Už uždarų durų pasakojęs apie vizitą į Maskvą, BNS žiniomis, ministras daugiausia sulaukė priekaištų iš jį delegavusios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų atstovų. Labiausiai V.Ušackui kliuvo dėl to, kad S.Lavrovui nepriminė seniai konservatorių keliamo okupacijos žalos atlyginimo klausimo.
Taip pat parlamentarai stebėjosi kai kuriais ministro teiginiais užsienio spaudai, klausta, kodėl tokia „nerimta“ vizito Maskvoje darbotvarkė, ji esą „nelygiavertė“ numatomo vizito JAV darbotvarkei.
Po posėdžio URK pirmininkas konservatorius Audronius Ažubalis žurnalistams patvirtino, kad V.Ušacko vizitas Maskvoje įvertintas nevienareikšmiškai.
Sovietų okupacijos padarytos žalos kompensavimo klausimą Lietuva iškėlė iškart, kai paskelbė nepriklausomybę 1990 metais. Lietuvos piliečiai išreiškė savo valią dėl žalos atlyginimo surengtame gyventojų referendume.„Buvo daug klausimų, pastabų, – tvirtino parlamentaras. – Išreikšta abejonė, ar buvo būtina prieš vizitą paskelbti, apie ką bus kalbama ir apie ką Lietuva nekalbės. Bet kokiu atveju tai atrodo gana dirbtinai ir, mūsų nuomone, silpnina Lietuvos derybines pozicijas. Kai važiuoji ir sakai: „Apie tai mes jau nebekalbėsime.“ Kai kuriems komiteto nariams dėl to kilo rimtų abejonių.“
Tačiau detaliau kalbėti A.Ažubalis atsisakė motyvuodamas tuo, kad komiteto posėdis buvo uždaras.
URK antradienį V.Ušackui įteikė rašytines rekomendacijas dėl vizito JAV.
„Ministras vyksta į JAV. Jis pats pasiūlė susitikti su komiteto nariais. Komitetas parengė tam tikras rekomendacijas, siūlymus, kaip mums reikėtų pristatyti Lietuvos interesus kalbantis su JAV oficialiais asmenimis. Po diskusijų tas priimta“, – žurnalistams sakė A.Ažubalis.
Praėjusį ketvirtadienį ir penktadienį V.Ušackas lankėsi Maskvoje, kur dalyvavo labdaros koncerte ir bendravo su Rusijos užsienio reikalų ministru S.Lavrovu.
Dar prieš vizitą į Rusijos sostinę ministras BNS sakė okupacijos žalos atlyginimo klausimo nekelsiąs, nes šis klausimas aptartas Tarpvyriausybinės komisijos posėdyje, Lietuva ir Rusija žino viena kitos poziciją, todėl nėra reikalo klausimo kelti kiekvieną kartą.
„Tarpvyriausybinėje komisijoje šis klausimas buvo keltas, mes žinome Rusijos poziciją, kuri atsisako šį klausimą svarstyti, todėl nemanau, kad jį būtina kelti kiekvieną kartą“, – BNS sakė V.Ušackas.
Antradienį jis žurnalistams teigė, kad Lietuvai svarbiausia, jog Rusijos vadovai pripažintų okupacijos faktą. Kaip tai bus padaryta, esą kitas klausimas.
Sovietų okupacijos padarytos žalos kompensavimo klausimą Lietuva iškėlė iškart, kai paskelbė Nepriklausomybę 1990 metais. Lietuvos piliečiai išreiškė savo valią dėl žalos atlyginimo surengtame gyventojų referendume.
2000-ųjų birželį Seimas priėmė įstatymą „Dėl SSRS okupacijos žalos atlyginimo“, tačiau realių žingsnių vykdyti šį įstatymą nesiimta. Rusija pastaraisiais metais neigia, kad Baltijos šalys buvo okupuotos.
Lietuva anksčiau yra skaičiavusi, kad SSRS okupacijos padaryta žala gali siekti apie 80 mlrd. litų, tačiau ši suma nėra oficiali.