešimtas Lietuvos gyventojas jaučiasi pasirengęs apsisaugoti nuo galimų pavojų, rodo BNS užsakymu „Vilmorus“ atlikta apklausa.
Slėptuvė
Slėptuvė / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Visiškai informuoti ir pasiruošę jaučiasi 9,9 proc. visų apklaustųjų. Iš dalies informuoti ir pasiruošę – 35,8 proc. respondentų.

Daugiausia taip atsakiusių – Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio gyventojai.

Tuo metu 38,5 proc. apklaustųjų nurodė nesijaučiantys pasirengę, nes tam trūksta pinigų ar informacijos, o 15,3 proc. teigė nesantys pasirengę, nes nemato tam poreikio.

Dauguma jų gyvena mažesniuose Lietuvos miestuose ir kaimuose.

Vasario pabaigoje Rusija įsiveržė į Ukrainą ir sukėlė karą.

Visiškai informuoti ir pasiruošę jaučiasi 9,9 proc. visų apklaustųjų. Iš dalies informuoti ir pasiruošę – 35,8 proc. respondentų.

Lietuvos pareigūnai kol kas teigia, kad realios karinės grėsmės Lietuvai nėra, tačiau akcentuoja pasiruošimo svarbą visiems galimiems pavojams, tarp jų – galimai avarijai Astravo atominėje elektrinėje Baltarusijoje.

„Nėra taip tragiška“

Civilinės saugos konsultantė Renata Baniulienė sako, jog tai, kad kas dešimtas gyventojas jaučiasi visiškai informuotas ir pasirengęs, nėra blogai.

„Jeigu kas dešimtas, tai tikėtina, kad ne kiekviena šeima tikrai ką nors žino, bet bent jau kas antra šeima. Jeigu vienas šeimoje žino, tai ir kitiems ką nors pasakys. Nėra taip tragiška“, – BNS sakė ekspertė.

„Aišku, būtų gerai, kad žinotų kas antras. Tačiau apskritai žinant požiūrį į saugos reikalus, jeigu kas dešimtas gyventojas kažką žino – tai nėra taip beviltiškai blogai“, – pridūrė ji.

Konsultantės teigimu, prieš mėnesį, kai Rusija dar nebuvo pradėjusi karo Ukrainoje, apklausos rezultatai galėjo būti gerokai blogesni. Šiuo metu daug žmonių domisi, patys ieško informacijos arba konsultacijų apie tai, ką daryti karo atveju.

Pasak ekspertės, visiškai pasiruošti – neįmanoma. Todėl gerai jau tai, kad dalis gyventojų jaučiasi bent iš dalies pasiruošę.

„Visiškai pasiruošti – neįmanoma. Tad jeigu žmonės bent ką nors žino ir jaučiasi nors kiek pasiruošę, jau yra gerai. Yra dar kur tobulėti, bet tikrai manau, kad, palyginus su tuo mėnesiu prieš karą, galvojau, kad būtų blogesnis variantas“, – kalbėjo R.Baniulienė.

Daug pinigų pasiruošimui nereikia

Ji tikina, kad pasiruošimui galimoms grėsmėms daug pinigų nereikia, pakanka įvertinti jau turimus daiktus.

„Šiokių tokių atsargų kiekvienas turime spintelėje, šaldytuve. Šiek tiek kiekvienas yra pasiruošęs ir šiandien“, – tvirtino civilinės saugos konsultantė.

Ji pabrėžė, kad, norint būti pasiruošusiam, nereikia pirkti specialios kuprinės, atsargų ar išankstinių bilietų į tolimas valstybes.

Pasak ekspertės, visiškai pasiruošti – neįmanoma. Todėl gerai jau tai, kad dalis gyventojų jaučiasi bent iš dalies pasiruošę.

„Viskas priklauso nuo požiūrio, žinių, noro. Ta nuomonė, kad reikia daug pinigų pasirengimui – klaidinga. Tiesiog reikia suinventorizuoti tai, ką kiekvienas turime namuose“, – teigė R.Baniulienė.

Konsultantės teigimu, apie galimus pavojus informacijos viešojoje erdvėje nestinga, tačiau apie pasirengimą galėtų būti ir daugiau – padėtų informacija ir viešose vietose, ir žiniasklaidos priemonėmis, ir nuolatinės pratybos.

„Informacijos turi būti labai daug ir visur (...) Vienam žmogui bus tinkama dalyvauti pratybose, kitas kažką pasiskaitys, trečiam dešimt kartų reikia pakartoti, kol jis susimąstys. Informacijos per daug nebus, tik tiek, kad ji turi būti tiksli“, – pabrėžė ekspertė.

Pasak R.Baniulienės, geriau pasiruošti iš anksto, bent jau apgalvoti galimas strategijas, negu galvoti, kad jokio realaus pavojaus nebus.

Tikslūs tyrimo rezultatai

Respondentų klausta, ar vykstant karui Ukrainoje, jaučiatės informuotas (-a) ir pasiruošęs (-usi) apsaugoti save nuo galimų pavojų?

Atsakymai: „Taip, jaučiuosi visiškai informuotas ir pasiruošęs“ – 9,9 proc., „Jaučiuosi iš dalies informuotas ir pasiruošęs“ – 35,8 proc., „Nesijaučiu pasiruošęs, nes tam trūksta pinigų, informacijos ir t. t.“ – 38,5 proc., „Ne, nes nematau poreikio ruoštis“ – 15,3 proc.

Pasirinkti buvo galima tik vieną atsakymą.

Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centras „Vilmorus“ reprezentatyvią visuomenės apklausą atliko kovo 10–19 dienomis su respondentais bendraujant gyvai ir telefonu.

Iš viso apklausti 1005 pilnamečiai šalies gyventojai iš 25 miestų ir 40 kaimų. Maksimali apklausos paklaida siekia 3,1 proc.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis