„Vaikštome po Vilnių, čia daug Ukrainos vėliavų, labai malonu. Nustebino, kad Vilnius labai panašus į Kyjivą. Ir architektūra, ir vietovė, ir dvasia“, – penktadienį BNS sakė A.Pokrasa.
„Lietuva paliko labai malonų įspūdį, nesitikėjau. Kaip mano tėtis sako, jūs užduodate visiems toną. Jūs pirmieji surinkote lėšų „Bayraktarui“, tai labai didelis indėlis, dabar – trims jūriniams dronams, kurie padeda apginti Ukrainą nuo raketų iš Juodosios jūros, Tai labai labai labai didelė pagalba“, – teigė paauglys.
Jis su tėčiu, mama ir jaunesniąja seserimi Lietuvoje vieši europarlamentaro Petro Auštrevičiaus kvietimu. Penktadienį jie visi susitiko su Seimo pirmininke Viktorija Čmilyte-Nielsen.
Tačiau A.Pokrasa labiausiai didžiuojasi susitikimu su Ukrainos prezidentu Volodymyru Zelenskiu.
„Tai Ukrainos didvyris“, – sakė paauglys.
V.Zelenskis su žmona Olena rugpjūtį A.Pokrasai ir kitiems vaikams dėkojo už pagalbą karo metu.
Kolonščinos kaime, Bučos rajone, gyvenantis A.Pokrasa išgarsėjo, kai karo Ukrainoje pradžioje pilotuodamas droną su tėčiu Stanislavu nustatė tikslias rusų konvojaus, važiavusio Žitomyro keliu link Kyjivo, koordinates ir jas perdavė savo šalies kariams.
Ukrainos karinės pajėgos pagal jo duomenis sunaikino 70 tankų koloną.
A.Pokrasa BNS pasakojo nuo mažų dienų domėjęsis aviamodeliavimu, programavimu, paskui sutaupęs pinigų įsigijo droną, nes nemažai keliaudamas su šeima norėjo nufilmuoti įdomesnių kadrų.
„Sutaupiau savo pirmajam dronui, pradėjau pilotuoti, prasidėjo pandemija, daug pilotavau šalia namų. Iš neturėjimo ką veikti ištobulinau įgūdžius“, – pasakojo berniukas.
Vasario mėnesį Rusijai užpuolus Ukrainą jis su tėčiu Stanislavu ėmė talkinti savanoriams gabenant produktus, humanitarinius siuntinius. Pasak Andrijaus, vienas savanorių juos suvedė su teritorinės gynybos atstovais, kurie ieškojo žmogaus, mokančio valdyti droną.
„Jiems tuo metu reikėjo piloto su dronu, nes mūsų kaimas, kaip paaiškėjo, buvo iš visų pusių okupuotas. (...) Kada atvyko manęs parengti operacijai, Jurijaus Kasjanovo (Ukrainos kariuomenės aviacijos žvalgybos skyriaus vadovo – BNS) automobilyje pamačiau didesnį nei mano dronas, jis galėjo toliau nuskristi. Jis davė mums tą droną ir su juo mes jau dirbome“, – apie savo pagalbą Ukrainos kariams BNS pasakojo A.Pokrasa.
Pasak jo, vienas dronas žvalgybos metu nukrito, nes rusai įjungė signalų slopintuvus.
„Teko prieiti arti rusų, jį pasiimti, bet viskas pavyko“, – teigė berniukas.
Ukrainos kariams jis talkino tris savaites – nuo vasario pabaigos iki kovo pradžios, vėliau visa šeima evakavosi į Lenkiją. Ten Andrijus baigė devintą klasę, išlaikė egzaminus ir vėl visi grįžo namo.
Pasak vaikino, dabar namuose jis jaučiasi saugiau nei vasario pabaigoje, tačiau nuolatiniai rusų raketų antskrydžiai kelia nerimą.
„Ukrainos dangus juk neuždarytas“, – primena ukrainietis.
Teko prieiti arti rusų, jį pasiimti, bet viskas pavyko.
Pasak berniuko, Ukrainos ir užsienio spaudos jam suteiktas didvyrio vardas ypatingai gyvenimo nepakeitė, tik geriausias draugas dabar randa progų pašiepti, jog draugauja su žmogumi, kuris buvo susitikęs su prezidentu V. Zelenskiu. Be to, vis sulaukia klasės draugų, pažįstamų prašymų pamokyti valdyti droną.
„Kartais susirenkame pas mane savaitgaliais ir mokau“, – pasakojo A.Pokrasa.
Jis ir toliau su tėčiu padeda Ukrainos kariuomenei.
„Mes dabar kariams atgabename dronų iš užsienio, 3D spausdintuvu spausdiname tokius skydus, kurie tvirtinami prie drono, o prie jų – humanitarinė pagalba arba „dovanėlės“ rusams. Surinkome kariams 3D spausdintuvą, kad jie patys galėtų juos gaminti“, – sakė berniukas.