Anot Aplinkos apsaugos departamento, dėl kenkėjo pažeidimų išdžiūvusių ir džiūstančių eglės medynų tūris sudaro 26,1 tūkst. kubinių metrų ir viršija stichinės nelaimės ribą.
Dėl to Aplinkos ministerija Trakų rajono savivaldybės teritorijoje nutarė paskelbti stichinę nelaimę miškuose. Paskelbus ją pradedamos taikyti specialiosios apsaugos ir stichinių nelaimių padarinių šalinimo miškuose priemonės.
Birželį stichinė nelaimė buvo paskelbta Kazlų Rūdos ir Vilniaus rajono savivaldybių teritorijose, o liepą – Šalčininkų rajono savivaldybėje.
Paskelbus stichinę nelaimę miškuose, miškų valdytojai, savininkai ir naudotojai per dešimt dienų nuo pranešimo apie stichinę nelaimę paskelbimo privalo apžiūrėti savo miško valdas, esančias šiose savivaldybėse.
Stichinės nelaimės paskelbimo laikotarpiu miškų valdytojai, savininkai ir naudotojai turi žvalgyti savo medynus ne rečiau kaip kas dvi savaites medžių vegetacijos metu, o kitu metu – ne rečiau kaip kas mėnesį.
Pastebėjus egles su besivystančiais žievėgraužiais tipografais, jas privalu nedelsiant pažymėti ir iškirsti sanitariniais kirtimais, ankstyvose vabalų vystymosi fazėse – iki lėliukių susiformavimo, lėliukių ar jaunų vabalų fazėse – ne vėliau kaip iki naujos kartos vabalų išskridimo.
Ministerijos duomenimis, pernai dėl žievėgraužio tipografo pakenkimų eglynuose buvo pažeista apie milijonas kubinių metrų eglių, nuo 2024-ųjų pradžios iki dabar Lietuvos eglynuose jau užfiksuotas 467,5 tūkst. kubinių metrų pažeistų eglių tūris.
Pasak pranešimo, šiemet, kaip ir pernai, žievėgraužio tipografo vabalų gausa miškuose yra labai didelė, todėl prognozuotina, kad plynaisiais ir atrankiniais sanitariniais kirtimais reikės intensyviai kirsti ir šalinti iš miškų kenkėjo pažeistas egles.
Lankymasis stichinės nelaimės pažeistuose miškuose nebus ribojamas, išskyrus vietas, kur vykdomi kirtimai.