2012 05 21

Užsienio politikos ekspertai: Daliai Grybauskaitei nederėjo užsipulti Lenkijos

Aukščiausiems valstybės pareigūnams derėtų susilaikyti nuo aštrių pareiškimų Lenkijos atžvilgiu, antraip įsisuksime į atvirų kivirčų ratą, kurį sustabdyti bus sunku. Taip nesenus prezidentės Dalios Grybauskaitės pasisakymus Lenkijos atžvilgiu 15min.lt komentavo užsienio politikos ekspertai.
Dalia Grybauskaitė
Dalia Grybauskaitė / BFL/Tomo Lukšio nuotr.

JAV viešinti šalies vadovė susitikime su Amerikos lietuviais pareiškė, kad Lenkija draugu pasirinko Rusiją.

„Susidūrėme su labai sudėtinga situacija viešojoje erdvėje. Dėl kažkokių priežasčių kai kurie Lenkijos politikai nusprendė, kad artimiausiu metu geriau būtų, kad Rusija būtų draugas, o visos smulkesnės šalys, ne tokios svarbios ir laikinai galėtų tapti atpirkimo ožiais. Atrodo, kad tokia rolė mums ir suteikta“, – penktadienį BNS citavo D.Grybauskaitę.

Politologas Kęstutis Girnius 15min.lt teigė nemanantis, kad šis pareiškimas pablogins santykius su Lenkija, tačiau tik dėl to, kad jie ir taip yra gana blogi.

„Galėčiau sakyti, kad prezidentė pasisakė nelauktai tvirtai. Tačiau ji nieko naujo nepasakė, nes ne vienas politologas anksčiau yra teigęs, kad lenkai ieško geresnių santykių su Rusija, ir tai esą bus daroma Baltijos valstybių sąskaita. Prisipažinsiu, aš ne visiškai suprantu tokią logiką. Lenkai turi savų priežasčių gerinti santykius su Rusija, bet tai nebūtinai reiškia, kad dėl to reikia bloginti santykius su Lietuva“, – įsitikinęs politologas.

K.Girniaus teigimu, visą santykių pablogėjimo laiką pirmuoju smuiku griežė lenkai, jų politikai aršiai kritikavo Lietuvą.

„Abejoju, ar mums reiktų leistis į šį piktų pasisakymų ratą, tai nenaudinga. Lietuvai būtų geriau, jeigu ji demonstruotų, kad labiau civilizuotai reaguoja į lenkų pasisakymus. Dabar gi sukuriamas įspūdis, kad viena kitą panašiai purvais drabstome“, – pabrėžė pašnekovas.

Santykius pagerins laikas

Lankydamasi Čikagoje valstybės vadovė pabrėžė, kad Lietuvoje sudarytos geriausios sąlygos mokytis lenkų kalbą.

„Įtampos tos yra ir jos kol kas neišnyks, nes Lenkijos valdžia laukia (Lietuvos Seimo) rinkimų, tikisi, kad bus politinės jėgos, kurios bus palankesnės neva mažumoms, o tiksliau neaišku kam“, – pabrėžė D.Grybauskaitė.

Anot K.Girniaus, prezidentė visai Lenkijos valdžiai priskyrė šios šalies užsienio reikalų ministro Radoslawo Sikorskio citatą, jog „santykiuose su Lietuva tikimės naujo atsivėrimo su Vyriausybe, kuri susiformuos po spalį vyksiančių rinkimų“.

K.Girnius sakė, jog R.Sikorskio pareiškimas nėra pagrįstas.

Politologas pridūrė, kad Lietuvos ir Lenkijos santykius pagerins tik laikas. „Jau dvejus metus viskas tęsiasi, kiek galima priekaištauti dėl to paties? Be to, Europos Sąjungos institucijos vertina tautinių mažumų padėtį, ir tikiu, kad bus pasakyta, jog lenkų mažumos padėtis nėra tokia bloga. Jeigu bus pasakyta, kad Švietimo įstatymas atitinka standartus, Lenkijai bus sunkiau rasti argumentų“, – pridūrė jis.

D.Grybauskaitės žodžiai nustebino

Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Justinas Karosas 15min.lt teigė buvęs nustebintas D.Grybauskaitės pareiškimo.

„Tai prie santykių gerinimo niekaip neprisideda. Aš nesuprantu, kokie jos motyvai gali būti... Nejau mes turime tikslą bloginti ir taip gerokai pašlijusius santykius?“ – klausė parlamentaras.

Jis pridūrė, kad Lietuva turi stengtis gerinti santykius tiek su Lenkija, tiek ir kitomis šalimis, pavyzdžiui, Rusija, Baltarusija.

„Tokių pareiškimų darymas nereikalingas. Reikia dažniau susitikti su Lenkijos valdžios atstovais, kalbėtis, diskutuoti. Tai nieko neduoda, tik pažadina kitą pusę, jie kažką pareiškia, taip ir sukasi ratas“, – sakė J.Karosas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai