Iki praėjusių metų gruodžio pirmosios Vilniuje mirusiųjų palaikus saugodavo Teismo medicinos institutas. Tačiau šiam neturint galimybės saugoti daugybės per parą mirštančių žmonių kūnų, laikinai teritorinės lavoninės veiklą perėmė VšĮ „VIS LT“. Iki šiol įstaiga rūpindavosi palaikų pervežimu, saugojimu, kol juos pasiima artimieji, taip pat saugojimu, kai palaikų niekas neatsiima ar atsisako laidoti.
„Kai reikėjo greitai išspręsti Šiaurės miestelio morgo problemą, su Vilniaus miesto savivaldybe žodžiu susitarėme, kad įkursime įmonę, kuri užsiims mirusiųjų kūnų saugojimu, po to pasirašysime sutartį ir savivaldybė mums mokės už šias paslaugas“, – sakė vienas iš įmonės savininkų, prisistatęs Vitalijumi (vardas pakeistas).
Nuo VšĮ darbo pradžios praėjo jau 10 mėnesių, tačiau su savivaldybe sutartis iki šiol nėra pasirašyta.
„Dabar mes turime per milijoną litų nuostolių“, – teigė Vitalijus. Būtent dėl šios priežasties nuo praeito trečiadienio VšĮ „VSI LT“ atsisako priimti kūnus iš Vilniaus miesto. „Taip, tai nėra gerai. Bet kiek ilgai jūs dirbtumėte už dyką, maitinami vien pažadais?“, – retoriškai klausė Vitalijus.
Vargsta ir policininkai
„Policija susiduria su problema, kad nėra kur dėti lavonų. Praėjusią naktį įvykio vietoje palikome du lavonus. Vieną pakaruoklį Apkasų gatvėje ir Genių gatvėje mirusį žmogų. O kur juos dėti?“, – pirmadienį svarstė Vilniaus apskrities VPK viršininko pavaduotojas Antonis Mikulskis.
„Darbo metu kūnai būtų nuvežti tiesiai teismo medikams, iš ekspertų artimieji kūną ir atsiimtų. Lavoninė būtų aplenkta. Bet ką daryti savaitgaliais ir naktimis? Situacija neįsivaizduojama. Jei nužudymas savaitgalį... Arba patys saugotume, arba bandytume pasinaudoti asmeniniais ryšiais ir tarnybine padėti, kad lavoną kas nors priimtų. Ieškotume ekspertų, kurie galėtų atrakinti senojo morgo šaldytuvą. Bet surask tu ką nors po darbo. Savivaldybė su kažkuo pykstasi, kažką kažkam žada, o mes vargstame“, – piktinosi A.Mikulskis.
Rajonai bėdos išvengė
Apskrities rajonai su šia bėda nesusidūrė, nes jų savivaldybės laiku ir tvarkingai moka lavoninei.
Tai patvirtino telefonu su 15min.lt korespondente kalbėjęs VšĮ „VSI LT“ atstovas. „Tęsiame bendradarbiavimą su Teismo medicinos institutu. Tiesiog nutraukėme bendradarbiavimą su Vilniaus miestu“, – teigė Vitalijus ir pridūrė, jog jiems teks išmontuoti visus 80 šaldytuvų, jei per savaitę savivaldybė nesiims derybų.
Vilniaus miesto savivaldybės socialinių reikalų departamento direktorius Regimantas Paulionis dėl susidariusios situacijos kaltino Vyriausybę.
„Ji leido Teismo medicinos institutui nebesaugoti lavonų, tačiau niekam kitam šios funkcijos nepriskyrė“, – sakė jis. Anot R.Paulionio, lavonų saugojimas nepriklauso ir savivaldybėms. „Mes tik palaidojame tuos žmones, kurių atsisako artimieji, arba, kurie neturi artimųjų. Per metus tokių susidaro apie 200“, – sakė jis.
„Praeitą savaitę jau paskelbėme viešųjų pirkimų konkursą ir iš karto susitarėme su Teismo medicinos institutu, kad šis vėl laikinai, kol bus paskelbtas konkurso laimėtojas, priims saugoti lavonus“, – sakė savivaldybės administracijos direktorius Gintautas Paluckas. Anot jo, policija matyt kažko nežino.