2016 10 08

Tingite eiti balsuoti? Tada būtinai perskaitykite Linos istoriją

Socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbta lietuvės Linos istorija puikiai parodo, kad net gyvenant Kenijoje, kur artimiausia Lietuvos atstovybė yra už 4 tūkstančių kilometrų, savo balsą atiduoti galima. Tiesa, tai kainavo nemažai laiko, nervų ir pinigų.
Lina
Lina

15min pateikia Linos įrašą socialiniame tinkle ir jį iliustruoja autorės darytomis nuotraukomis:

Nairobis
Nairobis

Negaliu patikėti, kad šiandien galiu paskelbti happy end didžiausiam logistiniam iššūkiui – rinkimuose balsuoti iš Afrikos! DONE! Jei aš tai sugebėjau atokiame Kenijos kampelyje su artimiausia Lietuvos ambasada už 4000 km ir vos ne vos veikiančiu paštu, tai manau, kad tai gali ir turi padaryt kiekvienas, kad ir į didžiausius tolius nusidanginęs balso teisę turintis pilietis... o apie esančius Lietuvoj jau net nekalbu!

Jei kam įdomios šio iššūkio detalės, kurios tikriausiai susidėjo į ilgiausią mano post’ą „Feisbuke“ ever, tai štai mano balsavimo istorija Afrikoje.

Rugsėjo pradžioje pagal visus terminus užsiregistravau internete, kad balsuosiu nuotoliniu būdu iš Kenijos, man buvo priskirta artimiausia Lietuvos ambasada, esanti Pietų Afrikos Respublikoje, nei arti, nei toli, „tik“ už 4000 km! Jūsų informacijai, Lietuva išvis turi tik dvi ambasadas visame Afrikos žemyne: Egipto Kaire, kuri ilgą laiką buvo vienintelė, ir visai neseniai atidaryta ambasada Pietų Afrikos Respublikoje (PAR).

Tuo pačiu metu pradėjau agituoti visą Kenijos lietuvių chebrą (Nairobyje mūsų mažiau nei 10) registruotis balsuoti, nes gi #MusuMetasDabar, bet tai sekėsi sunkiai, nes visi arba nesidomi arba netiki, kad balsavimo biuleteniai gali ateiti net į tokias dar tik besivystančių šalių tolybes.

Aš irgi sunkiai tuo tikiu, bet bandyti reikia, nes valdžioje permainos būtinos. Nepabandęs nesužinosi ir vėlgi #MusuMetasDabar!

Dar bandau su ambasada ir draugų pagalba detaliau iš anksto pasiaiškint, kaip ten tiksliai reikės balsuoti ir išsiųsti paštu tą balsą, nes jau iš anksto nujaučiu, kad su Afrikos šalių paštu nebus taip jau paprasta tiesiog „gauti biuletenį iš ambasados PAR į Keniją, jį užpildyti ir išsiųsti atgal į ambasadą PAR“, kaip kad nurodyta internete.

Kyla klausimai: kur tas paštas ateis, kokiu adresu (pvz., namų adresai čia nepatikimi), ar eis registruotu paštu, ar kurjeriu, ar aš turėsiu kažkam pasirašyt gavus tą laišką, ar turėsiu asmeniškai jį priimti, ar reikės atsiimt pašto skyriuje ir kaip tą laišką siųst tada atgal, ar reikės kažką mokėti už tai pačiai, ar reiks siųst atgal tuo pačiu pašto tipu? Svarbiausia, ar tas paštas pasieks Nairobį laiku iki spalio 9 d. nuo užsienio lietuvių registracijos rugsėjo pradžioje?!

Kenijoj išvis niekada nesu naudojusi pašto, nes iš visų tik ir girdi, kad jis eina bent mėnesį ir išvis dažniausiai neateina... Tokios detalės gal ir nevargino jūsų išsivysčiusiose šalyse, bet Kenijoj visi šitie klausimai man atrodė kaip rimtos kliūtys atiduot balsą ir vienintelis atsakymas iš ambasados apie tai buvo: „detalias instrukcijas rasite atsiųstame biuletenyje“.

Taigi jau rugsėjo gale laukiu to mistinio pašto lyg ir patikimesniu darbo adresu, o jo kaip nėra, taip nėra... Rašau PAR ambasadai, ar išsiuntė, patikina, kad visiems 19 žmonių, užsiregistravusiems šioje pasaulio galo ambasadoje, biuletenius išsiuntė rugsėjo 22 d. registruotu normaliu paštu, siūlo laukti.

Eina spalio pirmos dienos, o pašto vis kaip nėra, taip nėra… Tuo tarpu biuletenį būtina užpildyti ir išsiųst atgal su spalio 9 štampu, jo... Susirašinėjam el. paštu su ambasada PAR'e, jie internete mato, kad registruotas paštas visgi juda link manęs, nors per 14 dienų Kenijos dar nepasiekė, o jau spalio 5!

Spalio 6 dieną, šį ketvirtadienį, iš ambasados gaunu informaciją, kad, jų žiniom, mano laiškas tik ką atvyko į kažkurį Kenijos paštą, dar nelabai aišku, į kurį. Jau matau, kad čia logistiškai beveik nesigauna dar tikėtis, kad tas laiškas iš to neaiškaus pašto skyriaus ateis į mano nurodytą adresą per paskutinę likusią darbo dieną, penktadienį, spalio 7 d., kai dar galėsiu laišką išsiųsti atgal iki spalio 9 d. termino (kuris, beje, yra sekmadienis, kai joks paštas išvis nedirba, „GREAT“)!

Pašto skyrius Nairobyje
Pašto skyrius Nairobyje

Dar situaciją apsunkina tai, kad, pasirodo, į mano nurodytą adresą planuojama atsiųst tik kažkokį lapelį su numeriu pasiimt registruotam laiškui iš pašto, o net ne patį laišką su balsavimo biuleteniu! Pagalvoju, kad čia jau išvis be šansų...

Spalio 7, penktadienio rytą, su paskutine viltimi taip ir nepamatau to lapelio savo darbo pašto dėžutėje, taigi, jau beveik praradus viltį, rašau dešimtą elektroninį laišką ambasadai PAR, ar įmanoma sužinot, kuriam Nairobio pašte tas laiškas yra ir ar aš jį iš ten pasiimt galiu šiandien pati, nelaukdama kažkokių lapelių, nes tai paskutinė įmanoma diena tą laišką gaut ir išsiųst atgal.

Ambasada skambina į PAR pašto tarnybą, iš kurios išsiuntė mano registruotą laišką, ir gauna man tikslų Nairobio pašto adresą, kuriame dabar yra tas mano biuletenis. Kenijietė kolegė, kuriai skundžiausi apie šitą visą dramą, ragina kuo greičiau imti taksi ir važiuoti į tą paštą, kol nesusidarė popietiniai kamščiai ir išvis paštas penktadienį neužsidarė anksčiau darbo valandų, nes kenijiečiai pradėjo švęst savaitgalį. OK, tikrai nėra kada švaistyti laiko, taigi šoku į taksą ir pirmyn!

Atsiprašius iš darbo, pirmą kartą turiu progą apsilankyt Nairobio pašte, milžiniškame pastate, primenančiame Vilniaus centrinį paštą, ir pilnutėlį žmonių, ilgose eilėse laukiančių įvairių paslaugų. Wow, nu ir vėl galvoju, kad čia jau bus be šansų atstovėt tokiose eilėse ir dar iš kažkur iškast tą laišką, net negavus to kvailo lapelio su registracijos numeriu.

Belaukiant
Belaukiant

Laimei, kažkaip stebuklingai paaiškėja, kad būtent mano paslaugai eilės beveik nėra ir aš jau kalbu su paslaugia kenijiete paštininke, kuri sako, kad mano laiškas pas juos jau kažkur tikrai yra (rimtai!!!????), bet dar vis rūšiuojamas sandėliuose ir geriau būtų ateiti jo pasiimti pirmadienį, spalio 10, taigi jau po būtino spalio 9 termino.

Nooooo way... nu galvoju, atradusi pirmus šio laiško egzistavimo požymius, aš tikrai nesitrauksiu iš šito kabineto! Kadangi #MusuMetasDabar, tai sakau, darykit, ką norit, iškaskit tą laišką iš savo sandėlių, čia tikrai ŽIAURIAI skubu!!! Kadangi esu visiškai vienintelė užsienietė visame perpildytame Nairobio pašto pastate, į mane, nors ir pavargę nuo minios aptarnaujamų žmonių, jie kažkaip atkreipia dėmesį ir nori man padėt, Thank Goodness! Sako, ok, palauk, pažiūrėsim, ką mes galim padaryt, ir pradingsta ilgam laikui…

Po valandos laukimo prie šito kabineto, kai tuo tarpu darbe kolegos jau nerimauja, kur aš dingau, ir mano taksi vairuotojas nerimsta, vis dar laukdamas prie pašto pastato, viena darbuotoja pagaliau atsiranda su iškeltu į viršų mano laišku iš kažkokios naujai atnešta dėže ir kviečia mane jo pasiimti. Aš tikrai negaliu tuo patikėti, nejau tas laiškas iš tikro mane pasiekė visiškai paskutinę minutę, spalio 7-osios penktadienio popietę?! Praplėšiu greit voką patikrint, ar ten tikrai tie biuleteniai yra, viskas OK, WOW!!!

Linos balsas voke
Linos balsas voke

Labai dėkoju darbščiai paštininkei ir net paprašau jos nusifotkint, nes gi reik įamžint, kad šis svarbus laiškas visgi buvo rastas vidury Kenijos! Po trumpos euforijos visgi iškart iškyla kitas logistinis klausimas: biuletenį užpildyti tai galiu greitai, bet jis pagal taisykles turi pasiekti PAR ambasadą iki spalio 14 imtinai, vadinasi, per 5 darbo dienas… bet pala pala, iki manęs iš PAR jis tai ėjo 16 dienų!!! …ir tai iki galutinio adreso nepriėjo, o pati turėjau pradėt visur rašinėt ir skambinėtis ir net atvykt jo ieškot tiesiogiai pašte.

Paštininkė, deja, patvirtina mano nuogąstavimus, kad net jei čia ir dabar užpildysiu biuletenį, Pietų Afrikos pasiekti per tiek mažai laiko su bet kokia Kenijos pašto paslauga neįmanoma, reikia minimum 10 dienų, o gal ir 15... O instrukcijos įdėtame voke su ambasados atgaliniu adresu tik tokios, kad atgal atsiųsk kaip nori, bet iki spalio 14, kitaip balsas negalios. Neviltis!!!

Na, vėlgi atrodo šansų atiduot balsą nebėra, bet, tiek kelio nuėjus, pasiduot nesinori. Greit prisimenu, kad Nairobyje esu kažkada gavus DHL paketą, tai kyla mintis, kad gal DHL kažkaip sugebėtų per tą laiką nugabent tą balsą į PAR?!

Aišku, Kenijos paštas nieko apie tai nežino ir DHL ofisas yra visai kitam miesto gale, neaišku kur, o jau ir penktadienio popietė! Kažkaip gaunu DHL numerį ir „oh my God!“ jie vis dar gali paimti mano laišką šiandien ir pristatyti į PAR iki nurodyto spalio 14 termino!!! ....Bet, aišku, už atitinkamą 50 EUR sumelę... Tuo tarpu ambasados įdėtas atgalinis vokas su jų adresu neturi jokių pašto ženklų, tai būk miela ir savo balso siuntimą apsimokėk pati... na bet ką dabar daryt, po tiek investuoto laiko ir energijos, nejaugi sustosi ties 50 EUR suma už vienintelę galimybę tą balsą pristatyti laiku?! Na jau ne!

Greitai pildau biuletenius, imu taksą į DHL ofisą ir sumoku tą sumą, tik siųskit tą laišką atgal ASAP! Likus tik pusvalandžiui iki pačio DHL užsidarymo, gaunu garantiją, kad jie dar spės laišką įdėti į naktinį skrydį į PAR, ir iki pačios ambasados per Pietų Afriką nugabenti būtent tą paskutinę spalio 14 dieną, PHEW!!! Na tikėkimės taip ir bus, visgi DHL lyg ir patikima kontora, taigi noriu tikėt, kad tai yra šio dramatiško balsavimo iš Afrikos happy end!!!

Išvada 1: E.balsavimas dar ir kaip būtinas!!! Niekas neturėtų pereit tokių kuriozų, norėdamas atlikti paprasčiausią pilietinę pareigą, kad ir kur būtų šitam globaliam pasaulyje!

Išvada 2: Afrikos kontinente kol kas paštu balsavimo organizuot tikrai nereikėtų. Būtina naudotis tarptautiniais kurjeriais, kaip kad DHL, kurie pristato laišką tiesiai į rankas per maksimum 5 darbo dienas visam kontinente. O kadangi visoj Afrikoj, sudėjus su Egipto ambasada, šiemet planavo balsuot tik 72 lietuviai, tai ir kaštai nebūtų tokie jau dideli!

Išvada 3: Visgi šitos dramatiškos balsavimo istorijos laiminga pabaiga galėsiu džiaugtis tik tada, jei rinkimai baigsis rimtais pokyčiais valdžioje ir duos galimybę valdyti naujajai politikų kartai! Tikiuosi šis balsas iš Afrikos ne tik prie to prisidės, bet ir paskatins balsuoti tuos, kurie ieško pasiteisinimų, kad jiems iš užsienio balsuoti per sunku, per toli arba išvis neįmanoma! Yeah right…

Padėka: Visgi dėkoju PAR ambasadai ir jos ataše Martynui Taujanskui už nuolatinį kontaktą su manim ir nuoširdų bandymą padėti. Jie pripažino, kad ši Lietuvos ambasada dar visai nauja, taigi dar niekad šitam pasaulio gale neorganizavo rinkimų ir neįvertino tokio Afrikos pašto sistemų lėtumo ir neefektyvumo. Manau, kad mano istorija juos paskatins kitą kartą imtis daug efektyvesnių organizacinių priemonių, tai jie jau svarsto.

#MusuMetasDABAR!

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų