„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2020 06 26

Užsikirtusi plokštelė: melai apie Billo Gateso ryšį su koronavirusu tęsiasi

Feisbuke skelbiamas lietuviškai dubliuotas vaizdo įrašas iš Vokietijos. Eilinį kartą klaidinama siekiant susieti verslininką ir filantropą Billą Gatesą su COVID-19 protrūkiu.
COVID-19 pareikalavo išskirtinio faktų tikrintojų dėmesio
COVID-19 pareikalavo išskirtinio faktų tikrintojų dėmesio / „Scanpix“ nuotr.

К0R0NА-АFЕRА tai Gеitsų fondo verslo plano dalis“, – skelbia vaizdo įrašą lydinti antraštė. Per mažiau nei parą įrašu pasidalyta kiek daugiau nei 900 kartų.

15min nuotr./Klaidinatis įrašas socialiniame tinkle
15min nuotr./Klaidinatis įrašas socialiniame tinkle

Skelbiamas vaizdo įrašas yra dalis sąmokslo teorijomis švaistytis nevengiančio Vokietijos tinklaraštininko Keno Jebseno dviejų valandų trukmės internetinės laidos, pasirodžiusios gegužės pabaigoje.

Gegužės pradžioje vyras jau skelbė pramanų kratinį apie Billo ir Melindos Gatesų fondo (BMGF) veiklą. Pareiškimai, dalį kurių vyras atkartojo ir lietuviškai dubliuotame vaizdo įraše, buvo paneigti Vokietijos faktų tikrintojų.

Sąmokslo teorijos apie B.Gatesą tapo populiarios COVID-19 pandemijos kontekste, apie jas rašėme ne kartą. Daugiau apie tai – čia.

Pervertintos galimybės

Ko gero, ryškiausia klaida, pateikiama K.Jebseno vaizdo įraše lietuvių kalba bei originalaus vaizdo įrašo aprašyme, – teiginys, esą BMGF dotacijos sudaro 80 proc. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) pajamų.

Tai nėra tiesa. PSO duomenimis, daugiausia lėšų organizacijos programoms skiria Jungtinės Valstijos, beveik 12 proc. BMGF – antroje vietoje su 11,4 proc.

Remiantis 2018 m. duomenimis, 51 proc. visų įplaukų sudaro PSO narių suneštos lėšos. Visas PSO metinis biudžetas siekė 4,4 mlrd. JAV dolerių, o BMGF indėlis siekė 229 mln. JAV dolerių, arba 5,2 proc.

Švaistomi milijardai?

Vaizdo įraše nemažai dėmesio skiriama Europos Komisijos (EK) pirmininkei Ursulai von der Leyen bei „Coronavirus Global Response“ programai.

15min nuotr./Kaip stiprinti informacinį imunitetą?
15min nuotr./Kaip stiprinti informacinį imunitetą?

Jos tikslas – prisidėti prie kokybiškensės COVID-19 diagnostikos, vaistų ir vakcinos nuo koronaviruso kūrimo, vaistų prieinamumo užtikrinimo bei sveikatos apsaugos stiprinimo.

Per kiek daugiau nei mėnesį valstybės ir instituciniai donorai programai skyrė beveik 10 mlrd. eurų. Europos Sąjungos (ES) valstybės narės, EK ir Europos investicinis bankas (EIB) skyrė 6,5 mlrd. eurų.

Lietuvos indėlis – 200 tūkst. eurų, arba beveik 15 centų iš kiekvieno dirbančiojo kišenės.

Feisbuke skelbiamame vaizdo įraše kuriamas naratyvas, neva šios lėšos būtų skirtos BMGF ar net asmeniškai Billui Gatesui, nurodomam pagrindiniu neegzistuojančios vakcinos nuo COVID-19 kūrėju.

Tačiau didžiausia dalis lėšų, 4,3 mlrd. eurų, bus skiriama ne vakcinoms, o skatinti sveikatos apsaugos sistemų partnerystę. Skiepų nuo COVID-19 partnerystės programai ketinama skirti 2,3 mlrd. eurų.

Išlaidų pagal institucijas „Coronavirus Global Response“ nedetalizuoja, nes pinigų paskirstymas dar neprasidėjo. O K.Jebseno vaizdo įraše įrodymų, kodėl lėšos atiteks būtent B.Gatesui, nėra pateikiama.

Sąmokslo teorija

Vienas „įrodymų“ – U.von der Leyen tviterio įrašas, kuriame EK vadovė dėkoja BMGF už lyderystę COVID-19 pandemijos akivaizdoje. 15min primena, kad vieno „Microsoft“ įkūrėjų kartu su žmona valdomas fondas kovai su COVID-19 skyrė per 300 mln. dolerių.

Artimiausias bandymas apeliuoti į faktinius duomenis vaizdo įraše – EK vadovės komandos nario, Ebolos viruso atradėju tituluojamo belgų virusologo, profesoriaus Peterio Pioto karjeros peripetijos.

AFP/„Scanpix“ nuotr./EK pirmininkė Ursula von der Leyen
AFP/„Scanpix“ nuotr./EK pirmininkė Ursula von der Leyen

Pabrėžiama, kad akademikas BMGF yra ėjęs vyresniojo tyrėjo pareigas. Vaizdo įrašo autoriui tai yra nenuginčijamas faktas, kad P.Piotas – B.Gateso statytinis EK vadovės komandoje.

Per visą savo karjerą profesorius BMGF praleido vienus metus. Remiantis ta pačia logika būtų galima teigti, kad K.Jebsenas atstovauja Vokietijos žiniasklaidos įmonės „Rundfunk Berlin-Brandeburg“ interesams, nes šioje tinklaraštininkas praleido 12 metų iki kol buvo pašalintas už antisemitinius komentarus.

15min vertinimu, feisbuke skelbiamas vaizdo įrašas yra klaidinantis. Nepateikiama informacijos, kuri įrodytų, kad COVID-19 protrūkis yra „afera“ ar juo labiau susijusi su B.Gatesu.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Facebook“ programa, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs