„Pats blogiausias dalykas, kai vakcinų klausimai politizuojami.
Akivaizdu, kad Europos vaistų agentūra turėtų patvirtinti „Sputnik“ vakcinos saugumo, efektyvumo ir kokybės klausimus, ir tuomet reikia galvoti, kaip užtikrinti vakcinavimą visame pasaulyje, įskaitant visą Europos regioną, kuris apima 53 valstybes“, – antradienį per spaudos konferenciją Seime kalbėjo V.Andriukaitis.
Pasak jo, norint, kad vakcinacijos nuo COVID-19 procesas būtų sklandus, reikia naudoti kaip įmanoma daugiau saugių ir efektyvių vakcinų.
Žmonių gyvybės yra pati svarbiausia vertybė, o visa kita jau yra antraeiliai dalykai.
„Nesvarbu, ar tai bus „AstraZeneca“, ar „Sputnik“, ar „Pfizer“ ir taip toliau, – pridūrė socialdemokratas. – Pandemijos grėsmė milžiniška ir žmonių gyvybės yra pati svarbiausia vertybė, o visa kita jau yra antraeiliai dalykai.“
Spaudos konferencijoje dalyvavęs valdančiųjų atstovas, konservatorius Matas Maldeikis spėjo, jog šia tema bus dar daug diskusijų.
„Įsivaizduoju, kad čia bus dideli debatai, šitas klausimas bus tikrai ne vien medicininis, bet ir politinis, ir tikrai susilauks didelio rezonanso“, – svarstė jis.
Anksčiau antradienį tiek premjerė Ingrida Šimonytė, tiek prezidento vyriausioji patarėja užsienio klausimais Asta Skaisgirytė teigė, jog Lietuva savo gyventojus skiepys vakarietiškomis vakcinomis ir rusiškosios „Sputnik V“ nepirks, net jei ją patvirtins Europos vaistų agentūra.
I.Šimonytės vertinimu, Rusijos valdžia šią vakciną naudoja geopolitiniais tikslais.
Neseniai „Sputnik V“ vakcinos naudojimą patvirtino Vengrija.
Ši šalis, nelaukdama bendro Europos Sąjungos sprendimo, patvirtino ir Kinijoje pagamintos COVID-19 vakcinos naudojimą.
Vokietijos ir Prancūzijos lyderiai taip pat neatmeta galimybės įsigyti rusiškos ir kiniškos vakcinų, tačiau dar laukia Europos vaistų agentūros sprendimo.
Iš pradžių „Sputnik V“ vakcina buvo kritikuojama dėl skubėjimo ją sukurti ir skaidrios informacijos stokos.
Tačiau neseniai britų mokslo žurnale „Lancet“ pasirodė išsami rusų mokslininkų studija, kurios rezultatais neabejoja ir nepriklausomi ekspertai.
Čia skelbiama, kad rusiškos vakcinos veiksmingumas, remiantis klinikiniais tyrimais, siekia 91 proc., o ir tie, kurie visgi COVID-19 užsikrečia, po skiepų esą serga lengviau.
Daugiau apie studiją ir „Sputnik V“ vakciną nuo COVID-19 – čia.