Valdžios sprendimais nepatenkinti ūkininkai iš visos Lietuvos sugužėjo į pačią sostinės širdį – Gedimino prospektą, kuriame dabar – šimtai traktorių.
15min antradienį po pietų pakalbino keletą įvairiais verslais užsiimančių ūkininkų, kurie įvardino, kodėl atvyko į Vilnių ir pasidalino savo kelionės į sostinę detalėmis.
„Reikia nepalikt bendraminčių“
Šalia žymiojo 9-ojo Gedimino prospekto pastato dabar įrengta lauko kavinė, o priėjus arčiau nosį kutena iš kazano sklindantis gardus kepamos mėsos kvapas.
„Mėsytę ruošiam plovui. Ne tik protesto dalyviams, bet ir visiems geros valios žmonėms“, – 15min sakė kiaulieną bepjaustantis vyras oranžine kepure.
„Pagalvojau, kad vis tiek atvažiuos alkani žmonės, reikia nepalikt bendraminčių“, – pridūrė jis.
Jo vardas Rimantas ir jis sakė į sostinę atvykęs iš Rapalių kaimo Telšių rajone, kur turi nemenką ūkį, taip pat užsiima ir kaimo turizmu – nuomoja baidares.
Vyras sakė auginantis ir grūdus, ir gyvulius – turi karvių ir kiaulių, o kazane kepanti mėsa – irgi iš jo ūkio.
„Pavargom gyvent kaime – atvarėm į miestą. Aš ir karvių, ir grūdų, ir mėsos – visko turim (...) Turiu darbuotojų – dirba šeši žmonės. Mes dirbam apie 350 hektarų žemės, 100 karvių melžiam ir dar apie 300 gyvulių turim, tai yra ką veikt. Dar baidarės, dar kiti reikalai“, – kalbėjo Rimantas.
Anot Rimanto, ūkininkauti kasmet darosi vis sunkiau, o valdžios veikloje trūksta nuoseklumo.
„Su viskuo. Kaip diena, taip naujiena. Kiekvienais metais ne geryn, o sunkyn mums ūkininkauti. Nežinau, čia nebėra pagarbos ūkininkui išvis. Kažkaip valdžia atitrūko nuo ūkininkų ar nuo sveiko proto, kažko pritrūko. Galvoju, kad vis tiek kažkoks susitarimas turi būti tarp valdininkų ir ūkininkų, kad jeigu jau negali padėt, tai nors netrukdytų“, – pasakojo ūkininkas.
Jis neatskleidė, kiek pelno uždirba per metus: „Tas pelnas sudėtingas dalykas šiai dienai. Kaip tą pelną dabar įvertint, jeigu mano tėvas ar senelis jautį parduodavo, tai būdavo metinė žmogaus alga, o dabar jautį parduodam ir yra mėnesinė žmogaus alga, tai kad vieną žmogų išlaikytum, reikia 12 jaučių parduot“.
Paklaustas, ar pragyventi iš ūkininkavimo galima, jis sakė atsakantis nuoširdžiai.
„Nieks taip gerai negyveno – nei senelis, nei tėvas, nei prosenelis. Mes gerai gyvenam, negalim sakyti, kad blogai gyvenam, bet visada norisi geriau, čia yra normalu“, – kalbėjo Rimantas.
Ūkininkas teigė ketinantis protestuoti keletą dienų – iki renginio pabaigos, o su kolegomis apsigyvenęs nuomotame bute Vokiečių gatvėje.