Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2022 12 06 /11:49

TS-LKD seniūnė: Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas bus išrinktas iki Kalėdų

Seimo Biudžetų ir finansų komiteto pirmininkas bus išrinktas dar šios sesijos metu iki Kalėdų, sako Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.

„Mes turim įpareigojimą paskirti pirmininką iš partijos prezidiumo. Tą mes ir padarysim šios sesijos metu. Sesija baigiasi aplink Kalėdas“, – antradienį žurnalistams sakė politikė.

Anot jos, tai turėtų įvykti per ateinančias „dvi savaites, o gal ir greičiau“.

Iki šiol Biudžeto ir finansų komitetui vadovavęs M.Majauskas praėjusią savaitę buvo pašalintas iš Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos, nes palaikė su Vyriausybe nederintą siūlymą visiems 2023-iesiems pratęsti pridėtinės vertės mokesčio lengvatą maitinimo sektoriui. Partijos prezidiumas taip pat yra pasiūlęs frakcijai deleguoti kitą BFK vadovą.

„Mes dar nesusitarėm, kas galbūt galėtų imtis. Vykdom tas konsultacijas su potencialiais, galinčiais užimti pirmininko poziciją, ta tikrai skubos nėra, bet tikrai nuo šito savo sprendimo neatsitrauksim“, – teigė R.Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Anksčiau užsiminta, jog šios pareigos galėtų būti patikėtos konservatoriui Justui Džiugeliui. Vis dėlto opozicija kritikuoja šio parlamentaro kandidatūrą, nes jis neturi aukštojo išsilavinimo.

„Nemanau, kad išsilavinimas gali turėti įtakos komiteto veiklai. Aš ne pirmą kadenciją esu Seimo narys. Manau, kad kartelė nebūtų nuleista, o kaip tik – užkelta. Būtų glaudžiau bendradarbiaujama su socialiniais partneriais, Vyriausybe, ko šiai dienai pasigendama“, – sakė J. Džiugelis.

Slaptas balsavimas

Seimas antradienį turėtų balsuoti dėl opozicijos inicijuoto siūlymo atleisti M.Majauską iš BFK pirmininko pareigų dėl nepasitikėjimo.

Valdantieji kaltina opoziciją manipuliuojant procedūromis, kad išgelbėtų M.Majausko postą, ir slaptame balsavime planuoja nedalyvauti.

Nutarimo projektą dėl M.Majausko atleidimo iš BFK pirmininkų pareiškus jam nepasitikėjimą teikia opozicinės Lietuvos regionų frakcijos atstovė Agnė Širinskienė su dar 32 opozicijos parlamentarais.

Liberalų frakcijos vadovas Eugenijus Gentvilas tvirtino, jog tai „fiktyvus opozicijos žaidimas, kuriame tikrai nesinori dalyvauti“.

„Širinskienės sukurtame scenarijuje jokio vaidmens nevaidinsime“, – žurnalistams Seime sakė E.Gentvilas.

„Mes nevadiname to boikotu (...) ir tai niekaip nereiškia, kad taip tuo išreiškiame požiūrį į Majauską. Tuo išreiškiame požiūrį opozicijos fiktyvius procedūriniu veiksmu“, – pridūrė jis.

Lauks konservatorių siūlymo

Pasak parlamentaro, kai dėl M.Majausko likimo BFK konservatoriai pasiūlys „sprendimą ir modelį“, tada valdančiojoje koalicijoje bus tariamasi, ar bus palaikymas, ar ne.

E.Gentvilas opozicijos motyvą, kad BFK paskiria ir atleidžia Seimas, vadina „pritemptu“. Pasak jo, ką daryti su M.Majausku yra valdančiosios koalicijos ir, visų pirma, konservatorių klausimas.

Jis pabrėžė, kad Seimas vienu nutarimu kadencijos pradžioje tvirtina visų 14-os komitetų pirmininkus ir pavaduotojus, o atskiri politikai į postus tvirtinami derantis frakcijų ir komitetų viduje.

„Tai Seimas atlieka tokį smulkų procesinį veiksmą. Traktuoti, kad tai Seimo paskirtas pareigūnas, galima, bet tai tik dalis tiesos. Didžioji dalis tiesos yra derybos tarp valdančiosios daugumo partnerių dėl komitetų pirmininkų. Tai tas, kas sutarta, kad išrinktas komitete, tai tas ir tvirtinamas techniniu mechaniniu balsavimu“, – aiškino E.Gentvilas.

Be kita ko, jis prognozuoja, kad M.Majauskas liktų dirbti komitete iki Kalėdų, jeigu balsavime antradienį nedalyvautų valdantieji, o opozicijai pritrūktų balsų.

Neatmeta sprendimų sausį

„Teoriškiai niekas netrukdytų Seimui susirinkti kokią sausio 5-ąją ir iškelti naujai klausimą dėl nepasitikėjimo Majausku, nes tai būtų jau nauja sesija. Neeilinė sesija arba pavasario sesija atlaisvintų rankas vėl kelti klausimą dėl pasitkėjimo Majausku“, – teigė E.Gentvilas.

Seimo Užsienio komiteto pirmininkas konservatoriui Žygimantui Pavilioniui nepasitikėjimo procedūra M.Majauskui primena jo atvejį.

„Primenu panašius opozicijos gelbėjimo planus , kurie buvo metami man. Tačiau į tuos tinklus benorėjau įsipainioti . Ir manau, kad tai būtų negarbinga bet kokiam centro dešinės atstovui. Imtis šio gelbėjimo šiaudo, kuris labai dirbtinas. Tai žaidimas paniekinti tas vertybes, dėl kurių mes čia susitelkę“, – Seime žurnalistams teigė jis.

Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ lyderis Saulius Skvernelis stebėjosi tokiu sprendimu.

„Jei jie kalba apie nepasitikėjimą, tai slaptas balsavimas yra ta procedūra. (...) Jei jie sako, kad nepasitiki, bet nepasitikėjimo procedūroje nedalyvaus, tai keistai atrodo“, – kalbėjo parlamentaras.

Būtinas 71 balsas

Norint atleisti M.Majauską iš pareigų dėl nepasitikėjimo, už tai turi balsuoti ne mažiau kaip 71 Seimo narys.

Valdantieji teigia, jog taip opozicija siekia išsaugoti prieš Vyriausybės politiką ėjusį ir iš konservatorių partijos pašalintą M.Majauską komiteto pirmininko poste.

S.Skvernelis pabrėžė vertinantis M.Majausko darbą, mat jis stengiasi suvienyti ir pozicijos ir opozicijos idėjas, o komitetas „dirba produktyviai“.

Pasak jo, ieškant naujojo komiteto vadovo konservatoriai „žiūri ne į kompetenciją, bet į lojalumą“.

„Tai pasiskirs kokį nors lojalų, labai lojalų, bet ne kompetentingą“, - sakė opozicijos parlamentaras.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?