„Šios komisijos naikinimas kardinaliai sumažins vykdomosios valdžios bendravimą su diaspora, o siūlomos alternatyvos neužtikrins efektyvaus bendradarbiavimo“, – sako PLB pirmininkė Dalia Henke bendruomenės išplatintame pareiškime.
Pasaulio lietuvių nuomone, komisijos naikinimas grindžiamas „netiksliais ir klaidinančiais argumentais“, ir biurokratijos ne mažės, o daugės.
„Panaikinus konkrečiai sureguliuotą struktūrą, leidusią vykdyti diasporos ir vykdomosios valdžios dialogą, komunikacija taps mažiau konstruktyvi, dubliuosis. Turinio paklausimai, iniciatyvos bus pakartotinai teikiami skirtingiems vykdomosios valdžios subjektams“, – teigiama pareiškime.
„Komisijos naikinimas susijęs su visais Lietuvos piliečiais bei lietuvių kilmės žmonėmis, tačiau dėl jo konsultuojamasi beveik nebuvo. Visgi manome, kad būtina diskutuoti ir rasti kompromisą, kaip geriausia organizuoti užsienio lietuvių ir vykdomosios valdžios bendradarbiavimą, ir tik tada naikinti veikiančią komisiją“, – sako D.Henke.
Užsienio reikalų ministerija nurodo nutarimo projektą, kuriuo naikinama Užsienio lietuvių reikalų koordinavimo komisija, parengusi pagal premjero Sauliaus Skvernelio pavedimą.
Kaip teigiama dokumento lydraštyje, komisija naikinama siekiant sumažinti administracinę naštą, taip pat nurodoma, kad Vyriausybė „glaudžiai bendradarbiauja su Pasaulio lietuvių bendruomene, susitikimus rengdama pagal poreikį“.
Vyriausybė ramina užsienio lietuvius
Vyriausybė tikina, kad premjero vadovaujamos Užsienio lietuvių reikalų koordinacinės komisijos naikinimas nepakenks dialogui su užsienio lietuviais.
„Svarbiausia ne forma, o turinys. Mes pasiruošę reguliariai susitikinėti, premjeras ir toliau vadovaus posėdžiams“, – BNS pirmadienį sakė premjero Sauliaus Skvernelio patarėjas užsienio politikai Deividas Matulionis.
„Premjero nuostata yra labai aiški – galima susitikti reguliariai arba pagal poreikį. Viskas buvo kaip buvę – kviesime ministrus, kurie yra reikalingi aptarti klausimus, viskas bus įforminama premjero pavedimais“, – pridūrė jis.
Taip premjero patarėjas reagavo į Pasaulio lietuvių bendruomenės kritiką, kad panaikinus komisiją gali strigti diasporos ir vykdomosios valdžios dialogas.
Vyriausybės dokumentuose teigiama, kad komisija naikinama siekiant sumažinti administracinę naštą.
„Yra bendra linija peržiūrėti visus komitetus, komisijas, jų tikslingumą. Idėja tokia, kad ministerijos ir taip privalo kuruoti tuos klausimus, kurie anksčiau buvo priskirti komisijai“, – sakė premjero patarėjas.
Anot D.Matulionio, premjeras remia užsienio lietuvius daugeliu jiems svarbių klausimų – dėl dvigubos pilietybės įteisinimo, elektroninio balsavimo, pavardžių rašymo nelietuviškais rašmenimis.