Apie sūnaus padarytą nusikaltimą Povilo tėvui Vladui (vardai pakeisti – red. past.) pranešė iš Vokietijos paskambinusi vertėja. Vyras tučtuojau ėmėsi ieškoti kelių pas sūnų ir nė akimirką nepatikėjo, kad tokiam nusikaltimui besimokantis ir didelių problemų su policija neturėjęs Povilas būtų ryžęsis pats.
Dabar Povilui gresia Vokietijos kalėjimuose praleisti mažiausiai ketverius metus. Na, nebent Vokietijos teisėsauga atsižvelgs į tai, kad nusikaltimas padarytas nepilnamečio, arba išsiaiškins, kad Povilas iš tikrųjų yra prekybos žmonėmis auka ir nusikaltimą vykdė ne savo noru.
Pirmas įtarimas, kad ne viskas gerai, man kilo, kai jam paskambinęs išgirdau ragelyje, kad abonentas nepasiekiamas. Ir tai buvo pranešta vokiečių kalba, – sakė tėvas.
Povilo tėvas Vladas pats tuo neabejoja. Pasak jo, sūnus bijo net prasitarti apie savo kelionės į Vokietiją aplinkybes, tik puse lūpų prasitaria buvęs apgautas dėl kelionės tikslo, o paskui dar sulaukęs grasinimų, kad namo negrįš, jei nedarys, kas pasakyta.
„Jis man sakė, kad kelioms dienoms išvyksta pas draugą į Molėtus. Pirmas įtarimas, kad ne viskas gerai, man kilo, kai jam paskambinęs išgirdau ragelyje, kad abonentas nepasiekiamas. Ir tai buvo pranešta vokiečių kalba. Tačiau netrukus jis perskambino ir paaiškino, kad telefonas sugedo. Parašė žinutę iš kito lietuviško numerio. Dabar žinau, kad tai ir buvo tos dienos, kai jį uždarė“, – atsiduso Vladas.
Paskutinė Povilo žinutė tėvui skambėjo taip: „Labas labas, man, jei ką, viskas ok. Aš tau ryt, kai būsiu laisvas, pasuksiu. Man ragelis susikniso. Rodo tp nėra Lietuvos tinklų. Tai va, aš tau ryt pasuksiu arba naują kortą pasiimsiu, arba iš tos pačios. Jei kas, rašyk į mano nr.“.
Žinutė buvo siųsta internetu iš specialaus tinklalapio.
Sutiko kitą lietuvį, plėšusį tą pačią parduotuvę
Vos sužinojęs, kad Povilas sulaikytas Vokietijoje, Vladas iškart nuvyko į Lietuvos ambasadą Vokietijoje ir ėmė ieškoti pagalbos. Tačiau vyriškio nuomone, labiau jam padėjo ne oficialios institucijos, o vokiečiai draugai.
„Šiokią tokią informaciją suteikė Lietuvos ambasada Vokietijoje. Kaip tik tą dieną, kai joje lankiausi, sūnus buvo teisme dėl suėmimo. Po to man sakė, kad iš ambasados perskambins, bet taip nieko ir nesulaukiau. Dar kalbėjau su konsulu. Tai jis vienintelis, kuris perskambino, teiravosi, domėjosi, nors nieko daug jų pastangos nepadėjo. Sužinojau tiek, kiek žinojau pats, nes Vokietijoje turiu gerų pažįstamų, kurie padėjo suorganizuoti pasimatymą su sūnumi. Man žadėjo daug kas padėti, bet man nepadėjo niekas. Sužinojau beveik viską pats, tik draugai Vokietijoje padėjo“, – pasakojo tėvas.
Tam pačiam kalėjime Kemptene, kur jis uždarytas, yra dar vienas vaikinas iš Lietuvos, sulaikytas už tos pačios juvelyrinės parduotuvės tokį patį plėšimą.
Į draugų suorganizuotą pasimatymą su Povilu Vladas nuvyko rugsėjį. Jis neslėpė, kad valandos pasimatymas prasidėjo dviejų vyrų ašaromis.
„Apsiverkėm abu. Jis man iš karto pasakė, kad papuolė ne ten, kur reikia, kad nežino organizatorių, bet jų bijo. Jis sakė, kad net nepažįsta kitų dviejų vyrų, kurie kartu su juo vykdė nusikaltimą ir kartu buvo sulaikyti“, – teigė Vladas.
Sūnaus susitikime su tėvu iš pradžių dalyvavo ir keturi pareigūnai – du Vokietijos policininkai ir du tarptautinio nusikalstamumo kriminalistai.
„Jis prie jų pasakė, kad bijo kalbėti. Man asmeniškai tas daug ką pasakė. Matyt, jam grasino. Juk ne šiaip jį buvo perrengę kitais rūbais, paėmę telefoną. Jis važiavo ne bandelių kepti, bet ne to daryti, ką padarė, o paskui jam pasakė, kad jei to nedarysi, namo negrįši“, – teigė vyras.
Vladui sūnus pasakė ir dar vieną reikšmingą detalę. Kempteno jaunimo kalėjime, kuriame dienas leidžia Povilas, jis jau sutiko dar vieną tautietį.
„Tam pačiam kalėjime Kemptene, kur jis uždarytas, yra dar vienas vaikinas iš Lietuvos, sulaikytas už tos pačios juvelyrinės parduotuvės tokį patį plėšimą. Man tas faktas viską paaiškino“, – sakė tėvas.
Nežinojo net pats, kas vežė?
Tačiau Vladas tiki, kad jo sūnus iš tikrųjų gali nežinoti tikrųjų nusikaltimo organizatorių.
„Manau, kad jeigu jis žinotų organizatorius, jo ten nebūtų buvę. O jei jis atsitiktinai juos sužinos ir pasakys, tai reikės kone valstybinės apsaugos“, – samprotavo tėvas.
Vladas tikina, kad jo sūnus į Vokietiją nusikalsti vyko suviliotas pasiūlymo užsidirbti pinigų. Tačiau jam nebuvo net užsiminta, kad reiks kažką plėšti su ginklu rankoje.
„Jam pripasakojo neva kažkokius vogtus daiktus reikės pernešti. Nevažiavo plėšti, ne tokiam nusikaltimui buvo pasiryžęs. Juk jis neturėjo jokių problemų su policija Lietuvoje. Nieko toje Vokietijoje nežino, buvo tik kartą su manimi per šią šalį pravažiavęs pakeliui į Veneciją“, – akcentuoja tėvas.
Manau, kad jeigu jis žinotų organizatorius, jo ten nebūtų buvę. O jei jis atsitiktinai juos sužinos ir pasakys, tai reikės kone valstybinės apsaugos, – kalbėjo Vladas.
Grįžęs po susitikimo su sūnumi Vladas ėmė ieškoti sūnaus draugų, galėjusių prisidėti prie jo išvežimo į Vokietiją. Tačiau niekas nieko tėvui nenorėjo sakyti.
Tėvas tikina, jog Povilas į nusikaltėlių tinklą galėjo pakliūti dėl to, kad buvo patiklus, lengvai pasiduodavo draugų įtakai.
„Jis geros dūšios, lengvai pasiduodantis įtakai“, – savo vaiką apibūdino Vladas.
Tačiau jis pabrėžia, kad sūnus mokėsi, kad neturėjo problemų su policija, išskyrus vienintelį kartą, kai vairavo be teisės vairuoti.
Vyras pripažįsta, kad šeima nėra labai turtinga, tačiau sūnus buvo aprūpintas. Turėjo ne tik, ką valgyti, kuo apsirengti, bet ir nepigiausią telefoną „iPhone“.
Tyrimo nepradėjo
Lietuvos pareigūnai Vlado sūnaus istorija taip pat buvo susidomėję. Pasak jo, vieną vakarą kriminalistai jo laukė prie namų ir „gana įžūliai“ pakišę pažymėjimą ėmė klausinėti, kodėl jis neatsiliepia telefonu.
Vyrui nepasirodė, kad Lietuvos pareigūnai būtų linkę ką nors išsiaiškinti ar jam padėti.
Pasak jo, jis pats buvo savo jėgomis išsiaiškinęs kur kas daugiau.
„Aš pats, darbus atidėjęs, važinėjau į Vokietiją kelis kartus, ieškodamas bet kokios informacijos apie savo vaiką, o jie atvažiavę dar mane gąsdina. Tai kodėl jie nevažiuoja? Garantuotai jie buvo sulaukę užklausų iš Vokietijos, bet tą informaciją aš pats greičiau sužinojau“, – sakė Vladas.
Pasak tėvo, policijai jis viską papasakojo, davė telefono numerį, iš kurio paskutinį kartą sūnus parašė žinutę ir kuriuo jam pačiam pavyko prisiskambinti, tik niekas nesileido į kalbas. 15min taip pat bandė paskambinti šiuo numeriu, tačiau šįkart telefonas buvo išjungtas. Paskui iš kito numerio pasipylė trumposios žinutės su klausimais „Kas būsite?“, tačiau kalbėti telefonu adresatas nenorėjo – į skambučius neatsiliepė.
Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos grupės vyriausioji specialistė Rasa Černauskaitė, paklausta, ar Povilo istorija sudomino policiją, teigė, kad pareigūnai nėra gavę informacijos apie tai, jog minėtas asmuo galėjo būti išvežtas į užsienį ir verstas ten vykdyti nusikalstamą veiką.
„Jei minėto asmens artimieji turi pagrįstų nuogąstavimų, prašome jų kuo skubiau atvykti į Panevėžio apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą. Su panašaus pobūdžio bylomis dirbantys pareigūnai skatina netylėti ir kilus net menkiausiems įtarimams dėl žmonių išnaudojimo, kreiptis į policiją, kur bus patikrinta informacija ir užkirstas kelias galimiems prekybos žmonėmis ar jų išnaudojimo atvejams“, – teigia R.Černauskaitė.
„Carito“ pagalbos prostitucijos ir prekybos žmonėmis aukoms programos SOS numeris +370 679 61617, skirtas konsultuoti, patarti ir informuoti nukentėjusius nuo įvairių prekybos žmonėmis formų, prostitucijos, seksualinės prievartos, pabėgusius nepilnamečius, veikia visą parą.