2022 12 21

Ukraina brandina lemiamą kontrpuolimą: atsargos karininkai paaiškina, kodėl Rusijos kariuomenė neturi perspektyvų

Ukraina brandina kontrpuolimą pietuose – rusai gali būti priversti trauktis iš Melitopolio panašiai, kaip traukėsi iš Chersono. Tokiu atveju Ukrainai atsivertų kelias ir į Krymą. Praėjus 300 dienų nuo karo pradžios, buvęs kariuomenės vadas atsargos generolas Jonas Vytautas Žukas ir buvęs karinės žvalgybos vadas atsargos pulkininkas Gintaras Bagdonas 15min studijoje pasidalijo optimistiškomis prognozėmis, kaip karas jau kitąmet gali baigtis Ukrainos pergale.
Vytautas Jonas Žukas ir Gintaras Bagdonas
Vytautas Jonas Žukas ir Gintaras Bagdonas / 15min ir AP/„Scanpix“ nuotr.

Interviu temos

  • Kiek laiko gali trukti karas
  • Galimas naujas Kyjivo puolimas
  • Ukrainos kontrpuolimas Melitopolio kryptimi
  • Ar gali rusai vėl pulti Kyjivą
  • Kodėl negalima nuvertinti to, kas vyksta Baltarusijoje
  • Ukrainos oro skydo perspektyvos ir Irano faktorius
  • Ukrainos prašymas Lietuvai perduoti NASAMS sistemas
  • Ukrainiečių atakos Rusijos gilumoje turi strateginę reikšmę
  • Rusijos ir Ukrainos mobilizacija: esminiai skirtumai
  • Kokios kariuomenės reikia Lietuvai

– Metų sandūroje svarstome, ko tikimės iš kitų metų. Daugelis palinkime Ukrainos pergalės. Kiek ji tikėtina, generole Žukai?

– Ekspertai kalba apie laikotarpį, kuris gali tęstis nuo trijų mėnesių iki pusės metų. Vertinimai susiveda į tai, kad iki vasaros – pavasario pabaigoje arba vasaros pradžioje – kažkokia atomazga turi įvykti, ar taikos susitarimai, ar paliaubos.

Rusijos rezervai ir resursai mažėja. Nors ir kilo ažiotažas dėl gresiančio naujo Rusijos puolimo, o Vladimiras Putinas apsilankė Baltarusijoje ir kalbama apie bendrų pajėgų kūrimą ir gresiantį naują Kyjivo puolimą, aš asmeniškai tai vertinu skeptiškai.

Lukas Balandis / BNS nuotr./Vytautas Jonas Žukas
Lukas Balandis / BNS nuotr./Vytautas Jonas Žukas

Rusijos kariuomenė kitų metų pradžioje, vasario mėnesį nebus tokio pat pajėgumo, kokia buvo šiais metais. Sunaikinta tūkstančiai karinės technikos vienetų, yra didžiulės aukos, sunaikinta kadrinė kariuomenė. Dabar vyksta mobilizacija, kokybė yra žemesnė. Nemanau, kad jie galės pakartoti tokią kampaniją, puolimą, koks buvo šiemet vasario pabaigoje.

Mano vertinimas yra optimistiškas. Rusijos resursai senka. Jie nesugeba padaryti daugiau negu praranda. Rusijos kariuomenė neturi jokių strateginių perspektyvų.

– Pulkininke Bagdonai, nusikelkime 300 dienų atgal. Rusija pradėjo puolimą tiek iš šiaurės, tiek iš rytų, tiek iš pietų, o pagrindinis taikinys buvo Kyjivas. Dabar ukrainiečiai vėl perspėja, kad kitąmet rusai puls Kyjivą. Ar rusai yra pajėgūs pasimokyti iš klaidų, kurios buvo vasario, kovo mėnesiais, ir šįkart užimti Ukrainos sostinę?

Rusijos puolimo kryptys 2022 metų vasarį
Rusijos puolimo kryptys 2022 metų vasarį

– Labai abejočiau. Žinoma, negalima visai nuvertinti priešininko, Kremlius ir Generalinis štabas tam tikras pamokas išmoko.

Kaip vertinti pranešimus, kad tikėtinas atnaujintas puolimas? Manau, kad kitų metų pradžioje jis gali būti nebūtinai turint tikslą užimti Kyjivą. Gali būti siekiama atitraukti ukrainiečių pajėgas, neleisti ukrainiečiams vystyti kontrpuolimo.

Pasižiūrėkime iš Kremliaus perspektyvos. V.Putinas yra desperacijoje, tai yra išgyvenimo klausimas. Jam reikia išlošti laiko.

Neabejoju, kad puolimas vienoks ar kitoks gali būti. Bet vargu ar rusai patys tikisi užimti sostinę. Tikslas tikriausiai būtų sukaustyti Ukrainos pajėgas.

Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Gintaras Bagdonas
Irmanto Gelūno / BNS nuotr./Gintaras Bagdonas

– Pažiūrėkime į galimus ukrainiečių planus. Nuo rugpjūčio Ukraina perėmė strateginę iniciatyvą, išlaisvino teritorijas Charkivo, Chersono srityse. Iš to, ką dabar matome – ukrainiečių partizanų veiksmus, raketinius apšaudymus Melitopolyje – generole Žukai, ar matote ženklų, kad ukrainiečiai rengtųsi kontrpuolimui Melitopolio kryptimi tam, kad išlaisvintų Chersono ir Zaporižios sritis?

– Manau, kad tai yra pati pavojingiausia kryptis Rusijos kariuomenei. Matėme, kaip situacija vystėsi dešiniajame Dniepro krante ir kokios buvo didelės problemos su kariuomenės aprūpinimu. Pajėgų mažėjo, buvo didelės žūtys, ir jie buvo priversti pasitraukti iš Chersono.

Panaši situacija dabar yra Ukrainos pietuose, ir būtent Melitopolyje. Matome kai kuriuos labai panašius požymius, kurie buvo Chersono srityje dešiniajame Dniepro krante. Prasidėjo pasirengimas miesto gynybai, kai kurių pajėgų perdislokavimas, administracijos judėjimai.

Ukrainos žemėlapis
Ukrainos žemėlapis

Be to, aplink yra stepės. Nėra nei miškų, nei kalvų. Galima kabintis tik už miesto. Melitopolis yra transporto kelių susikirtimo mazgas. Jo praradimas turėtų lemiamą reikšmę visai pietų Ukrainos gynybai, be to, iškiltų tiesioginis pavojus pačiam Krymui.

Po to, kai Rusijos kariuomenė pasitraukė iš dešiniojo Dniepro kranto, aštuonios ukrainiečių brigados išsilaisvino iš tos operacijos, ir šiuo metu jos yra kažkur dislokuojamos. Generolas Zalužnas savo interviu paminėjo, kad ruošiama dar kažkokia didelė operacija.

Žiūrint į žemėlapį, galima daryti prielaidą, kad tai galėtų būti Ukrainos pietuose.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų