Pirmasis neįvežtinis atvejis
16:16
Sveikatos apsaugos ministras A.Veryga spaudos konferencijos metu Vyriausybėje pranešė apie pirmąjį Lietuvoje koronaviruso atvejį, kai asmuo užsikrėtė šalies viduje nuo iš užsienio sugrįžusio artimojo.
Apie tai daugiau – čia.
Siūlo nekreipt dėmesio į neoficialią informaciją
16:12
Vyriausybę ar Sveikatos apsaugos ministeriją su naujienomis apie COVID-19 dažnai aplenkia kiti šaltiniai, pavyzdžiui, ligoninės, savivaldybių merai. Premjeras S.Skvernelis teigia, kad tai blogai ir ragina vadovautis ne jų, o oficialia informacija.
Jeigu būtumėt solidarūs ir nekreiptumėt dėmesio į nepatikrintą informaciją, o naudotumėtės tik oficialiu šaltiniu, tai būtų visuomenei ramiau.
„Mes turim vadovautis patikrinta informacija iš to šaltinio – vienintelio oficialaus šaltinio. Jeigu kažkas tai nori pigių politinių taškų, gali skleisti informaciją, kuri nėra patikrinta, kuri nėra šimtaprocentinė [...]. Aš manau, kad jeigu būtumėt solidarūs ir nekreiptumėt dėmesio į nepatikrintą informaciją, o naudotumėtės tik oficialiu šaltiniu, tai būtų ir visuomenei ramiau, ir būtų patikimiau“, – ragino premjeras.
Vyriausybė, pasak jo, spartina informacijos teikimą ir esą daro viską, kad žiniasklaidą ji pasiektų greičiau.
Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas anksčiau trečiadienį teigė, jog nemato problemos, jeigu gyventojus kitais kanalais anksčiau pasiekia tikra ir patikrinta informacija.
„Nereikia pykti ir piktintis, jeigu kažkas patikrintą, tikrą informaciją paskelbia šiek tiek anksčiau, negu tai nuskamba iš Vilniaus bokštų. Aš tame nematau kažkokios rizikos ar grėsmės. Kalba yra apie patikrintą, tikrą informaciją ir aš manau, kad kuo anksčiau ji sužinoma, tuo yra geriau ir saugiau visiems“, – žurnalistams sakė Klaipėdos meras.
Tolimųjų reisų vairuotojams izoliuotis neprivaloma
15:46
Prekių judėjimą užtikrinantiems tolimųjų reisų vairuotojams nebus taikomas reikalavimas grįžus iš užsienio privalomai izoliuotis dvi savaites, sako S.Skvernelis.
Anot jo, Vyriausybėje sutarta, kad vairuotojai turės izoliuotis tik tarp reisų, nesvarbu, jei tai užtruks savaitę ar mažiau.
„Sprendimas yra toks: grįžę iš užsienio jie turės būti saviizoliacijoje, tačiau jei nebus jokių požymių, susijusių su šita liga, iš tos saviizoliacijos jie galės vėl vykti į reisą ir vykdyti savo darbines funkcijas“, – spaudos konferencijoje Vyriausybėje sakė ministras pirmininkas.
„Svarbiausia, kad grįžę, nepraėjus 14 dienų laikotarpiui, jie saviizoliacijos laikotarpiu negalėtų įsijungti į socialinį gyvenimą. [...] Grįžta, nebūtinai laukia 14 dienų. Jeigu jis pralaukė savaitę laiko būdamas saviizoliacijoje, vėl gali išvykti į reisą neturėdamas jokių požymių, iš kurių galima būtų įtarti, kad yra susirgimas“, – pridūrė S.Skvernelis.
Pasak vidaus reikalų ministrės Ritos Tamašunienės, šiuo metu yra 37,5 tūkst. vežėjų, turinčių leidimus atvykti į Lietuvą.
„Skaičius Lietuvos rinkai yra pakankamas. Migracijos departamentas lanksčiai pažiūrėjo į problemą, darbo vizos bus pratęsiamos nuotoliniu būdu“, – Vyriausybės posėdyje patvirtino ji.
Vyriausybė trečiadienį taip pat papildė nutarimą dėl karantino, aiškiau reglamentuodama, kad sieną kirsti leidžiama visiems Lietuvos įmonėse dirbantiems ekipažų ir įgulų nariams, vykdantiems komercinius vežimus, „visų rūšių transporto priemonėmis“, siekiant užtikrinti sklandų prekių judėjimą.
Nutarimas papildytas ir dviem papildomais punktais, kuriuose leidžiama kirsti Lietuvos–Lenkijos pasienį: Mockavos-Trakiškių bei Lazdijų–Ogrodnikų patikros punktuose. Pirmasis reikalingas geležinkelio transportui, antrasis atidarytas siekiant sumažinti vilkikų eiles pasienyje. Punktai atidaryti po Lietuvos Vyriausybės derybų su Lenkija.
Pagalba žiniasklaidai
15:45
Premjeras S.Skvernelis žada svarstyti, kaip padėti žiniasklaidai, patiriančiai sunkumų dėl šalyje įvesto karantino.
„Mes gavome žiniasklaidos asociacijų kreipimąsi ir netolimoje perspektyvoje susitiksime betarpiškai su asociacijų vadovais ir svarstysime paketą, kaip ir kiekvienai industrijos rūšiai, kokiu būdu būtų galima padėti užtikrinti šitoje ekonominėje situacijoje ir žiniasklaidos priemonių, pačios žiniasklaidos veiklos tęstinumą“, – spaudos konferencijoje sakė jis.
S.Skvernelis teigė, jog būtų siekiama užtikrinti žiniasklaidos veiklos tęstinumą „tokiomis apimtimis, kokios yra dabar“.
Žiniasklaidos organizacijos antradienį paprašė siekiant sumažinti koronaviruso krizės pasekmes keturiems mėnesiams atidėti mokesčių mokėjimą žiniasklaidos sektoriaus įmonėms, suteikti valstybės subsidiją darbo užmokesčiui, įkurti fondą, supaprastinti viešojo sektoriaus viešuosius pirkimus informacijos sklaidai.
Tą priemonių paketą, kaip minėjau, galėsime aptarti ir svarstyti čia.
„Tą priemonių paketą, kaip minėjau, galėsime aptarti ir svarstyti čia, Vyriausybėje, kada ateis eilė būtent šitai industrijai“, – kalbėjo premjeras.
Viešai paskelbtame žiniasklaidos priemonių asociacijų kreipimesi teigiama, kad reklamos užsakovai atšaukia užsakymus, leidiniai atšaukiami iš uždaromų prekybos vietų.
Žiniasklaidos atstovai perspėja, kad jau susiduria su finansinėmis problemomis, o karantinui prasitęsus ir nesulaukus valstybės pagalbos, žiniasklaidos funkcionavimas gali būti „praktiškai neįmanomas“.
Prognozuojama, kad bendras reklamos rinkos susitraukimas gali siekti 60 mln. eurų per metus, dėl akivaizdžiai sumažėjusių spausdintinių leidinių pardavimų prekybos vietose prognozuojami dar 6 mln. eurų praradimai.
Šį kreipimąsi pasirašė asociacijų „Nacionalinė spauda“, nacionalinė rajonų ir miestų laikraščių leidėjų, Lietuvos radijo ir televizijos ir interneto žiniasklaidos vadovai.
Greitieji testai – dar šią savaitę
15:39
Šią savaitę medikus ir pareigūnus, „kurie yra pirmieji fronto linijose“, turėtų pasiekti „ekspres“ testai, sako premjeras S.Skvernelis. Jų – bent 100 tūkst.
„Mes tikimės, kad šią savaitę bent 100 tūkst. ekspres testų pasiekt turėtų Lietuvą. O kam yra skirti – pirmiausia, medikams, sveikatos priežiūros sistemos, sveikatos centrų specialistams, pareigūnams ir tarnautojams, kurie betarpiškai susiduria su galimos rizikos žmonėmis“, – spaudos konferencijos metu komentavo jis.
Kita Vyriausybės įsigyti įranga, apsaugos priemonės kovai su koronavirusu keliaus ligoninėms pagal poreikį.
„Iš karto, kai tik įranga bus įsigyta, pagal tą patį algoritmą, poreikį, gydymo įstaigoms, kurioms yra tai būtina, bus šita įranga pateikta“, – aiškino premjeras.
Valstybės rezervo priemonėms kovai su koronavirusu nebepakanka – trečiadienį nuspręsta 30 mln. 560 tūkst. eurų tam skirti iš valstybės pasiskolintų lėšų.
14 mln. eurų iš skirtos sumos numatyta dirbtinės plaučių ventiliavimo įrangos įsigijimui, likę 16 mln. 560 tūkst. eurų – medikų apsaugos priemonėms nuo koronaviruso.
Planuojama įsigyti greitųjų COVID-19 testų, kurie bus prieinami medikams, pareigūnams, 400 naujų plaučių vėdinimo aparatų. Jų šiuo metu yra apie 900.
Dar 122 tūkst. eurų iš valstybės rezervo skirta Kauno miesto savivaldybės koronaviruso karštosios linijos 1808 palaikymui.
Trečiadienio popietės duomenimis, Lietuvoje nustatyti 33 susirgimo koronavirusu atvejai, bet ši informacija nuolat kinta. Dėl viruso iki šiol ištirti maždaug 935 asmenys. Daugiau nei 56 tūkst. žmonių – stebimi ir įpareigoti stebėti savo sveikatos būklę.
Siekiant suvaldyti situaciją dėl koronaviruso plitimo, Lietuvoje įvesta ekstremalioji padėtis bei karantinas. Apie jo režimą daugiau – čia.