2024 12 30

Metai baigiasi be rezultatų: kas laukia nacionalinio stadiono?

Šie metai tapo sprendimų dėl nacionalinio stadiono metais: naujas projekto vykdytojas, nauja kaina, pokyčiai projekte. Va tik rezultatas senas – nors neliko sovietinių konstrukcijų ant Šeškinės kalno, statybos ten irgi nepajudėjo. Ar kada nors bus kitaip? Vilniaus miesto savivaldybė vis dar nepraranda vilties. Tiesa, vienintelis dalykas, kurį ji dabar gali, yra teikti papildomus paaiškinimus Europos Komisijai. Klausimų iš ten jau sulaukta per 170.
Trys 2024 m. žingsniai nacionalinio stadiono link: daug triukšmo, bet kur rezultatas?
Trys 2024 m. žingsniai nacionalinio stadiono link: daug triukšmo, bet kur rezultatas? / 15min montažas

Stadiono statybų chronologija

  • 1985 m. Nacionalinis stadionas pradėtas projektuoti. Projekto autoriumi tapo Algimantas Nasvytis.
  • 1987 m. projektas patvirtintas ir statybos startavo.
  • 1993 m. viskas sustojo, nacionalinio stadiono statybos buvo užkonservuotos.
  • 2008 m. vasario 4 dieną oficialiai atnaujintos stadiono statybos. Po savaitės jos sustojo dėl finansavimo trūkumo, rugpjūtį atnaujintos, o metų gale – sustojo vėl.
  • 2009 m. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas paskelbė, kad sutartis dėl nacionalinio stadiono Vilniuje statybos buvo pasirašyta neteisėtai ir yra niekinė.
  • 2011 m. meras Artūras Zuokas įtikinėjo Seimą dėl grįžimo prie nacionalinio stadiono statybų.
  • 2018 m. spalį Vilniaus savivaldybė paskelbė apie derybų su konsorciumu („Axis Industries“ ir bendrovėmis „Venetus Capital“, „Kauno arena“ ir architektų įmonėmis „Populous“ bei „Cloud architektai“), laimėjusiu konkursą statyti daugiafunkcį kompleksą ant Šeškinės kalno, pabaigą.
  • 2021 m. rugpjūtį paskelbta, kad „Axis industries“ traukiasi iš projekto, o jos vietą užims „BaltCap“ fondas, iki šiol projekte turėjęs finansinio partnerio poziciją.
  • 2022 m. gegužę nacionalinio stadiono statyboms Vilniuje suteiktas leidimas.
  • 2024 m. nacionalinio stadiono koncesininkė „BaltCap“, paaiškėjus, kad iš fondo dingo keliasdešimt milijonų eurų, patvirtino projektui ieškanti investuotojo.
  • 2024 m. vasarį paskelbta, kad iš nacionalinio stadiono projekto traukiasi „BaltCap“ fondas, o į jo vietą ateina verslininko Arvydo Avulio statybų kompanija „Hanner“.

Tokia trumpa šio stadiono, tapusio ir pajuokos, ir nevilties simboliu, istorija. Vien ko verta buvo Kauno miesto 2022 metų spalį didžiuliame stende šalia keletą dešimtmečių taip niekaip ir nepastatomo Nacionalinio stadiono likučių, Vilniaus „Akropolio“ prieigose, iškabinta reklama.

Ekrane puikavosi nuotrauka su rekonstruoto S.Dariaus ir S.Girėno stadiono panorama bei užrašas, skelbiantis, kad šis objektas yra už 103 km.

Kauno miesto savivaldybės nuotr./Kauno stadiono atidarymo reklama Vilniuje
Kauno miesto savivaldybės nuotr./Kauno stadiono atidarymo reklama Vilniuje

Po „BaltCap“ fondo fiasko nuvilnijo dar viena nusivylimo banga – nors sostinės valdžia ramino, atrodė, kad reikalas su stadionu gali būti baigtas visiems laikams. Vis dėlto sprendimas atsirado ir toji viltis pagaliau turėti nacionalinį stadioną Vilniuje ėmė rusenti iš naujo.

Per šiuos metus buvo daug kalbėta apie šį stadioną, priimtas ne vienas sprendimas, įvyko ne vienas pokytis. Kur tai nuvedė? Kol kas – niekur.

Tai štai – trys svarbiausi įvykiai 2024 metais, susiję su nacionaliniu stadionu.

Nr. 1 Į projektą atėjo „Hanner“ ir Arvydas Avulis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų