Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti
2017 06 14

V.Gailius apie situaciją, kurioje yra A.Skardžius: „Vos ne karas vyksta, o kare taisyklių nėra“

Yra viešų duomenų, kad Seimo narys Artūras Skardžius Seimo nario pareigas naudoja siekdamas finansinės naudos sau. Jis gauna pajamas iš vėjo energetikų ir aktyviai dalyvauja vėjo energiją reguliuojančių įstatymų rengime. Apie žurnalistinio tyrimo atskleistus duomenis – pokalbis su socialdemokratų frakcijos nariu A.Skardžiumi, 15min.lt tyrimų skyriaus žurnalistu Dovydu Pancerovu ir Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininku Vitalijumi Gailiumi LRT TELEVIZIJOS laidoje „Dėmesio centre“.
Artūras Skardžius
Artūras Skardžius / Luko Balandžio / 15min nuotr.

– Pone Skardžiau, paaiškinkite, prašau, situaciją. Jūsų šeima yra išnuomojusi sklypą vakarų Lietuvoje, tame sklype yra pastatytos vėjo jėgainės. Jūs pats su šia veikla esate labai susijęs – ilgus metus vadovavote atsinaujinančių energijos išteklių asociacijai. Dabar, pasak Ekonomikos komiteto narių, esate vienas aktyviausių pataisų teikėjų ir Seimo narių svarstant su vėjo energija susijusius klausimus. Kokie jūsų motyvai?

A.Skardžius: Pirmiausiai noriu pasakyti, kad tai, ką parašė D. Pancerovas, yra absoliutus šmeižtas ir melas. Išskyrus vieną faktą, kad prieš 11 metų mano žmona išnuomavo 30 ha sklypą projektų vystytojams. Bet jie nėra vėjo energetikos atstovai.

– Bet jūs gaunate pajamas? Po keliasdešimt tūkstančių eurų per metus.

A.Skardžius: Tai yra beveik 30 ha sklypas, labai prestižinėje vietoje. Mažai yra tokių teritorijų, kuriose puikiai išvystyta infrastruktūra ir toks didelis vėjo greitis. Kitas dalykas – visos mano pataisos, po to, kai baigiau vadovauti asociacijai ir vėl tapau Seimo nariu 2012 metais, buvo skirtos ginti viešąjį interesą. Pirma, apribojau elektros energijos kvotas iš saulės po 1,5 lito už kW, biokuras – nuo 355 MW remiamų iki 105 – mano pataisos. Ir užkirtau kelią, kad be konkurso nebūtų naudojama Baltijos jūros teritorija vėjo jėgainėms.

– Labai trumpai išversiu tai, ką jūs pasakėte: jūs pabloginote sąlygas saulės energijos gamintojams, taip pat gamintojams iš biokuro, taip pat pabloginote sąlygas valstybinei įmonei ateiti į jūrą. Visa tai tam, kad pagerintumėte sąlygas tiems, su kuriais jūs dirbat. Pone Pancerovai, kas jums kelia didžiausią įtarimą Seimo nario A. Skardžiaus veikloje?

D.Pancerovas: Mano nuomone, pati įdomiausia šios schemos detalė, kad ponas A. Skardžius nuomoja 28 ha žemės sklypą ir šiuo metu už jį gauna 24 tūkst. eurų per metus. Ir ta nuomos kaina yra tiesiogiai pririšta prie elektros supirkimo kainos.

A.Skardžius: Melas.

– Aš turiu sutartį, pone Skardžiau. Cituoju: „Bendras žemės sklypo nuomos mokestis yra 17 500 eurų per metus. Nuomos mokestis bus padidintas atsižvelgiant į Lietuvos Respublikos teisės aktais nustatytą elektros energijos 1 kW supirkimo kainos padidėjimą, t.y. nuomos mokestis bus proporcingai didinamas, jeigu elektros energijos supirkimo kaina šios sutarties galiojimo laikotarpiu taps didesnė nei šios sutarties pasirašymo dieną.“ Pone Skardžiau, ši sutartis tiesiogiai įpareigoja jūsų šeimą rūpintis didesniais elektros supirkimo tarifais.

A.Skardžius: Ne, aš nesuinteresuotas. Aš niekaip negaliu pakeisti elektros energijos kainos, nes ją reguliuoja Valstybinė kainų ir energetikos komisija. Be to, nė vienam vėjo jėgainių parkui tarifas nebuvo pakeistas. Jis toks pats, koks buvo ir sutarties pasirašymo dieną.

VIDEO: Apie ryšius su vėjo energetikais paklaustas A.Skardžius: „Gal tu norėtum savo akytes man parodyt?“

– Taip, bet kodėl jūs gaunate nebe 17 tūkst., o 24 tūkst. eurų per metus?

A.Skardžius: Tas sklypas ėjo iš vienų vystytojų rankų į kitas, nuo to ir priklauso, kad keičiasi kaina. Jūs kalbate kažkokį kosmosą. Negalima pakeisti elektros tarifo, todėl aš neturiu jokio intereso.

Pagal sutartį ponas A.Skardžius su žmona už nuomą turėjo gauti 17 500 eurų, dabar yra 24 tūkst. Vadinasi, suma išaugo 37 proc.

D.Pancerovas: Jūs teisingai pastebėjote, kad pagal sutartį ponas A.Skardžius su žmona už nuomą turėjo gauti 17 500 eurų, dabar yra 24 tūkst. Vadinasi, suma išaugo 37 proc. Pasirašant sutartį, elektros kaina buvo 22 lito centai (6,3 euro cento). Šiuo metu „Naujoji energija“ gauna 8,6 euro cento. Tai yra tais pačiais 37 proc. didesnė kaina. Labai svarbu yra grįžti prie sklypo dydžio. Iš pono Skardžiaus vėjininkai nuomojasi 28 ha sklypą, vėjo jėgainės stovi dviejuose mažesniuose sklypuose, kurių bendras dydis yra 24 a. 24 a šio sklypo yra naudojami, visam kitam plote ganosi karvės.

– Pone Pancerovai, jūs norite pasakyti, kad gerbiamas A. Skardžius, negana to, kad nuomoja savo sklypą ir turi interesą, kuris apibrėžtas net sutartyje, tą sklypą nuomoja ne pagal rinkos kainą?

D.Pancerovas: Tai irgi labai svarbi detalė. Šį vėjo jėgainių parką sudaro 17 vėjo malūnų. Jie stovi septyniolikoje 12 a sklypų. 15 iš jų priklauso visai kitiems asmenims. Aš iš Registrų centro išsitraukiau visų tų sklypų numerius, perskambinau Vilkyčių bendruomenei ir klausiau, kurie savininkai yra vietiniai. Susisiekiau su tais savininkais ir sužinojau, kad jie už išnuomotą sklypą vidutiniškai gauna apie 600 eurų per metus.

A.Skardžius: Pirmiausia sklypas buvo įsigytas vystyti savo parkui. Po to buvo daromas detalus planas. Ir tik po to atsirado vystytojai, kurie pagal specialųjį projektą, technologiją pasirinko sklypą, kur vėjo jėgainės viena kitos neužstos. Jūs čia bandote viską paversti taip, kaip nėra. Mes nenuomojom sklypo vėjininkams, mes išnuomojom jį projekto vystytojams. Ir su tuo jokių sąsajų neturiu.

– Jūs gal ir su savo žmona neturit jokių sąsajų? Pone Skardžiau, jūsų žmona yra pasirašiusi šią nuomos sutartį.

A.Skardžius: Taip, ir viskas yra seniai deklaruota, bet tik dabar bando kabinėtis, nes kaip tik šiuo metu pradėjome svarstyti „Lietuvos energijos“ ataskaitą ir aš pasipriešinau siūlomam projektui.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vitalijus Gailius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vitalijus Gailius

– Tai „Lietuvos energija“ dabar su jumis susidoroja?

A.Skardžius: Kas gali paneigti, kad viena iš devynių viešųjų ryšių kompanijų, kurias turi „Lietuvos energijos“ holdingas, neturi įtakos D.Pancerovui? Kas gali paneigti?

– Pats D.Pancerovas, čia esantis, gali paneigti.

A.Skardžius: Bus labai įdomu pamatyti, kaip jis prokuratūroje paneiginės šituos dalykus.

– Pone Gailiau, ar jūsų nuomone šioje situacijoje yra korupcijos požymių?

V.Gailius: Jeigu yra deklaruotas ryšys su juridiniu asmeniu ir tas juridinis asmuo iš teisės aktų projektų, kuriuos teikė Seimo narys, turėjo kažkokios faktinės naudos, be jokios abejonės, mes kalbėtume apie teisinį tokių ryšių įvertinimą. Jeigu toks priežastinis ryšys yra, tuomet jau reikėtų teisėsaugos įvertinimo. Šiandien man ši situacija yra kažkuo panaši su atliekų tvarkymo sektoriumi: kažkoks persiskirstymas ir vos ne karas vyksta, o kare taisyklių nėra. Nenoriu sakyti jokių išankstinių nuostatų, bet jeigu buvo teikiami teisės aktų projektai – ar buvo atliekamas šių teisės aktų antikorupcinis vertinimas? Kalbu apie visus teisės aktų projektus, kurie reguliuoja šią sritį. Jeigu antikorupcinis vertinimas nebuvo atliktas – jį reikėtų atlikti.

– Pone Skardžiau, turint sutartyje tokį punktą, kurį citavau, vos tik vėl tapote Seimo nariu, reikėjo iškart eiti pas tą UAB „Energijos versmė“ su savo žmona ir prašyti tą punktą, kuris jus varyte varo į interesų konfliktą, išbraukti iš sutarties.

A.Skardžius: STT neskaitė to įstatymo ir pasidarė savo išvadas.

A.Skardžius: Nėra čia ko braukti, nes nėra jokio interesų konflikto. Aš niekaip negaliu paveikti elektros energijos kainų.

– Jūs esate Seimo narys, o Seimas iš esmės reguliuoja viską, taip pat ir Kainų komisijos veiklą. Tiksliau – teisinę aplinką, kurioje ji veikia.

A.Skardžius: Nedarykite tokių išvedžiojimų. Aš labai norėčiau, kad būtų atliktas mano teisės aktų vertinimas. Jeigu rasite nors vieną, kuriame aš ėjau prieš viešą interesą, o ne jį gyniau – norėsiu, kad ponas Pancerovas čia viešai atgailautų. Visi mano teikti teisės aktai gina viešą interesą.

D.Pancerovas: Užtenka paminėti Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo pataisas dėl vėjo jėgainių Baltijos jūroje. Beje, mes čia kalbame apie milijardines investicijas. Štai yra Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) pateikta išvada, kad dabar galiojanti tvarka, kurią gina ponas Skardžius yra sudaranti prielaidas korupcijai ir nesąžiningai veiklai.

A.Skardžius: Melas.

– Kas melas? Kad STT taip nerašė, ar STT rašė melą?

A.Skardžius: STT neskaitė to įstatymo ir pasidarė savo išvadas. Šiandien yra sudarytos visiems lygios sąlygos. Be to, atsinaujinančių išteklių įstatymas atsirado 2011 metais, kai aš nebuvau Seimo narys.

– Pone Pancerovai, jūsų nuomone, yra korupcinės veiklos tame, ką daro ponas Skardžius?

D.Pancerovas: Aš turbūt nesu kompetentingas galutinai įvertinti, ar tai yra korupcija, ar nėra. Mano, kaip piliečio ir žurnalisto nuomone, ponas Skardžius gauna pinigus iš žmonių, kurių interesus gina Seime. Manau, kad tai sudaro prielaidas korupcijai. Ir tai turėtų būti ne žurnalistų tyrimas, o bent jau ikiteisminis tyrimas.

Visą pokalbį laidoje „Dėmesio centre“ žiūrėkite paspaudę nuorodą:

Peržiūrėti turinį naujame lange

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos