15min paskelbto žurnalistinio tyrimo apie verslo įtaką politikams centre – įmonės „Danpower Baltic“ bandymai paveikti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) atstovus. Politikai dažnai ignoruoja valstybės pareigūnų informaciją, kalba verslo lobistų žodžiais ir skleidžia abejones dėl valstybės projektų.
15min tyrimas rodo, kad tas abejones neigiantys pareigūnai neteko postų arba turėjo problemų dėl savo karjerų. Vienas iš tokių žmonių yra aplinkos viceministras D.Krinickas.
D.Krinickas buvo vienas svarbiausių asmenų, kuris Seime pristatydavo Aplinkos ministerijos poziciją dėl atliekų deginimo jėgainių. Jis kelerius metus dalyvaudavo Seimo komisijų ir komitetų posėdžiuose ir visuomet informuodavo parlamentarus, jog degintinų atliekų Lietuvoje užteks visiems valstybės projektams. Nepaisant to, ir Seimo „valstiečiai“, ir premjeras S.Skvernelis vis tiek viešai abejoja atliekų kiekiais.
Traukiasi pats
D.Krinickas 15min tvirtino pats nusprendęs trauktis iš aplinkos viceministro pareigų, tai įvyks per dvi savaites. Jo teigimu, pasitraukimas yra susijęs su asmeninėmis priežastimis.
„Prašymą aš esu parašęs ketvirtadienį“, – kalbėjo D.Krinickas.
Paklaustas, ar jo pasitraukimas yra susijęs su premjero pozicija ir kogeneracinėmis jėgainėmis, D.Krinickas teigė nenorintis to komentuoti.
„Aš tiesiog nenorėčiau komentuoti. Ta prasme, nei kažko patvirtinti, nei paneigti. Tiesiog dėl asmeninių priežasčių ir tiek“, – sakė viceministras.
Aplinkos ministerijoje D.Krinickas dirba nuo 2004 metų. Prieš tapdamas viceministru, kuruojančiu atliekų sritį, jis vadovavo ministerijos Atliekų departamentui, dar anksčiau buvo Vandenų departamento direktorius. Paskutinė jo darbo diena ministerijoje – liepos 20-oji.
Aplinkos ministras Kęstutis Navickas 15min teigė nežinantis viceministro išėjimo priežasčių.
„Priežasčių tai jis man nesako ir nežinau net, kur išeina“, – kalbėjo K.Navickas.
Paklaustas, ar tai nėra susiję su kokiais nors premjero nurodymais dėl viceministro pozicijos, K.Navickas tai neigė: „Ne, nėra. Jis ir prieš tai ieškojo keisti darbą.“
Vėliau, trečiadienio ryte išplatintame Aplinkos ministerijos pranešime cituojamas K.Navickas teigė priekaištų dėl viceministro darbo neturintis.
„Šiandien patvirtinau D.Krinicko asmeninį apsisprendimą. Tokio pareigūno su ilgamete institucine atmintimi pasitraukimas – nemaža netektis ministerijai. Esu dėkingas už jo pastangas vadovaujant sudėtingoms aplinkos sektoriaus sritims. Vertinu D.Krinicko indėlį valstybinei aplinkos apsaugos kontrolei stiprinti, atliekų tvarkymo sistemai skaidrinti. Linkiu jami kuo didžiausios sėkmės naujoje veikloje“, – pranešime cituojamas aplinkos ministras.
Seimo nariams teigė, kad deginimui atliekų užteks
15min jau rašė, kad D.Krinickas dalyvavo bene visuose Seimo komitetų ir komisijų posėdžiuose, kur buvo svarstomi klausimai dėl atliekų deginimo jėgainių. Jis oficialiai informuodavo parlamentarus, kad degintinų atliekų Lietuvoje užteks visiems valstybės projektams.
D.Krinickas ne kartą atsakinėjo į įvairius politikų klausimus bei abejones. Viename Seimo Energetikos komisijos posėdyje jis parlamentarams pristatė valstybės specialistų skaičiavimus. Tuomet komisijos pirmininkas, „valstietis“ Virgilijus Poderys paragino viceministrą „spekuliatyviai be jokios atsakomybės pasamprotauti“, tai ar tikrai užteks atliekų? Į šį klausimą pareigūnas ir vėl atsakė teigiamai.
Tą patį D.Krinickas viešai pakartojo ir 15min išpublikavus tyrimą apie verslo įtaką politikams šių metų birželio 28-ąją dieną. Kalbintas 15min studijoje, specialistas teigė, jog ministerijos atliktos degintinų atliekų prognozės niekada nesikeitė ir nebuvo paneigtos.
„Tokiu atveju skaičiai visuomet buvo tie patys. Ir buvo konstatuota, kad jų (atliekų – aut. pas.) turėtų užtekti“, – 15min sakė D.Krinickas.
Be to, premjeras S.Skvernelis ir kiti LVŽS politikai abejodami valstybės projektais dažnai remiasi vienu teiginiu – „Lietuvos energijos“ projektais suabejojo ir Europos Komisija. Aplinkos viceministras 15min neigė ir šiuos argumentus. Jis sakė, kad ministerijos pateiktos degintinų atliekų prognozės buvo skaičiuotos atsižvelgiant į Europos Komisijos žiedinės ekonomikos tikslus. O Vilniuje statoma jėgainė yra gavusi šimtamilijoninę Europos paramą.
Pareigūnas taip pat prieštaravo įvairių parlamentarų interpretacijoms neva Europos Komisija yra išreiškusi neigiamą nuomonę dėl Kauno atliekų deginimo jėgainės. Ją valstybės įmonė „Lietuvos energija“ stato kartu su atrinktu privačiu investuotoju „Fortum Heat Lietuva“ be europinės paramos.
D.Krinickas, anksčiau kalbintas 15min studijoje, nenorėjo komentuoti, kodėl LVŽS politikai net po oficialių ministerijos patikinimų, jog degintinų atliekų Lietuvoje užteks, toliau skleidžia abejones.
„Čia, matyt, reikėtų kiekvieno Seimo nario klausti“, – tuomet atsakė jis. Taip pat jis pridūrė, jog Aplinkos ministerija yra vienintelė kompetentinga valstybės institucija, galinti apskaičiuoti atliekų kiekių prognozes.