Kaip BNS sakė LSMU Ekstremaliosios medicinos katedros vedėjas Dinas Vaitkaitis, į Kauną atvyko medikai iš keturių Ukrainos universitetų – Odesos, Lvivo, Bukovinos ir Užgorodo.
Jie mokomi Amerikos chirurgų kolegijos kurso apie pažangią pagalbą traumos atveju.
„Šis kursas – tarptautinis standartas, kaip teikti pagalbą ypatingai sunkios traumos atveju, kaip organizuoti traumos komandų darbą, traumų sistemą. Tai yra pamatas visai su sužalojimais susijusiai sistemai“, – trečiadienį sakė D.Vaitkaitis.
Vykdyti ši kursą LSMU turi teisę tik Lietuvos teritorijoje, tad, D.Vaitkaičio teigimu, teko nueiti „kryžiaus kelius“, kad nuo Rusijos invazijos besiginančios Ukrainos medikų grupė galėtų atvykti į Lietuvą visai savaitei.
Šiuos kursus finansavo Jungtinių Valstijų lietuvio Marijaus Jakulio Jason fondas, leidęs įsigyti amerikietišką mokymo medžiagą.
Kaune, universiteto simuliacijos patalpose, žinias gilina įvairių specialybių gydytojai, daugiausiai chirurgai. Atvyko ir ortopedai-traumatologai, pediatrai, vidaus ligų ir kiti gydytojai.
„Yra dirbančių tiesiogiai, yra geografiškai esančių toliau nuo karo zonų, bet yra aštuoni iš Odesos, kurie tiesiogiai susiduria su nukentėjusiais, yra žmonių, kurie patys dalyvavo koviniuose veiksmuose teikiant pagalbą“, – sakė D.Vaitkaitis.
Su kolegomis iš Ukrainos LSMU pradėjo bendradarbiauti vos prasidėjus karui.
„Nepraėjus nė savaitei, nuotoliniu būdu ėmėm mokyti ukrainiečius kolegas, parengėm instruktorius, kurie galėjo mokyti, kaip teikti pagalbą traumos atveju esant kovinėms sąlygomis“, – teigė katedros vedėjas.
Apmokyti instruktoriai per kelis mėnesius Ukrainoje paruošė dar beveik 8 tūkst. žmonių, kurie dirbo tiek fronte, tiek teritorinėje gynyboje ar kitaip buvo susiję su pagalba karo atveju. Šie medikai, anot D.Vaitkaičio, yra atvykę patobulinti savo kaip gydytojų kvalifikaciją.
„Šitame kurse kalba eina apie bendrus principus, pagrindus, bazę, kaip organizuojama visa pagalba traumos atveju, kaip turi dirbti skirtingų sričių žmonės kaip vienas gerai suderintas instrumentas ar orkestras“, – sakė LSMU atstovas.
„Jei įsivaizduojate kaip keičiami ratai, užpilamas kuras formulės automobiliui, tai čia kažkas panašiai – komanda turi laukti paciento kaip formulės automobilio stotelėje, kad greitai ir efektyviai visa tai padarytų“, – teigė D.Vaitkaitis.