Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2014 12 19

„Tvarkiečiai“ nori, kad CŽV kalėjimo istoriją narpliotų politikai ir Hagos tribunolas

Partija „Tvarka ir teisingumas“ dėl Lietuvoje galimai veikusio JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) slapto sulaikymo centro pradeda organizuoti kreipimąsi į Hagos tribunolą. To padaryti vieni „tvarkiečiai“ negali, todėl sako dėsiantys visas pastangas, kad į tribunolą būtų kreipiamasi valstybės vardu. Be to, „tvarkiečiai“ sako sieksiantys, kad dėl slapto CŽV kalėjimo paieškas atnaujintų Lietuvos Seimas.
Valstybės saugumo departamento bazė netoli Vilniaus, Antaviliuose
Valstybės saugumo departamento bazė netoli Vilniaus, Antaviliuose / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Penktadienį spaudos konferenciją šia tema surengę „tvarkiečiai“ teigia nepasitikintys Lietuvos teisėsauga, todėl nenorintys, kad tyrimą dėl CŽV kalėjimo atliktų Generalinė prokuratūra.

Sieja su Rolando Pakso apkalta

„Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos Seime seniūnas Petras Gražulis patikino, kad Lietuvos teisėsaugos tyrimas greičiausiai neduos jokios naudos, nes per daug svarbių žmonių, politikų ir teisėsaugininkų patys gali būti susiję su šia nešvaria istorija.

Anot jo, „tvarkiečiai“ patys ketina kreiptis į JAV Senatą prašydami paaiškinti, ar CŽV istorija negali būti susijusi su „Tvarkos ir teisingumo“ partijos pirmininko Rolando Pakso apkalta.

„R.Paksas yra viešai kalbėjęs, kad į jį buvo kreiptasi ir prašyta jo leidimo. Bet jis nesutiko. Ar ne dėl to jis buvo nuverstas ir pasistatytas savas, kuris leido bet ką ir bet kaip daryti?“ – sąmokslo teorijas kūrė P.Gražulis.

Vytautas Pociūnas viską žinojo?

Į „Tvarkos ir teisingumo“ frakciją įsijungęs Seimo narys Valdas Vasiliauskas rėžė dar daugiau. Jis pavardėmis vardijo žmones, kuriuos pats įtaria galimai pasidalijus už CŽV kalėjimo įsteigimą JAV duotus milijonus.

„Ataskaitoje yra paskelbta, kad sulaikymo centrų operacijai buvo skirta 300 mln. dolerių. Dalis jų nusėdo Lietuvoje. Faktai yra akivaizdūs, bet prokuratūra nenori jų tirti”, – sakė V.Vasiliauskas.

Ataskaitoje yra paskelbta, kad sulaikymo centrų operacijai buvo skirta 300 mln. dolerių. Dalis jų nusėdo Lietuvoje. Faktai yra akivaizdūs, bet prokuratūra nenori jų tirti, – sako V.Vasiliauskas.

Su CŽV istorija, anot V.Vasiliausko, gali būti susiję buvusių prezidento Valdo Adamkaus patarėjų Ryčio Muraškos ir Edmino Bagdono bei buvusio VSD direktoriaus pavaduotojo Dainiaus Dabašinsko įsigyti kotedžai Turniškėse.

Taip pat buvusio VSD direktoriaus pavaduotojo Dariaus Jurgelevičiaus Gruzijoje įsigyta televizija ir 2006 m. išaugęs dabartinio VSD direktoriaus pavaduotojo Romualdo Vaišnoro  turtas.

V.Vasiliauskas įtaria, kad apie slapta iš JAV gautus pinigus galėjo sužinoti tragiškai Baltarusijoje žuvęs VSD pareigūnas Vytautas Pociūnas, todėl CŽV kalėjimų istorija gali būti susijusi ir su jo  mirtimi neaiškiomis aplinkybėmis.

„Pasieniečiai, muitininkai, kurie buvo nušalinti, saugumo eiliniai darbuotojai – visi pasakys, kas vyko, tik klauskite, nereikia Amerikos“, – aiškino, kad užuot nurodę prokurorams rašyti laiškus JAV, Lietuvos politikai dar gali daug ką ištirti patys, V.Vasiliauskas.

Artūras Paulauskas tirti nenori

Nors „Tvarka ir teisingumas“ ragina Lietuvos parlamentą atnaujinti tyrimą dėl CŽV kalėjimų, anksčiau tai dariusio Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Artūras Paulauskas šią savaitę sakė, kad to daryti neplanuojama.

Pasak jo, komitetas 2009 m. atliko kokybišką tyrimą ir daugiau tirti šioje istorijoje politikams nėra ką.

Tuo tarpu Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narė konservatorė Rasa Juknevičienė teigia, kad A.Paulauskas pateikė ne komiteto, o savo asmeninę nuomonę.

„Komitetas to (kad neatnaujins tyrimo – red.past.) nėra pasakęs. Gal ir nuspręs taip, bet tokio sprendimo nėra, komiteto narių nuomonės apie tai niekas neklausė. Mes tik išklausėme informaciją, uždavėme klausimus“, – teigia konservatorė.

Pasak jos, atsižvelgiant į tai, kad pats A.Paulauskas tuo metu buvo Seimo pirmininku ir laikinai einančiu Prezidento pareigas, jis pats neturėtų vadovauti komiteto tyrimui, net jeigu toks ir būtų atnaujintas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų