Artėjant prie Taikos prospekte esančio 103-iuoju numeriu pažymėto daugiabučio rūsio durų į nosį trenkia raukytis verčiantis tvaikas, o tas duris atvėrus, tenka susidurti su didžiule laukan lekiančių uodų armiją. Jau beveik 4 metus šio daugiabučio gyventojai, norėdami įžengti į savo rūsį, privalo mautis ilgaaulius guminius batus. Kai kurie gyventojai į po namu esančias patalpas žengia tik užsidėję dujokaukę.
„Jau kelerius metus kenčiame dėl užlieto rūsio. Ten nieko negalime laikyti. Praktiškai, gyvename antisanitarinėmis sąlygomis“, – guodėsi šiame daugiabutyje gyvenantis Giedrius Adomaitis. „Negalime nei langų atidaryti, nei pasėdėti ant lauke esančio suoliuko“, – vyrui antrino jo kaimynė Regina Deksnienė.
G.Adomaitis tikino, jog namo gyventojus varginančios problemos prasidėjo tada, kai daugiabučio kaimynystėje atsidarė automobilių plovykla „Švaros broliai“. Vyro tikinimu, vanduo, kuriuo šioje plovykloje plaunami automobiliai, susigeria į gruntą ir tokiu būdu pasiekia ir daugiabučio rūsį. Tačiau bendrovės atstovai tokius kaltinimus kategoriškai neigia. „Tai neįmanoma. Prieš pusmetį pas mus lankėsi aplinkosaugininkų komisija. Ištyrę situaciją ir gavę visus dokumentus, specialistai nieko blogo nerado“, – nukirto bendrovės „Artharida“, valdančios minėtą plovyklą, vadovas Artūras Baltrušis.
Dar prieš atliekant darbus gyventojams aš sakiau, kad vamzdžio pakeitimas problemos neišspręs. UAB „Ruslina“ atstovas įsitikinęs, kad gyventojus nuo problemų išvaduos tik brangesnis jos sprendimo būdas.
Dėl užlieto rūsio ilgus metus kenčiantiems gyventojams daugiabutį administruojanti bendrovė „City service“ pasiūlė išeitį – po rūsiu įrengi naują drenažinę sistemą. „Tačiau šie darbai mums būtų kainavę 30 tūkst. litų. Surinkome gyventojų parašus ir atsisakėme šio labai brangaus pasiūlymo“, – paaiškino R.Deksnienė.
Daugiabučio gyventojai nusprendė rinktis mažiau kainuojančią, tačiau, jų manymu, tokią pat efektyvią išeitį – pakeisti pagrindinį vandens nuotekų vamzdį, einantį nuo pat namo iki magistralinio vamzdyno. Šį darbą už 2700 litų prieš porą mėnesių atliko namo administratoriaus pasamdyta bendrovė „Ruslina“.
„Po to savomis jėgomis dar išvalėme aplink namą einančius kitus drenažo vamzdžius, kurie buvo užsikimšę, ir iš rūsio išsiurbėme visą vandenį. Tačiau galiausiai ten vėl pradėjo rinktis vanduo, kuris užsėmė visą rūsį“, – teigė G.Adomaitis.
Tokia įvykių eiga nusivylę gyventojai už savas lėšas pasisamdė šios srities specialistą, kuris apžiūrėjo bendrovės „Ruslina“ atliktus darbus. „Jis nustatė, jog vamzdis buvo įtaisytas per aukštai. Tą patį patvirtino ir iš Vilniaus atvykęs kitas specialistas, kuris viską išmatavo specialia technika, – pasakojo atkaklus kaunietis. – Turiu įtarimų, jog „Ruslina“ darbus atliko atmestinai tam, kad mus paskatintų pasirinkti tą problemos sprendimo būdą, kuris kainuoja 30 tūkst. litų“.
„Tas namas yra senos statybos, tad drenažinė sistema aplink pastatą jau keliose vietose yra sulūžusi. Be to, prie pat namo, po žeme, yra daug molio, nors ten turėtų būti žvyras arba skalda, pralaidi vandeniui, – kontrargumentus dėstė UAB „Ruslina“ konsultantas Gintautas Bernotas. – Dar prieš atliekant darbus gyventojams aš sakiau, kad vamzdžio pakeitimas problemos neišspręs“.
Bendrovės atstovas tikino, jog jau rytoj darbininkai minėtą vamzdį įkas giliau, kaip reikalauja namo gyventojai. „Už šį darbą papildomų pinigų neimsime. Tiesiog norime apginti gerą bendrovės vardą ir įrodyti, kad mes esame teisūs. Vis tik garantuoju, kad ir po to niekas nepasikeis, nes vienintelė išeitis yra po rūsiu įrengti visai naują drenažo sistemą“, – aiškino G.Bernotas.
Šį daugiabutį administruojančios bendrovės „City service“ Kauno padalinio vadovas Tomas Augutavičius tikino, jog vamzdį keitusi įmonė savo darbą atliko nepriekaištingai, o dėl gyventojus varginančių bėdų kaltas daugiabučio namo amžius bei su juo susiję procesai. „Dainavos mikrorajone daugiabučiai buvo statyti ant nestabilaus grunto. Ilgainiui namai pradėjo po truputį smegti, dėl to aplūžo jų nuotekų sistemos. Tokių atvejų šioje Kauno vietoje yra apstu. Šiuo atveju žmonės, norėdami sutaupyti, daro klaidą. Anksčiau ar vėliau vistiek viską reikės tvarkyti iš esmės“, – tvirtino T.Augutavičius.