2020 12 13 /20:32

Karantinas iki sausio pabaigos: nuo trečiadienio bendravimas – tik vienoje šeimoje, ribojamos išvykos, uždaromos parduotuvės, paslaugos

Sekmadienio vakarą naujoji Vyriausybė susirinko į pirmąjį posėdį, kuriame nusprendė, kaip griežtinti ribojimus šalyje toliau blogėjant situacijai dėl koronaviruso. Nutarta nuo gruodžio 16 dienos, trečiadienio, riboti išvykimą už savo gyvenamosios vietos ribų, drausti keliauti į kitas savivaldybes, drausti kontaktus tarp šeimų, uždrausti parduotuvių, išskyrus maisto prekių, veiklą, nutraukti kontaktinių paslaugų teikimą. Karantinas pratęstas iki sausio 31 dienos.

Bendrauti galės tik viena šeima

Kaip numato Vyriausybės nutarimas, nuo gruodžio 15 dienos vidurnakčio bus ribojimas asmenų išvykimas už savo gyvenamosios vietos savivaldybės teritorijos.

Išskyrus atvejus, kai vykstama dėl artimųjų mirties ar atlikti darbo, taip pat dėl būtinosios pagalbos.

Karantinas iki sausio pabaigos: ką uždraudė ir apribojo Vyriausybė?

Draudžiama daugiau nei vienos šeimos ar vieno namų ūkio artimi kontaktai. Taip pat – rengti asmenines šventes viešose ir privačiose erdvėse, jei jose dalyvauja daugiau nei viena šeima.

„Yra siekiama sumažinti kontaktų skaičių, todėl ir buvęs sprendimas Vyriausybės dėl dviejų šeimų ar dviejų namų ūkių tarpusavio kontaktų yra keičiamas ir siūlomas principas, kad bendravimas liktų vienos šeimos ribose“, – kalbėjo I.Šimonytė.

Judėjimas ribojamas iki sausio 3 dienos

Draudžiama judėti gyvenamosios vietos savivaldybės teritorijoje ar už jos ribų dėl nebūtinų priežasčių. Šis draudimas galios iki sausio 3 dienos.

„Draudžiama judėti gyvenamosios vietos savivaldybės teritorijoje ar už jos ribų dėl nebūtinų priežasčių – palikti gyvenamąją vietą, išskyrus kai vykstama į darbą, prekybos vietą, į nekilnojamojo turto objektą, valdomą nuosavybės teise, laidotuves, dėl sveikatos priežiūros ir kitų būtinųjų paslaugų, kai ne daugiau kaip vienos šeimos ir vieno namų ūkio nariai vyksta pasivaikščioti atvirose erdvėse, taip pat kai vyksta prižiūrėti sergančių ar negalinčių savimi pasirūpinti asmenų“, – sakoma Vyriausybės sprendime.

„Siūlome remtis ta patirtimi, kuri buvo pavasarį, velykiniu laikotarpiu, kai buvo ribojamas judėjimas tarp skirtingų savivaldybių, išskyrus jeigu ten yra turimas nekilnojamasis turtas, bet bendras principas, kurį siūlome nustatyti – nutarėme, kad šeimos laikytųsi savo gyvenamosios vietos, nebent išvykti yra būtina“, – posėdyje sakė premjerė.

Ji pridūrė, kad, kaip ir pavasarį, šio draudimo laikymąsi prižiūrės policija, šauliai.

Pasak I.Šimonytės, išimtis leisti išvykti pasivaikščioti vienai šeimai padaryta siekiant, kad pernelyg nenukentėtų žmonių emocinė būklė.

Ribojamas asmenų išvykimas už savo gyvenamosios vietos savivaldybės teritorijos ribų

  • Išskyrus:
  • kai vykstama dėl artimųjų giminaičių mirties;
  • atlikti darbo, kai darbo vieta yra kitoje savivaldybėje;
  • dėl būtinosios medicinos pagalbos.
  • Šis ribojimas netaikomas asmenims, kurie vyksta į kitą nei savo gyvenamosios vietos savivaldybę, kurioje turi nekilnojamojo turto, priklausančio jiems nuosavybės teise.

Uždaromos ne maisto parduotuvės ir nutraukiamos kontaktinės paslaugos

„Draudžiama parduotuvių, įskaitant parduotuves prekybos ir (arba) pramogų centruose, turgaviečių ir kitų viešųjų prekybos vietų veikla“, – nurodoma Vyriausybės nutarimo projekte.

Parduotuvėse, įskaitant parduotuves prekybos arba pramogų centruose, turgavietėse, kurių veikla nedraudžiama, turi būti užtikrinamas 10 kv. m prekybos plotas vienam lankytojui.

Draudžiama teikti kontaktinio pobūdžio paslaugas, išskyrus tas, kurių teikimas nėra draudžiamas nutarimu. Tai reikštų, kad duris turės užverti kirpyklos, grožio salonai, odontologai galės tęsti veiklą.

Apgyvendinimo paslaugoms teikti patalpos gali būti naudojamos tik asmenų izoliacijai. Tai reiškia, kad negalės veikti viešbučiai, nebus galima nuomoti apartamentų ar sodybų.

Bendravimas tik tarp vienos šeimos ar vieno namų ūkio

  • Negalimi daugiau nei vienos šeimos ar namų ūkio artimi kontaktai.
  • Išskyrus:
  • neatidėliotinus atvejus, kai reikia suteikti pagalbą;
  • prižiūrėti sergančius ar negalinčius savimi pasirūpinti asmenis.

Ikimokyklinis, priešmokyklinis ir pradinis ugdymas vykdomas tik nuotoliniu būdu. Tačiau darželiai turės priimti vaikus, jei jų tėvai neturi galimybės dirbti nuotoliniu būdu.

Taip pat nebebus leidžiami individualūs fizinio aktyvumo užsiėmimai, tačiau toliau galės vykti aukšto meistriškumo sporto pratybos.

Karantinas galėtų trukti ir trumpiau

Karantino režimo trukmė – iki sausio 31 dienos.

Pasak I.Šimonytės, jeigu situacija pagerėtų anksčiau, galėtų būti svarstomas karantino sąlygų peržiūrėjimas jas sušvelninant.

„Dėl tikrumo ir mažesnio blaškymosi yra siūloma patvirtinti šiuos apribojimus iki sausio 31 dienos. Nors tai atrodo gana ilgas laikotarpis, bet ekspertų siūlymu, laikotarpis nuo penkių iki septynių savaičių yra pageidautinas ir, mano pačios vertinimu, vis dėlto geriau yra turėti iš karto maksimalų laikotarpį, jeigu taip galima pasakyti tokiomis netikromis sąlygomis, ir vėliau netikėtai situacijai galbūt klostantis geriau arba atsiradus kitoms kontrolės priemonėms ir įrankiams, tiesiog persvarstyti apribojimų atšaukimą negu nuolat laikyti visuomenę įtampoje, kas kažkiek laiko pratęsinėjant iš esmės tas pačias priemones“, – kalbėjo ji.

Palikti gyvenamąją vietą leidžiama:

  • vykstant į darbą (darbo reikalais);
  • prekybos vietą;
  • į nuosavą nekilnojamo turto objektą;
  • laidotuves;
  • dėl sveikatos priežiūros ir kitų būtinųjų paslaugų;
  • pasivaikščioti atvirose vietose ne daugiau kaip vienos šeimos ar vieno namų ūkio nariams;
  • vykstant prižiūrėti sergančių ar negalinčių savimi pasirūpinti asmenų.

Verslui žada paramą

Finansų ministrė Gintarė Skaistė sakė, jog biudžete bus numatomos priemonės suteikti paramą darbuotojams ir verslui, nukentėsiantiems nuo apribojimų.

Pasak jos, konkrečios priemonės bus pristatytos artimiausią savaitę. Ji tikino, jog žmonės ir verslas nebus palikti nuošalyje. Tai, kad biudžete bus numatytos lėšos kompensuoti už įvedamus suvaržymus, patvirtino ir I.Šimonytė, pabrėžusi, kad tokių lėšų kitų metų biudžeto projekte nebuvo numatyta.

VIDEO: Vyriausybės sprendimas: bendravimas – tik vienoje šeimoje, ribojami išvykimai, karantinas iki sausio pabaigos

Gąsdinanti statistika

Premjerės Ingridos Šimonytės teigimu, kitos valstybės taip pat įveda labai griežtus apribojimus.

„Matyt, kad iššūkiai mums visiems yra labai panašūs. Galėjome turbūt kažką padaryti gerokai anksčiau negu yra šiandien. Ir galbūt šiandien jau būtumėme toje situacijoje, kada galėtumėme naudoti tradicines kontrolės priemones ir kažkaip truputėlį ramiau laukti Kalėdų“, – Vyriausybės posėdžio metu sakė premjerė.

Veiks tik būtinųjų prekių parduotuvės

  • Draudžiama parduotuvių, įskaitant parduotuves prekybos ir (arba) pramogų centruose, turgaviečių ir kitų viešųjų prekybos vietų veikla.
  • Išskyrus:
  • parduotuvėms, kurių pagrindinė veikla yra maisto, veterinarijos, vaistinių, optikos prekių ir ortopedijos techninių priemonių pardavimas;
  • maisto prekybai turgavietėse ir kitose viešosiose prekybos vietose;
  • internetinei prekybai ir kai prekės pristatomos fiziniams ir juridiniams asmenims ar atsiimamos atsiėmimo punktuose.
Arno Strumilos / 15min nuotr./Ingrida Šimonytė
Arno Strumilos / 15min nuotr./Ingrida Šimonytė

Pasak I.Šimonytės, COVID-19 susirgimų statistika yra ir gąsdinanti, ir labai liūdinanti.

„Sunku pasakyti, kas yra labiausiai kaltas dėl to, kad situacija yra tokia, kokia yra. Iš to darbo krūvio, kurį turime, mes negalime patikimai pasakyti, nei kur yra blogiausia padėtis, nei kur yra didžiausia rizika, nei kas yra taškas, kurį vieną uždarius ar kelis uždarius mes galėtume pasiekti rezultatą. Akivaizdu, kad tokio mes dabar nežinome ir nematome. Mes turime situaciją suvaldyti tam, kad galėtumėme grįžti prie labai aiškiai pagrįstų sprendimų, kurie užkardo riziką ten, kur ji konkrečiai yra. Dabar rizika yra visur“, – pažymėjo I.Šimonytė.

Mes turime situaciją suvaldyti tam, kad galėtumėme grįžti prie labai aiškiai pagrįstų sprendimų.

Mažinamos kontaktinės paslaugos

  • Draudžiama teikti:
  • grožio paslaugas;
  • kitas paslaugas, kurių teikimo metu neišvengiamas kontaktas tarp paslaugos teikėjo ir gavėjo;
  • Išskyrus:
  • psichologinės pagalbos paslaugos, kurių neįmanoma suteikti nuotoliniu būdu, taip pat lieka galioti kitos išimtys, kuomet sveikatos paslaugos gali būti teikiamos kontaktiniu būdu.

Situacija negerėja

Per šeštadienį šalyje užfiksuoti 2849 koronaviruso atvejai.

24 žmonės mirė.

Toliau „liepsnoja“ Vilniaus ir Kauno apskritys, kuriose vakar atitinkamai užfiksuota 756 ir 550 ligos atvejų.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Covid patikros punktas Vilniuje
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Covid patikros punktas Vilniuje

Atlikta 1547 atvejų epidemiologinė diagnostika atlikta (1302 atvejų į Nacionalinio visuomenės sveikatos centro sistemą pateko vėlai vakare arba naktį, todėl jie tiriami šiandien).

Atvejų, kai asmenų užsikrėtimo aplinkybės nėra aiškios, t.y. epidemiologinių tyrimų metu nustatyta, jog asmenys išvykę į užsienį nebuvo, su patvirtintais COVID-19 atvejais nebendravo, šiuo metu registruota 237 (iš tų atvejų, kurių epidemiologiniai tyrimai atlikti).

Vyks tik nuotolinis ugdymas

  • Ikimokyklinis, priešmokyklinis ir pradinis ugdymas vykdomas nuotoliniu būdu, išskyrus ugdomus vaikus, kurių tėvai (įtėviai, globėjai) neturi galimybių dirbti nuotoliniu būdu.
  • Ugdymas mokyklose pagal pradinio, pagrindinio ugdymo ir vidurinio ugdymo programas vykdomas nuotoliniu būdu, išskyrus specialiosiose mokyklose ir specialiosiose klasėse ugdomus mokinius.
Arno Strumilos / 15min nuotr./Arūnas Dulkys
Arno Strumilos / 15min nuotr./Arūnas Dulkys

Naujasis sveikatos apsaugos ministras A.Dulkys dar prieš pradėdamas eiti pareigas penktadienį pristatė COVID-19 valdymo planą.

Penktadienį vos prisiekusi I.Šimonytė išskubėjo į posėdį su sveikatos ekspertais.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Saulius Skvernelis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Saulius Skvernelis

Kadenciją baigusi Sauliaus Skvernelio vadovaujama Vyriausybė nuo trečiadienio įvedė papildomus karantino ribojimus.

Tiesa, kaip pastebėjo ekspertai, jie – toli gražu nepakankami.

Nors I.Šimonytė trečiadienį kreipėsi prašydama griežtinti karantino sąlygas, S.Skvernelis tai daryti atsisakė, aiškindamas, kad nėra racionalių pasiūlymų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis