„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2016 04 18

Tuberkuliozė toliau braunasi į mokyklas: panika dėl naujų ligos atvejų Dusetose

15min redakcijai paskambino susirūpinęs tėvelis, kuriam neramu dėl padėties Dusetų Kazimiero Būgos gimnazijoje. Trims jos mokiniams nustatyti uždaros tuberkuliozės atvejai. Jų klasės draugams pirmadienį buvo atliktas tuberkulino (Mantu) testas. Laukiama patvirtinimo dėl dar trijų įtariamų atvejų.
Tuberkuliozės bakteriologijos laboratorijoje
Tuberkuliozės bakteriologijos laboratorijoje / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Tyrimų rezultatų laukiama su nerimu

Suprasti akimirksniu

  • Tuberkuliozė diagnozuota trims gimnazijos vaikams
  • Atliktas Mantu testas jų klasės draugams
  • Laukiama atsakymo dėl trijų įtariamų atvejų
  • Lietuva pirmauja pagal tuberkuliozės paplitimą

Utenos visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėjos Alytės Žilienės žiniomis, šiuo metu oficialiai patvirtinti trys uždaros tuberkuliozės atvejai Dusetų gimnazijoje.

Šie vaikai pradėti gydyti ir aplinkiniams grėsmės nekelia, kadangi sergant uždara ligos forma tuberkuliozės bakterijos į aplinką neišskiriamos. Nors gydymas ilgas, trunka nuo dviejų mėnesių iki pusės metų, uždara tuberkuliozė įveikiama. Tinkamai gydant ji nepereina į atvirą formą.

Pasak Dusetų Kazimiero Būgos gimnazijos direktoriaus Gintauto Kuzmos, susirgę vaikai – iš socialinės rizikos šeimų. Vienas jų – antrokas, kitas – šeštokas, trečiasis – septintokas.

„Kaip tik šiandien buvo padaryti Mantu testai dviem klasėms, kuriose mokėsi šie vaikai. Paskutinei klasei pritrūkta reikalingo preparato, taigi testas jai dar bus daromas. Kitiems daryti kol kas nėra būtinybės. Daviau nurodymą šviesti mokytojus apie tuberkuliozę. Apie pusę jų jau ištirti – nėra nė vieno atvejo. Dėl trijų vaikų dar laukiama patvirtinimo – jiems įtariama tuberkuliozė. Vienos iš šių šeimų patėvis susirgęs atvira tuberkulioze – jie visi išvežti ir kol kas nežinome, ar jie serga ir kokia forma.

Atviros formos atvejų kol kas nenustatyta ir norėtųsi, kad jos nebūtų, baisu darytųsi. Taigi kol kas laukiame Mantu testo rezultatų. Sovietmečiu kasmet būdavo daromas šis testas, o šiandien pas mus demokratija, reikia tėvų sutikimo. Esu girdėjęs, kad tik pusė socialinės rizikos šeimų yra pasitikrinusios dėl tuberkuliozės. Ir kaip jas priversti tai padaryti?“, – atviravo pašnekovas.

Serga ir vaikai, ir mokytojai

Šiemet tai ne pirmas atvejis, kai mokymo įstaigoje nustatomas tuberkuliozės židinys. Šių metų pradžioje panaši istorija nuskambėjo Skuodo Bartuvos gimnazijoje, kurios mokytojai buvo nustatyta atviros tuberkuliozės forma, taip pat liga pasireiškė dviem aštuntos klasės moksleivėms, o iš viso teigiamas tuberkuliozės testas per tą laiką nustatytas 77 moksleiviams.

Pirmieji požymiai, kurie leidžia įtarti ligą, yra kosulys, silpnumas, prakaitavimas nakties metu, nesmarkus karščiavimas, kartais skausmas krūtinėje ar padidėję limfmazgiai.

Pirmiausiai liga pasireiškė mokinėms, jos ėmė kosėti, sukilo aukšta temperatūra. Vėliau, planinio medicininio patikrinimo metu pakitimai plaučiuose nustatyti mokytojai.

Vėliau nustatyta, kad trys moksleiviai infekuoti tuberkulioze Klaipėdos Liudviko Stulpino mokykloje. Tyrimai joje buvo atliekami po to, kai kasmetinio profilaktinio sveikatos patikrinimo metu tuberkuliozė nustatyta vienam iš mokytojų. Pastarasis kontaktavo su 2-8 klasių moksleiviais.

Kaip atpažinti tuberkuliozę

Pasak specialistų, teigiamas tuberkulino testas rodo, jog vaikas turėjo kontaktą su tuberkuliozės mikobakterijomis ir kad yra infekuotas tuberkulioze, tačiau teigiamas tuberkulino mėginys gali būti ir esant alergijai, taip pat persirgus virusine viršutinių kvėpavimo takų infekcija. Todėl tokie vaikai tiriami išsamiau, ar juos reikia gydyti, sprendžia pulmonologas.

Užsikrėsti šia liga galima bet kur, tačiau tik apie dešimtadalis užsikrėtusiųjų suserga. Neatsparumą infekcijai gali nulemti padidėjęs stresas, gretutinės ligos, patirtos operacijos, nusilpusi imuninė sistema.

Pirmieji požymiai, kurie leidžia įtarti ligą, yra kosulys, silpnumas, prakaitavimas nakties metu, nesmarkus karščiavimas, kartais skausmas krūtinėje ar padidėję limfmazgiai. Jeigu kosulys nepraeina daugiau kaip per tris savaites, būtina pasikonsultuoti su gydytoju. Pasitikrinti ypač svarbu tiems, kurių šeimos nariai serga arba anksčiau sirgo tuberkulioze ar kurie turėjo sąlytį su sergančiu tuberkulioze asmeniu.

Viena iš pagrindinių tuberkuliozės plitimo Lietuvoje priežasčių yra stigma bei žmonių neišmanymas. Daugelis net nežino, kad tuberkuliozė pavojinga ne tik sergančiajam, bet ir aplinkiniams.

Nereti atvejai, kai sergantysis tuberkulioze slepia ligą nuo artimųjų. Jei žmogus susirgo atvira tuberkuliozės forma, ligos pradžioje jis būna labai pavojingas aplinkiniams. Tačiau pradėjęs gydymą, jis labai greitai tampa nepavojingas. Tuberkuliozė vis dažniau plinta ne tik šeimose, bet ir vaikų kolektyvuose.

Tuberkuliozė žaloja įvairius organus, bet dažniausiai – plaučius. Gydymas trunka 6–8 mėnesius. Vieno ligonio išgydymas valstybei kainuoja kelis tūkstančius eurų. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, chaotiškai arba su pertraukomis gydoma tuberkuliozė tampa lėtine ir sunkiai pagydoma liga, todėl tokie pacientai toliau platina ligos sukėlėjus. Tik pradėjęs gydytis ir visiškai pasveikęs žmogus yra nepavojingas aplinkiniams.

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, Lietuva pagal sergamumo tuberkulioze lygį patenka į rizikingiausių Europos valstybių sąrašą: per paskutinius 10 metų (2006-2015) sergamumas kvėpavimo organų tuberkulioze, patvirtinta bakteriologiškai ir histologiškai, mažėjo nežymiai: nuo 36,8 atv./100 tūkst. gyventojų 2006 m. iki 31,7 atv. /100 tūkst. gyventojų 2015 m.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“