2018 06 27

Už mokesčių reformos pasislėpęs naujas politikų užmojis skatins įprastų cigarečių rūkymą

Lietuvos elektroninių cigarečių asociacija skalambija pavojaus varpais – vadovaudamasis nepagrįstais argumentais ir dvigubais standartais, Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga skubos tvarka užsimojo naujovėms, kurios tik skatins žmones vartoti tradicinius tabako gaminius.
Elektroninės cigaretės kitąmet smarkiai kirs per kišenę
Elektroninės cigaretės kitąmet smarkiai kirs per kišenę / 123RF.com nuotr.

Akcizu apmokestinti ir nikotino neturintį elektroninių cigarečių skystį, vertinant jį taip pat, kaip ir nikotino turintį – tokioms Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos ir Seimo nario Andriaus Palionio pasiūlytoms pataisoms antradienį buvo pritarta Seimo biudžeto ir finansų komitete. Teikiamas pataisas Seime numatyta svarstyti šį ketvirtadienį.

Nei pradiniame įstatymo projekte, nei jo svarstymo Seime stadijoje tokio pasiūlymo nebuvo ir jis atsirado tik paskutinę minutę, iki viso įstatymo projekto priėmimo likus vos kelioms dienoms, taip išvengiant ne tik gilesnės pasiūlytos pataisos analizės, bet ir eliminuojant visuomenės pozicijos išklausimą.

„Priėmus siūlomą pataisą, šis sprendimas prilygtų nealkoholinio alaus ar vyno apmokestinimui. Tai yra ne tik teisinis absurdas, bet ir prasilenkia su sveiku protu. Juk smarkiai pakėlus kainą produktui, kuris neturi priklausomybę sukeliančių medžiagų, žmonės tiesiog sugrįš prie pigesnių tabako produktų, tokių kaip įprastos, sveikatai daug labiau kenkiančios cigaretės“, – sako Lietuvos elektroninių cigarečių asociacijos narys Edvinas Izokaitis.

Nikotino neturinčiam elektroninių cigarečių skysčiui pritaikius akcizą, jo kaina pakiltų beveik trečdaliu ir smarkiai pralenktų tradicinių tabako gaminių kainas.

E.Izokaičio įsitikinimu, nikotino neturintis elektroninių cigarečių skystis apskritai neturi būti laikomas apmokestinimo akcizu objektu. Jis nėra tapatinamas su tabako gaminiais bei nereguliuojamas Lietuvos Respublikos tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo.

Pasak E.Izokaičio, pataisos argumentuojamos klaidingais prieinamumo jaunimui mažinimo, poveikio sveikatai ir kitų šalių pavyzdžio teiginiais, neturinčiais nuorodų į šaltinius.

„Mūsų turimi duomenys ir tyrimai rodo visai ką kitą. Pasaulio sveikatos organizacijos tyrimai patvirtina, kad elektroninių cigarečių skystis turi žymiai mažesnį neigiamą poveikį sveikatai nei įprasti tabako gaminiai. Dar daugiau, buvo nustatyta, kad elektroninių cigarečių skystis gali būti naudojamas kaip priemonė mesti rūkyti įprastas cigaretes, – pasakoja E. Izokaitis. – Be to, „tarptautiniai tyrimai nustatė, kad ne jaunimas daugiausia rūko elektronines cigaretes – 60 proc. vartotojų yra vyresni nei 30 metų“.

Asociacijos duomenimis, Europos Sąjungos šalyse elektroninių cigarečių reguliavimas itin skiriasi. Pavyzdžiui, įvertinus mažesnę žalą sveikatai, Jungtinėje Karalystėje ir Vokietijoje buvo priimti elektroninių cigarečių gaminiams palankesni įstatymai.

„Matant, kaip skubiai, pažeidžiant teisės kūrimo principus, neišklausius suinteresuotų pusių ir prisirankiojus iš piršto laužtų argumentų, yra „stumiamos“ šios pataisos, kyla natūralus klausimas apie politikų nuomonės tvirtumą. Juk bet kokios naujovės, keliančios grėsmę nusistovėjusiai tvarkai, sukelia aršų tos tvarkos kūrėjų pasipriešinimą ir pastangas bet kokiomis priemonėmis išstumti konkurentus“, teigia E.Izokaitis.

Edvinas Izokaitis tuo pačiu pabrėžė, kad asociacijos nariai pasisako už akcizo taikymą nikotino turinčiam elektroninių cigarečių skysčiui ir jis turėtų būti taikomas už nikotino kiekį viename mililitre skysčio.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
„Lidl Lietuva“ septintus metus iš eilės pripažinta geriausiu darbdaviu Lietuvoje ir Europoje
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai