Tiesa, galimai premjeru liksiantis Saulius Skvernelis tikina, kad ministrai gali ir nesikeisti. Esą partijos gali nutarti savo atstovais palikti tuos pačius ministrus, kurie dirba dabar.
Tačiau taip, ko gero, nebus. „Tvarkos ir teisingumo“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis jau pareiškė, kad krašto apsaugos ministru siūlys dabartinį parlamentarą. Taigi – ne R.Karoblį. Krašto apsaugos ministras penktadienį neatsiliepė telefonu.
Vidaus reikalų ministro kandidatūros Lietuvos lenkų rinkimų akcija-krikščionių demokratų sąjunga dar neieškojo, sako šios partijos pirmininkas Valdemaras Tomaševskis. 15min jis tikina niekada nesimatęs su E.Misiūnu ir nevertino jo darbo kokybės bei galimybių toliau eiti pareigas. V.Tomaševskis patikino, kad ministro LLRA-KŠS ieškos ne tik tarp partijos narių, tačiau nekomentavo, ar dirbti galėtų likti dabartinis vidaus reikalų ministras. Su E.Misiūnu susisiekti 15min penktadienį nepavyko.
Savo ruožtu žemės ūkio ministras Giedrius Surplys jau žino – jam dirbti liko nedaug. Ministeriją perėmus „socialdarbiečiams“ jo pareigas, neoficialiomis žiniomis, gali būti siūloma perimti Seimo nariui Andriui Palioniui.
Žinojo prieš kelias savaites
Kad jo dienos žemės ūkio ministro poste eina į pabaigą, G.Surplys 15min pasakojo sužinojęs dar prieš kelias savaites.
„Ne naujiena man tai. Žinojau tai jau keletą savaičių. Iš tikrųjų nedramatizuoju. Tai yra politika. Aš tikrai nejaučiu niekam jokių nuoskaudų, nes tai buvo gera pamoka ir tikiuosi, kad aš tą įgytą patirtį panaudosiu kituose amplua“, – teigė jis.
Iš tikrųjų nedramatizuoju. Tai yra politika.
Ministras tikino iš premjero ir LVŽS pirmininko kritikos nesulaukęs, pats siūlęs partijai, jei jai netinka G.Surplys, keisti personaliją, bet pasilikti ministeriją, tačiau esą sulaukė atsakymo, kad su jo asmeniu pokytis nesusijęs.
G.Surplys pasidžiaugė, kad koaliciją pavyko suburti, kad Lietuva vėl turės stabilią valdžią, ir žadėjo naujam ministrui pagalbą.
„Tikiuosi, kad vyks darbų tęstinumas. Pirmiausia, vėlgi ministerijos perkėlimas į Kauną, kuris, kiek žinau, ir naujai valdančiajai koalicijai, ir premjerui yra didelis prioritetas. Taip pat pradėjome ženklų administracinės naštos ir europinės paramos dalijimo paprastinimą ir mažinimą sunkumų ūkininkams. Tikiuosi, ta tendencija bus išlaikyta. Taip pat ėmėmės ambicingo plano Melioracijos įstatymą pakeisti“, – savo gerus darbus ir siūlymus įpėdiniui vardijo G.Surplys.
Jis tikino, kad naujam ministrui portfelis nebus lengvas, nes srityje yra ir daug problemų dėl klimato kaitos, afrikinio kiaulių maro, tiesioginių ES išmokų ūkininkams.
Jau turi darbo pasiūlymų
O ką veiks jis pats?
Žemės ūkio ministras neslepia jau sulaukęs pasiūlymų: „Lauksiu pasiūlymų. Kai kurių jau sulaukiau, bet tikrai pirmas dalykas, ką norisi padaryti – tai labai gerai išsivėdinti galvą ir tada galvoti, kas toliau. Manau, kad neliksiu be darbo“.
G.Surplys pripažino, kad kai kurie jau jam pateikti pasiūlymai susiję su politika, tačiau jų nekonkretizavo – tik atmetė galimybę, kad vadovautų kitai ministerijai arba liktų viceministru Žemės ūkio ministerijoje.
„Turiu minčių ir dėl verslo galbūt savo, tų minčių labai daug, norisi pirma pabaigti darbus, išsivėdinti galvą, susidėlioti prioritetus. Galų gale, juokavau šiandien kolegai, kad aš, kaip trijų vaikų tėvas, padidinus vaiko pinigus daugiavaikėms šeimoms, kaip nors pragyvensiu“, – juokėsi ministras.
Penktadienį po daugiau nei mėnesio derybų Valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS), Socialdemokratų darbo partija (LSDDP), partija „Tvarka ir teisingumas“ bei Lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS) nutarė suburti naują kairiojo centro koaliciją. Seime ji turės 76 balsus.
Keturios partijos derėjosi Vyriausybės programos rėmuose, persidalijo postus ministrų kabinete ir Seime.
„Socialdarbiečiams“ teks Užsienio reikalų ir Žemės ūkio ministerijos, „tvarkiečiams“ – Krašto apsaugos ministerija, Kultūros ministeriją „tvarkiečiai“ dalysis su „valstiečiais“, LLRA-KŠS kuruos Vidaus reikalų ir Susisiekimo ministerijas.
LVŽS liks vadovauti Aplinkos, Ekonomikos ir inovacijų, Energetikos, Finansų, Socialinės apsaugos ir darbo, Sveikatos, Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoms, taip pat perims Teisingumo ministeriją iš LSDDP.