15 diena važiuoja! Metinė prenumerata vos 7,99 Eur+DOVANA
Išbandyti
2019 10 02 /12:57

Užsienio reikalų ministras L.Linkevičius vyksta į Minską

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius šią savaitę vyksta į vizito į Minską. Ministras pažymi, jog tai ne dvišalis, o bendras Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrų vizitas, tačiau dalis darbotvarkės bus skirta Lietuvos ir Baltarusijos ryšiams.
Linas Linkevičius
Linas Linkevičius / Josvydo Elinsko / 15min nuotr.

„Tai yra Europos Sąjungos Rytų partnerystės ministrų aukšto lygio susitikimas, kolektyvinis važiavimas ir penktadienį susitikimas su Baltarusijos premjeru, o šeštadienį – mūsų pačių darbotvarkė, klausimai apie Rytų partnerystę, prioritetus“, – trečiadienį Seime žurnalistams sakė L.Linkevičius.

L.Linkevičius trečiadienį dalyvavo neeiliniame opozicinių konservatorių inicijuotame Seimo Užsienio reikalų komiteto posėdyje, kuriame aptarti Lietuvos santykiai su Baltarusija.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Baltarusija
AFP/„Scanpix“ nuotr./Baltarusija

Konservatoriai kritikuoja prezidento Gitano Nausėdos ir ministro Lino Linkevičiaus iniciatyvą siekti platesnio dialogo su Baltarusija, nuogąstaudami, kad bus švelninama pozicija Astravo atominės elektrinės klausimu.

L.Linkevičius po posėdžio teigė, kad į Astravą „mūsų požiūris tikrai nesikeis, bus neigiamas“, tačiau atsisakydama dialogo su kaimynine šalimi Lietuva kartu atsisakytų ir galimybės daryti įtaką.

„Aš nevadinčiau sušvelninimu, aš sakyčiau, kad turėtų būti konstruktyvi pozicija, ji išlieka griežta, bet realistiška ir įgyvendinama“, – teigė L.Linkevičius.

Konservatorių atstovai po komiteto posėdžio piktinosi, jog atnaujinant dialogą su Baltarusija nuošalyje liko Seimas.

„Blogai, kad jis (L.Linkevičius – BNS) vyksta iš esmės be pozicijos, be raudonų linijų. Jis kažkokias turi, gal jos geros, gal ne, bet mes neturėjome galimybės jų svarstyti. Labai svarbu užtikrinti elektros embargą iš atominės elektrinės, tačiau ši svarbi detalė ministerijos pozicijoje kažkodėl neatsispindėjo“, – kalbėjo konservatorius Žygimantas Pavilionis.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Žygimantas Pavilionis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Žygimantas Pavilionis

Konservatorių atstovas Audronius Ažubalis teigė, jog „dialogo kaina negali būti Lietuvos žmonių saugumas“.

„Aš prieš bet kokį dialogą, jei jis gresia valstybei ir jos žmonėms. Dešimt metų Lietuva bandė pradėti dialogą su Baltarusija, ką mes gavome dienos pabaigoj? Tą patį, t. y. su mumis nesišneka arba siunčia tokius dokumentus kaip aplinkos vertinimo studijos, streso testai, kurie yra niekiniai“, – teigė konservatorius.

A.Ažubalis taip pat tvirtino, jog „apie prasidėjusias konsultacijas tarp ES ir Baltarusijos, darbotvarkės, Lietuvos pozicijos šiais klausimais Seimas buvo apeitas“.

„Niekas nebuvo informuojam, kokia gi Lietuvos pozicija. Šiuo atveju didelė kaltė šios ministerijos administracijos, nes Seimas, Užsienio reikalų, Europos reikalų komitetai nieko nežinojo“, – kalbėjo konservatorių atstovas.

Seimo URK vadovas „socialdarbietis“ Juozas Bernatonis po uždaro posėdžio apgailestavo, kad „opozicijos atstovai atėjo su išankstine partijos nuostata, su kritiniu požiūriu, ir nebuvo klausomasi, ką ministras kalbėjo“.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Juozas Bernatonis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Juozas Bernatonis

„Aš manau, kad tiek konservatorių tarybos sprendimas, tiek šiandieninė mano kolegų pozicija buvo padiktuota daugiau rinkimine kampanija, daugiau nepritarimu prezidento politikai, o ne dėl šio konkretaus projekto“, – sakė komiteto pirmininkas.

Konservatorių partija yra pareiškusi, kad „Astravo atominė elektrinė palaipsniui legitimizuojama Lietuvos oficialios užsienio politikos formuotojų ir vykdytojų“.

Prezidentas G.Nausėda konservatorių kritiką atmeta, sakydamas, jog Lietuva nekeičia pozicijos dėl Astravo, tačiau kyla grėsmė, kad susilaikant nuo bet kokio bendradarbiavimo su Baltarusija išvis nebus įmanoma daryti įtakos, jog būtų įgyvendinti tarptautiniai branduolinės saugos standartai.

Lietuva pastaraisiais metais vienintelė iš ES šalių blokavo susitarimą dėl ES ir Baltarusijos partnerystės prioritetų. Konservatoriai sako, kad Lietuva turi ir toliau nepasirašyti sutarties. Prezidentas ir ministras sako, kad sutarčiai pritars tik tuo atveju, jei joje bus sąlygos dėl pagarbos demokratijos vertybėms ir branduolinės saugos reikalavimams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų