Senąsias Užgavėnių kulinarines tradicijas naujai perteikė „Gyvasis blynų muziejus“, lankytojus vaišinęs ne tik tradiciniais lietuviškais, bet ir netikėtais blynų skoniais.
Kepamų blynų kvapas Rumšiškėse nesisklaidė visą dieną. Ypač lankytojus viliojo pirmą kartą Užgavėnėse pristatytas „Gyvasis blynų muziejus“, tradicinį Užgavėnių atributą – blynus – pateikęs kaip modernų, įdomų bei visame pasaulyje populiarų patiekalą.
„Pirmiausia norėjome, kad Užgavėnėse netrūktų blynų. Iš ankstesnių metų esame girdėję, kad kasmet žmonės vis labiau pasigenda blynų gausos ir įvairovės Užgavėnių šventėje. Tad norėjome, kad ne tik visi gautų paragauti blynų, bet ir į šį tradicinį patiekalą pažvelgtų naujai ir moderniai. Būtent todėl Užgavėnių šventės lankytojus pakvietėme į „Gyvąjį blynų muziejų“, kur blynai virto „eksponatais“, turinčiais ką „papasakoti“, – „Gyvojo blynų muziejaus“ idėją pristatė „Malsenos“ rinkodaros vadovė Kristina Migonė.
„Gyvajame blynų muziejuje“ gausiai į šventę susirinkę žmonės ragavo blynų iš keturių „ekspozicijų“. Jie vaišinosi kitų tautų tradiciniais, netikėtais, sveikaisiais ir pagal lietuvių pamėgtus receptus iškeptais blynais. „Gyvajame blynų muziejuje“ buvo galima paragauti net 16 skirtingų blynų rūšių, o viso iškepta ir išdalinta buvo virš 5000 tūkstančių blynų.
Nuo amerikietiškųjų sklindžių iki trispalvės spalvų blynelių
Pasaulio blynų „ekspozicijoje“ buvo kepami purieji „Amerikietiškieji blynai“, prancūzų išrasti rafinuotieji „Crepe“ blyneliai bei visame pasaulyje populiarūs belgiškieji vafliai, patiekiami su įprastais šiems patiekalams pritinkančiais pagardais – klevų sirupu bei cukraus pudra. Ši „ekspozicija“ buvo pati populiariausia visą dieną.
Kita „Gyvojo blynų muziejaus“ „ekspozicija“ buvo netikėtieji blynai, akį traukę išskirtinėmis formomis ir spalvomis. Smalsūs šventės dalyviai, paragavę spalvotų – geltonų, žalių ir raudonų – blynų, vėliau sugrįžo paragauti blynų, pagardintų čili pipirais ar cinamonu.
„Vaikams labai daug džiaugsmo suteikia spalvoti blynai. Užsukome čia jau antrą kartą, nes norėjome pamatyti, kaip atrodo piešti blynai bei sužinoti, kaip netikėtų skonių blynų išsikepti namuose“, – pasakojo šventės dalyvė Rima iš Kauno.
Sveikųjų blynų „ekspozicija“ supažindino su galimybėmis išsikepti sveikatai palankių blynų. Šventės lankytojai mėgavosi – spelta miltų blynais su kviečių gemalais, avižinių miltų blynais su vitaminais ir grikių miltų blyneliais.
Kartais reikia labai nedaug, kad šeimos pamėgtas blynas taptų sveikesnis ir kasdienį šeimos racioną praturtintų vitaminais ir kitomis naudingosiomis medžiagomis. „Smagu paragauti sveikatai naudingų miltinių patiekalų, atrasti naujų receptų, sužinoti apie spelta miltų naudą organizmui“, – džiaugėsi Užgavėnių šventės dalyvis Virmantas iš Jonavos.
Šokdami ir dainuodami persirengėliai rikiavosi ir prie lietuvių pamėgtų blynų „ekspozicijos“, kurioje buvo pristatomi „Malsenos“ blynų receptų konkurso nugalėtojų blynai – pagal Sandros S. iš Panevėžio atsiųstą receptą iškepti avižinių dribsnių blynai „Rūgštusis bananas“ – mėgstantiems ne itin saldžiai ir rūgštokai, Godos D. iš Vilniaus grikių miltų blynai, Laimos K. iš Alytaus ruginių miltų blynai su razinomis ir medumi bei šeimyniniai Vido A. blynai, įrodantys kad firminius šeimos blynus kepa ir vyrai.
„Gyvąjį blynų muziejų“ lankytojai palikdavo ne tik pasisotinę, bet ir sužinoję įdomių faktų iš blynų istorijos – kokia plati blynų geografija, kada, manoma, buvo užrašytas pirmasis blynų receptas, kada blynas tapo tradiciniu Užgavėnių patiekalu ir kitos įdomybės iš ilgametės blynų istorijos.