Seimo Aplinkos apsaugos komitetas inicijavo pasitarimą dėl be prižiūrėtojų likusių Vilniaus savivaldybės valdomų miškų perdavimo aplinkinėms urėdijoms.
„Jeigu Vilniaus miesto savivaldybė negali skirti pinigų savo valdomų miškų priežiūrai, pagalvojome, galbūt tokiu atveju juos reikėtų perduoti urėdijoms, kurios užtikrintų miškuose tvarką“, – sakė komiteto pirmininkas Jonas Šimėnas. Jo teigimu, sostinės valdžia pernai taupumo sumetimais buvo nusprendusi atleisti visus aštuonis miškininkus, tačiau tarp valdininkų ir aplinkosaugininkų įvyko diskusija, kurios metu vis tik apsispręsta palikti dirbti keturis miškų prižiūrėtojus.
„Tačiau pusė miškų vis tiek lieka be priežiūros. Šiuo metu bandome rasti geriausią problemos sprendimą, – kalbėjo J.Šimėnas. - Jeigu Vilnius neturi pakankamai pinigų prižiūrėti miškus, tai galbūt nereikėtų valdyti tokio turto.“
Vilniaus valdos – išskirtinės
Generalinio miškų urėdo Benjamino Sakalausko žiniomis, Vilniaus savivaldybė valdo apie 6 tūkst. ha miško. B.Sakalauskas pasakojo, kad miškų savo žinioje turi apie pusė Lietuvos savivaldybių, likusiais miškais rūpinasi urėdijos. „Tos savivaldybės, kurios pačios valdo miškus, dažniausiai turi po simbolišką jų plotą iki 50 ha. Vilnius šiuo atžvilgiu gerokai išsiskiria“, – sakė generalinis miškų urėdas.
Paklaustas, kodėl Vilnius valdo tokį didelį plotą miško, B.Sakalauskas paaiškino, kad miškai aplink Vilnių tiesiog nebuvo priskirti jokiai urėdijai, o iš pačios savivaldybės taip pat nebuvo sulaukta tokios iniciatyvos. „Priežastys, manau pakankami aiškios. Valdžia greičiausiai turi plėtros planų, dar suplanuoti kokį žemės plotą į miško teritoriją“, – mano B.Sakalauskas.
Pateiks kelis variantus
Vilniaus savivaldybės Administracijos direktorius Vytautas Milėnas sakė, jog šiuo metu savivaldybėje svarstomi visi galimi variantai, kaip pasielgti su miškais. „Padiskutuosime ir pateiksime komitetui visas priimtinas galimybes“, – sakė V.Milėnas. Anot jo, lengva ranka atiduoti miškus urėdijoms neleidžia tas faktas, kad urėdijos juos prižiūri kiek kitaip nei miesto savivaldybė: „Urėdai daugiau užsiima miškų sodinimu, kirtimu. O miestui juk reikia, kad ir šakos būtų sutvarkytos, kad šiukšlės nesimėtytų.“
Valdymą perimtų su sąlygomis
Generalinio miškų urėdo B.Sakalausko nuomone, perdavus dalį miškų Nemenčinės ir Vilniaus urėdijoms, jie būtų tvarkomi kur kas efektyviau, nei tai daro savivaldybė. „Miškų urėdijose dirba profesionalai, kurių tikslas yra užtikrinti viešąjį interesą ir apsaugoti gamtą. Tuo metu savivaldybėje gali būti ir kitokių tikslų“, – aiškino jis.
B.Sakalauskas pripažino, kad urėdijoms gali kilti problemų dėl gausiai lankomų miškų priežiūros. „Vilniuje miškai dažnai lankomi, juose paliekama nemažai šiukšlių, pridaroma kitokios žalos“, – pastebėjo B.Sakalauskas. Vilniaus savivaldybė per metus savo miškų priežiūrai išleisdavo po 700 tūkst. Lt. „Jeigu kartu su dalimi miškų pusę šiuos sumos duotų mums, manau, kad jokių problemų su teritorijos tvarkymų nekiltų“, – sakė generalinis urėdas.
Aplinkos ministerijos Miškų departamento direktorius Valdas Vaičiūnas mano, kad urėdijoms reikėtų atiduoti toliau nuo Vilniaus centro esančius ir rečiau miestiečių lankomus miškus. „Tuos miškus, kurie yra labiau želdynų, parko pobūdžio, galėtų palikti savivaldybei, jeigu tik ji turėtų galimybę deramai juos prižiūrėti“, – teigė V.Vaičiūnas.
Įstrigęs miškotvarkos projektas
„Pagal įstatymus miškai turi būti valdomi pagal miškotvarkos projektą. Vilniuje nežinia kodėl šio projekto tvirtinimas yra vilkinamas jau daugelį metų“, – tvirtino Generalinis miškų urėdas B.Sakalauskas. Anot jo, tokį projektą bandę parengti Vilniaus miškininkai buvo didelis trukdis valdininkams, turintiems savų planų. „Jeigu mišką valdo ne urėdija, tokiu atveju miško valdytojams miškininkas visada bus trukdis, nes jis reikalauja, kad miškai būtų valdomi pagal įstatymus“, – sakė B.Sakalauskas.