„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2023 10 11

URM kreipėsi į E.Bajarūną: diplomato teiginius vadina klaidingais, prašo paneigti

Užsienio reikalų ministerija (URM) raštu kreipėsi į ambasadorių Jungtinėje Karalystėje Eitvydą Bajarūną, reikalaudama paneigti diplomato praėjusią savaitę viešai išsakytą informaciją.
Eitvydo Bajarūno spaudos konferencija
Eitvydo Bajarūno spaudos konferencija / Pauliaus Peleckio / BNS nuotr.

Jam adresuotame laiške, kuri matė ir BNS, teigiama, kad spaudos konferencija buvo organizuota nesilaikant teisės aktų, o visuomenei paskleista informacija yra klaidinga.

URM patvirtino praėjusį penktadienį išsiuntusi laišką E.Bajarūnui, tačiau jo turinio detaliau nekomentavo. Pirmadienį šis laiškas buvo persiųstas Seimo Užsienio reikalų komitetui, Vyriausybei ir Prezidentūrai.

Laiške diplomatui reiškiami priekaištai dėl jo teiginių apie reprezentacines išlaidas, mobingą, sutuoktines veiklą ambasadoje.

Grasinimas – viena iš mobingo apraiškų

Kaip nurodoma E.Bajarūnui adresuotame tekste, diplomatas pateikė „klaidingą informaciją“, tvirtindamas, jog jam nežinoma „apie darbuotojų nusiskundimus“.

„Per pastaruosius pusę metų vyko keli Jūsų pokalbiai su ministerijos kanclere dėl darbuotojų jai pateiktų žodinių nusiskundimų ir poreikio keisti darbo metodus darbuotojų atžvilgiu. Tas minima ir rugsėjo 11 d. kanclerės el. laiške Jums“, – rašoma laiške.

URM teigia, jog ambasadorius taip pat klaidina visuomenę sakydamas, jog nėra gavęs jokios informacijos apie mobingą.

„(...) išskirtinai organizuoti keli mokymai dėl šios tvarkos taikymo Jūsų vadovaujamoje diplomatinėje atstovybėje (kuriuose ir asmeniškai dalyvavote)“, – nurodoma dokumente.

„Taip pat pripažįstate faktus, kad grasinote darbuotojams atleidimu iš darbo: „mielasis, yra darbo rinka, tai gal paieškok“, „galėjau užsiminti žmogui, ar tu atitinki pareigom“, kas yra viena iš mobingo apraiškų“, – nurodoma jame.

Konferencijoje E.Bajarūnas praėjusią savaitę surengtoje spaudos konferencijoje teigė esantis reiklus ir aktyvus vadovas, veikiantis ir darbo dienomis, ir savaitgaliais, tad tokie jo darbo principai gali nepatikti.

„Jūsų minimas „darbo organizavimo principas 24/7“, vertimas dirbti savaitgaliais, yra neteisėtas ir pažeidžiantis darbo ir poilsio režimą reglamentuojančių teisės aktų nuostatas, t. y. pripažįstate, kad faktiškai Jūs ambasados veiklą organizuojate pažeidžiant teisės aktus. Darbas savaitgaliais ar viršvalandžiai leidžiami tik esant raštiškam darbuotojų sutikimui ir fiksuojant viršvalandžių dirbimo laiką“, – rašoma laiške.

Reprezentacinės lėšos

Prezidentui Gitanui Nausėdai lankantis Londone, E.Bajarūnas pakvietė jį su sutuoktine į „Operos Fantomą“, o bilietus nupirko už ambasados pinigus. Vėliau ambasadorius teigė, kad tai buvo nesusipratimas, kurį vėliau ištaisė ir sumokėjo iš savo lėšų.

G.Nausėda ir E.Bajarūnas
G.Nausėda ir E.Bajarūnas

Savo ruožtu URM nurodo, kad tai taip pat klaidingi teiginiai.

„Faktai tokie, kad bilietai į kultūrinį renginį ambasadoriui, Respublikos prezidentui ir jų sutuoktinėms buvo apmokėti ambasados kortele 2023 m. gegužės 4 d. Tų pačių metų liepos 5 d. išlaidos dar kartą patvirtintos ambasadoriaus, tvirtinant pajamų-išlaidų ataskaitą“, – nurodoma tekste.

Anot URM, prašymas padengti šias išlaidas iš asmeninių lėšų pateiktas tik tuomet, kai situacija ėmė domėtis ministerija – „po daugiau nei 4 mėnesių“.

„Teigiate, kad ambasada „labai kukliai naudoja reprezentacines lėšas“, tačiau atstovybės reprezentacinių išlaidų metinis planas – 25 tūkst. 200 eurų – viršytas jau liepos mėnesį ir sudarė 30 tūkst. 124 eurus. Pusė metinės reprezentacijai skirtos sumos panaudota dar vasario mėnesį, priėmimui“, – teigiama laiške.

„Nenumato jokių oficialių įgaliojimų“

Dėl kaltinimų sutuoktinei režisierei Giedrei Žickytei, kad ji naudojasi ambasados transportu, duoda darbuotojams pavedimus, ambasadorius atsakė, kad ji yra oficialiu statusu valstybei atstovaujantis asmuo, gaunanti oficialų atlyginimą kaip ambasadoriaus žmona ir jai priklauso atlikti tam tikras funkcijas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Eitvydas Bajarunas ir Giedrė Žičkytė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Eitvydas Bajarunas ir Giedrė Žičkytė

Tuo metu URM laiške nurodo, kad „Diplomatinės tarnybos įstatymas nenumato jokių oficialių įgaliojimų ar įpareigojimų diplomatų sutuoktiniams atstovauti valstybei, jie neturiu prievolių vykdyti kokias nors funkcijas, susijusias su darbo atstovybėje santykiais“.

„Be to, atlyginimo sutuoktiniai negauna“, – nurodo ministerija.

Anot URM, įstatyme numatyta, kad jeigu su diplomatu kartu gyvena sutuoktinis arba partneris, diplomatui kartu su pareigine alga mokama kompensacija, kurią sudaro pusė per mėnesį diplomato gaunamos su darbu užsienyje susijusių išlaidų kompensacijos.

„Diplomato sutuoktiniui arba partneriui pateikus prašymą, ši kompensacija mokama sutuoktiniui arba partneriui. Diplomato sutuoktiniui arba partneriui, gaunančiam pajamų, susijusių su darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais, ši kompensacija nemokama“, – rašoma laiške.

„Todėl jūsų sutuoktinė neturėjo jokio teisėto juridinio pagrindo, kaip minite, „paprašyti transporto ar kitų darbuotojų pagalbos“. Tad tokias teiginiais iš esmės pripažįstate piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi atvejus, kai valstybės turtas naudojamas ne tarnybos reikmėms“, – teigiama jame.

Darbuotojų skundai

Naujienų portalo „Delfi“ žiniomis, rugsėjo 18–21 dienomis ambasadoje lankėsi URM Generalinė inspekcija ir atliko situacijos vertinimą, apklausė 13 ambasados darbuotojų: diplomatų, specialiųjų atašė, valstybės tarnautojų, darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis.

Inspektoriai nustatė, kad E.Bajarūnas nekorektiškai ir nemandagiai bendrauja su darbuotojais, daugelis patyrė viešo įžeidinėjimo, patyčių, žeminančios kritikos, žodinės agresijos apraiškų. Darbuotojai nurodė, kad ambasadorius nesugeba privačių interesų atriboti nuo viešųjų, galimai piktnaudžiauja tarnybine padėtimi.

Pats E.Bajarūnas tvirtina tapęs politinės kovos įrankiu. Atsakydamas į kaltinimus mobingu, jis tvirtino esantis reiklus ir aktyvus vadovas, veikiantis ir darbo dienomis, ir savaitgaliais, tad tokie jo darbo principai gali nepatikti, taip pat teigė, jog finansinių pažeidimų naudojant reprezentacines lėšas ambasadoje nenustatyta.

Savo ruožtu G.Nausėda yra sakęs, kad ambasados Londone darbuotojai turi suprasti, jog diplomato darbas netelpa į įprastą režimą, tai specifinė veikla, kuri reikalauja gebėjimo prisitaikyti.

Ambasadorius skiria ir atleidžia prezidentas Vyriausybės teikimu ir Seimo Užsienio reikalų komiteto pritarimu.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs