Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2009 11 13

Tyrimą dėl galimai Lietuvoje veikusio CŽV kalėjimo atliekantis Seimo komitetas apklausė žvalgybininkus

Parlamentinį tyrimą dėl galimai Lietuvoje veikusio JAV Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalėjimo atliekantys Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) nariai penktadienį apklausė Antrojo operatyvinių tarnybų departamento darbuotojus.
Arvydas Anušauskas
Arvydas Anušauskas / Andriaus Ufarto/BFL nuotr.

„Išklausėme Antrojo departamento pareigūnų atsakymus. Tyrimas vyksta toliau“, – penktadienį po slapto komiteto posėdžio BNS sakė NSGK pirmininkas Arvydas Anušauskas. Pareigūnų pavardės neviešinamos.

Antrasis operatyvinių tarnybų departamentas prieš Krašto apsaugos ministerijos yra krašto apsaugos ministrui pavaldi, žvalgybą, kontržvalgybą ir kitas nustatytas funkcijas atliekanti krašto apsaugos sistemos institucija.

Pasak A.Anušausko, komitetas toliau apklausinės esamus ir buvusius pareigūnus, galinčius ką nors žinoti apie CŽV kalėjimo veiklą Lietuvoje. Trečiadienį komiteto nariai aplankė Valstybės saugumo departamento (VSD) bazę netoli Vilniaus, Antaviliuose.

Ši VSD mokymo bazė anksčiau žiniasklaidoje minėta kaip galima vieta, kur prieš kelerius metus esą galėjo veikti slaptas CŽV kalėjimas.  Šiuo metu šis sklypas įregistruotas Nekilnojamojo turto registre kaip žemės sklypas ir gyvenamasis pastatas su jojimo patalpomis ir kavine.

Nekilnojamojo turto registro duomenų bazėje nurodoma, kad VSD 22 arų ploto žemės sklypą ir 968 bendrojo ploto kvadratinių metrų patalpas panaudos teise valdo nuo 2007 metų. Minėtų patalpų naudingas plotas – 897 kvadratiniai metrai, iš jų gyvenamosios patalpos sudaro 236 kvadratinių metrų ploto.  Minėtame sklype esantis pastatas, registro duomenimis, pastatytas dar 1992 metais, tuomet jis priklausė fiziniams asmenims.

2001 metais pastatas buvo rekonstruotas. VSD nekomentuoja žiniasklaidoje pasirodžiusios informacijos apie VSD slaptoje bazėje Antaviliuose nuo 2004 iki 2005 metų lapkričio neva veikusį CŽV kalėjimą.

Seimas yra pavedęs NSGK iki gruodžio 22 dienos nustatyti, ar Lietuvoje veikė slaptas kalėjimas, kur galėjo būti kankinami įtariamieji terorizmu. Taip pat komitetas turi išsiaiškinti, ar CŽV sulaikyti asmenys buvo pervežami ir kalinami Lietuvos teritorijoje, ar Lietuvos valstybės institucijos (politikai, pareigūnai, valstybės tarnautojai) svarstė klausimus, susijusius su slaptųjų sulaikymo centrų veikla šalies teritorijoje, sulaikytų asmenų pervežimu ir kalinimu Lietuvos teritorijoje.

Apie Lietuvoje neva veikusį slaptą Amerikos žvalgybos tarnybos kalėjimą pranešė Jungtinių valstijų žiniasklaida, remdamasi buvusiais CŽV darbuotojais.  Esą Lietuvos pareigūnai leido CŽV naudotis pastatu Vilniaus apylinkėse, kuriame daugiau nei metus, iki 2005–ųjų, kalinti 8 įtariamieji terorizmu.

Lietuvos užsienio reikalų ministerija bei buvę šalies vadovai paneigė informaciją, kad Lietuvoje veikė slaptas CŽV kalėjimas, bet dabartinė prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė turinti „netiesioginių įtarimų“. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų