2019 04 24

Tiesa ar melas? G.Nausėda: vienam šauliui metams – 10 šovinių

Prezidento posto siekiantis Gitanas Nausėda pareiškė, kad per metus vienam visuomeniniam šauliui tenka 10 šovinių. Anot jo, tai turbūt reiškia, kad šaulys tegali „paleisti vieną šūvį į dangų per didžiąsias metų šventes“. 15min aiškinosi, ar teisus kandidatas į šalies vadovus.
Gitanas Nausėda
Gitanas Nausėda / Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.

Apie „apgailėtiną statistiką“ dėl šauliams skiriamų šovinių G.Nausėda kalbėjo per LRT ir Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) organizuotus prezidento rinkimų debatus, vykusius praėjusį ketvirtadienį, balandžio 18 dieną.

Ginklai tiesiog surūdys

Kandidatams į prezidentus buvo užduotas klausimas apie tai, koks, jų nuomone, turėtų būti Lietuvos šaulių sąjungos (LŠS) vaidmuo. Kalboms pasisukus apie tai, kur turėtų būti saugomi šaulių ginklai, G.Nausėda pareiškė, kad ginklus galime laikyti namuose, miške ar dar kažkur.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Gitanas Nausėda ir Vytenis Andriukaitis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Gitanas Nausėda ir Vytenis Andriukaitis

„Bet jeigu mes neturime šovinių, tai apie ką mes kalbame? Tie ginklai tiesiog surūdys. Tai šiandien statistika yra apgailėtina. Mes turime 10 šovinių metams vienam visuomeniniam šauliui. Ir įdomu, ką tai reiškia? Tai reiškia turbūt, kad jis gali paleisti vieną šūvį į dangų per didžiąsias metų šventes“, – tvirtino jis.

Tai reiškia turbūt, kad jis gali paleisti vieną šūvį į dangų per didžiąsias metų šventes.

Norėjo pabrėžti problemiškumą

Paprašytas patikslinti, iš kur G.Nausėda gavo duomenis apie šauliams per metus tenkančius 10 šovinių, jo rinkimų štabo komunikacijos vadovas Aistis Zabarauskas sakė, kad ši informacija buvo pateikta pačių šaulių per jų susitikimą su G.Nausėda.

„Jie skaičiavo bendrą šauliams skiriamą šovinių skaičių dalindami iš organizacijos narių skaičiaus“, – aiškino A.Zabarauskas.

Pasak jo, pateikdamas vaizdinį apie galimybes šauliams paleisti vieną šūvį į dangų per didžiąsias metų šventes, G.Nausėda norėjo pabrėžti susidariusios situacijos problemiškumą.

„Tai yra jo asmeninė nuomonė“, – tikino A.Zabarauskas.

Realybė kitokia

LŠS vadas Gintaras Koryzna sakė, kad G.Nausėda yra iš dalies teisus.

Dėl konfidencialumo jis negali atskleisti konkrečių LŠS įsigyjamų šaudmenų skaičių ir tipų. Kariškis aiškino, kad LŠS yra nepelno siekianti organizacija, todėl tik iš šaulių ir verslo paramos sugebama įsigyti reikiamą metinį šaudmenų kiekį.

Igno Gaižausko nuotr./Gintaras Koryzna
Igno Gaižausko nuotr./Gintaras Koryzna

„LŠS šaudmenis privalome įsigyti patys (kaip organizacija), jų mums Krašto apsaugos ministerija ar kariuomenė neskiria ir, pagal Lietuvos įstatyminę bazę, mums, kaip asociacijai, skirti negali. Organizacija stengiasi pagal finansinius resursus įsigyti bent minimalų kiekį šaudmenų individualiam šaulių kariniam rengimui vykdyti (tikrai ne po 10...)“, – raštu atsakydamas į 15min klausimus teigė G.Koryzna.

Jis pasakojo, kad šiuo metu LŠS turi daugiau kaip 11 tūkstančių narių. Tačiau tik maždaug 5,3 tūkstančio šaulių yra pilnamečiai.

G.Koryznos nuomone, G.Nausėda žino, kiek šaudmenų per metus įsigyja LŠS, nes jo komandoje yra nemažai šaulių.

„Jei padalintume „ant visų 11 330 narių“, tai apvalinant į mažesnę pusę panašiai ir gautųsi – plius minus 10, tačiau realybė kitokia“, – tikino LŠS vadas.

Ne visiems privalomas karinis pasirengimas

G.Koryznos teigimu, LŠS yra kelios kategorijos šaulių. Ne visi jie ginklu gintų šalį, todėl ne visiems yra privalomi karinio pasirengimo kursai.

Pavyzdžiui, jauniesiems šauliams karinis rengimas nėra dėstomas ir jie niekaip nėra ruošiami kariniams dalykams. Anot G.Koryznos, jie fokusuojasi į pilietinį, patriotinį ugdymą, savanorystę, stovyklas.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Šauliai Vilniaus S.Daukanto aikštėje per vėliavų pakėlimo ceremoniją
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Šauliai Vilniaus S.Daukanto aikštėje per vėliavų pakėlimo ceremoniją

Nekinetiniai šauliai skyla į du pogrupius. Pirmasis – šauliai, nesusiję su tarnyba ginklu. LŠS vadas aiškino, kad tai – visuomenininkai, kultūros, socialiniai šauliai, kurie vykdo kitokio pobūdžio veiklas ir jiems „šaudmenų nereikia“.

Antrasis pogrupis yra šauliai-specialistai, kurie savo civiline specialybe gali prisijungti prie kariuomenės antraeilių užduočių vykdymui. Pavyzdžiui, virėjai, vairuotojai, mechanikai, medikai, IT specialistai ir panašiai.

„Šio pogrupio šauliams karinis parengimas nėra privalomas ir jie gali pasirinkti – vykdyti ar ne karinį pasirengimą. Tai jų pačių apsisprendimo laisvė. Dalis jų mielai praeina ir vykdo karinį rengimą“, – teigė G.Koryzna.

Šio pogrupio šauliams karinis parengimas nėra privalomas ir jie gali pasirinkti – vykdyti ar ne karinį pasirengimą.

Visiems šauliams, planuojantiems vykdyti tarnybą su ginklu, yra privalomas Bazinis šaulio įgūdžių kursas.

G.Koryzna sakė, kad jame yra praktiniai šaudymai (tai yra tik bazinis supažindinimas su ginklais), kur šauliai gauna nuo 12 iki 25 šovinių (priklauso nuo pratimo bei šaudyklos galimybių).

Tolimesniame kariniame rengime jiems formuojami įgūdžiai ir ten jie gauna daugiau šaudmenų.

Šaudymui – nuo 25 iki 100 šaudmenų

Kitų dviejų šaulių kategorijų atstovams karinis pasirengimas yra privalomas. Nuo šių kategorijų priklauso ir jų parengimo specifika bei skiriami materialiniai resursai, taip pat – šaudmenys.

„Pirmiausiai noriu paminėti kovinius šaulių būrius, kurie krizės ar karo atveju taptų sudėtine ginkluotųjų pajėgų dalimi. Šie šauliai gauna bene stipriausią karinį pasirengimą (taktiką, šaudybą, karinę topografiją, karo inžineriją ir t.t.). Koviniai šauliai per metus privalo išlaikyti Ginklo valdymo testus (pagal kariuomenės patvirtintus reikalavimus) bei 2 kartus atlikti praktinius kovinius šaudymus.

Vieno šaudymo metu šauliai gauna nuo 40 iki 100 vienetų šaudmenų. Tikslus kiekis priklauso nuo šaudymo pratimo ir pratimų kiekio atlikimo“, – komentavo G.Koryzna.

Alfredo Pliadžio nuotr./Kovo 11-ąją prisiekė šauliai
Alfredo Pliadžio nuotr./Kovo 11-ąją prisiekė šauliai

Kinetiniai šauliai pirmiausiai skirti viešosios tvarkos ir civilinės saugos užtikrinimo funkcijų atlikimui. Tačiau tuo pačiu privalo turėti karinį parengimą, kuris leistų jiems, reikalui esant, prisijungti prie teritorinės gynybos padalinių.

Šie šauliai taip pat gauna specifinį parengimą. Kinetiniai šauliai šaudo 2 kartus į metus. Kaip teigė G.Koryzna, šaudmenų kiekis varijuoja nuo 25 iki 50 vienetų per vieną šaudymą.

„Štai tokia aritmetika. Aš manau, kad ponas G.Nausėda žino, ką sako, ir jo išsakyta frazė, tai lyg bandymas parodyti, kad LŠS reikia didesnio dėmesio ir, kad jis žino šaulių poreikius bei siekius“, – mano LŠS vadas.

15min vertinimu, G.Nausėdos žodžiuose apie vienam šauliui per metus tenkančius 10 šovinių yra tik krislas tiesos. Remiantis G.Koryzna, padalinus LŠS per metus įsigyjamų šaudmenų vienetų skaičių iš bendro šaulių skaičiaus, iš tiesų gautume panašų į G.Nausėdos minimą skaičių. Taigi matematiškai G.Nausėda teisus.

Tačiau anaiptol ne visiems iš daugiau kaip 11 tūkstančių LŠS narių privalomi karinio pasirengimo kursai ir jie nevykdo šaudymų. Todėl, LŠS vado teigimu, praktinių kovinių šaudymų metu vienam šauliui yra skiriama kur kas daugiau šovinių. Taigi G.Nausėdos pareiškimas, kad šauliams šovinių pakanka tik vieną kartą iššauti per didžiąsias metų šventes yra manipuliatyvus.

Jūs klausiate – tikriname mes
Įveskite politiko ar kito visuomenės veikėjo teiginį, kurį reikia patikrinti. Jei tik įmanoma, nurodykite, kur ir kada tai buvo pasakyta.
* privalomi laukai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai