2022 02 23

V.Čmilytė-Nielsen ragina nutraukti Rusijos narystę Europos Tarybos PA

Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen siūlo Rusiją išbraukti iš Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos (ETPA).
Viktorija Čmilytė-Nielsen
Viktorija Čmilytė-Nielsen / Pauliaus Peleckio / 15min nuotr.

Anot jos, pažeisdama Ukrainos teritorinį vientisumą ir teisės viršenybės principą, Rusija šiurkščiai pažeidė Europos Tarybos statutą.

„Raginu Europos Tarybos Parlamentinę Asamblėją ir Ministrų Tarybą imtis bendrų veiksmų nutraukiant Rusijos narystę ET“, – trečiadienį išplatintame pranešime sako Lietuvos Seimo pirmininkė.

Ji priminė, kad ETPA pasiliko teisę nutraukti Rusijos kredencialus Asamblėjoje dar 2014 metais priimtos rezoliucijos dėl Rusijos delegacijos atstovavimo teisių ETPA apribojimo metu, jei ši šalis ir toliau eskaluos įtampą regione ir neatšauks Krymo aneksijos.

Pasak V.Čmilytės-Nielsen, Rusija ne tik neatšaukė Krymo aneksijos, bet visus aštuonerius metus nuo pradėtos agresijos prieš kaimyninę Ukrainą nuosekliai vykdė destabilizacijos veiksmus ir grasino bei toliau grasina panaudoti karinę jėgą prieš šią valstybę.

„O paskelbdama apie okupuotų Ukrainos Donecko ir Luhansko „pripažinimą“ dar kartą pažeidė Ukrainos teritorinį vientisumą ir suverenitetą, tarptautinę teisę, Minsko susitarimus“, – pabrėžė parlamento vadovė.

Anot jos, reikia Rusijai duoti suprasti, kad tokiai valstybei, kokia ji tapo, ne vieta demokratiją ginančių valstybių organizacijose.

„Vienas iš esminių ETPA principų – teisės viršenybė ir pagarba žmogaus teisėms. Rusijos agresija prieš demokratinį pasaulį tęsis tol, kol pati tarptautinė bendruomenė nesiims ryžtingų veiksmų jį ginti, todėl atsakomybė dėl demokratijos ir žmogaus teisių pažeidimo tenka ir jai, tarp jų – ETPA“, – tvirtino V.Čmilytė-Nielsen.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pirmadienį priėmė sprendimą pripažinti Rytų Ukrainoje įkurtų dviejų prokremliškų separatistinių „liaudies respublikų“ nepriklausomybę ir dislokuoti pajėgas tose teritorijose.

JAV teigia, kad tai yra Rusijos invazijos į Ukrainą pradžia, galinti pasibaigti plataus masto karu.

Europos Taryba yra tarptautinė organizacija, kurios pagrindinis tikslas – skatinti kontinento vienijimosi procesą ir garantuoti Europos piliečių orumą užtikrinant pagarbą pagrindinėms vertybėms: demokratijai, žmogaus teisėms ir įstatymo viršenybei.

Organizacija įkurta 1949 metais, ją sudaro 47 valstybės narės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos