V. Landsbergis: raginimai Kyjivui tartis su Maskva primena Lietuvos situaciją 1991-aisiais

Pirmasis atkurtos Lietuvos valstybės vadovas Vytautas Landsbergis sako, kad raginimai Ukrainai derėtis su karą prieš ją pradėjusia Rusija primena situaciją prieš 34 metus Lietuvai siekiant Vakarų valstybių pripažinimo.
Vytautas Landsbergis
Vytautas Landsbergis / Roberto Riabovo / BNS nuotr.

„Šiek tiek primena, tada mes irgi buvome nepatogūs, kadangi nekapituliuojame, neatsiprašinėjame. Sudarėme problemų ir vargšui (Michailui – BNS) Gorbačiovui, ir Vakarams, kurie tikėjosi, kad juos taip labai lengvai apkvailins ir Gorbačiovas tvarkys Europą. Dabar irgi tikisi, kad (Vladimiras – BNS) Putinas tvarkys Europą, ir jis gabaliukais ją ir ima“, – LRT televizijos laidai „Dienos tema“ sakė V.Landsbergis.

„Čia geras klausimas, ar Vakarai atsikvošės anksčiau, negu rusas atsisės Berlyne arba Paryžiuje. Būtų gerai, kad atsikvošėtų anksčiau, bet kol kas požymių nedaug. Požymiai tokie, kad tartum laukia „ateik, Putinai“. Žiūrėkit, jau ne viena tauta arba jos Vyriausybė pasirenka putinizmą. Kitaip sakant – fašizmą, nes tie vadinamieji radikalai dešinieji tai iš tikrųjų putinistai“, – kalbėjo jis.

Išrinktasis Jungtinių Valstijų prezidentas Donaldas Trumpas, kuris pareigas pradės eiti sausio 20 dieną, ne kartą teigė galįs greitai užbaigti beveik trejus metus trunkantį Rusijos karą prieš Ukrainą, nors konkretaus plano nepateikė.

D.Trumpo užmojai greitai užbaigti konfliktą pakurstė Kyjivo susirūpinimą, jog Ukraina gali būti priversta sutikti su taikos sutartimi Maskvai naudingomis sąlygomis.

Sausio 13-oji Lietuvoje minima kaip Laisvės gynėjų diena, pagerbiant žuvusiuosius 1991 metų sausio 13 dieną per sovietų kariuomenės agresiją Vilniuje.

Tuomet Sovietų Sąjungos kariniams daliniams šturmuojant Vilniaus televizijos bokštą bei Radijo ir televizijos komiteto pastatą žuvo 14 žmonių, apie tūkstantis buvo sužeista.

Sovietai karine jėga mėgino nuversti teisėtą Lietuvos valdžią, 1990-ųjų kovo 11 dieną paskelbusią šalies nepriklausomybę nuo Sovietų Sąjungos.

1991 sausio 20 dieną su V.Landsbergiu susitikęs tuometinis Islandijos užsienio reikalų ministras Jonas Baldvinas Hannibalssonas (Jonas Boldvinas Hanibalsonas) paskelbė, kad Reikjavikas „rimtai svarsto galimybę užmegzti diplomatinius santykius su Lietuva“. Tų pačių metų vasarį Islandija tapo pirmąja Lietuvos nepriklausomybę pripažinusia valstybe.

Dauguma Vakarų valstybių tokį žingsnį žengė pusmečiu vėliau, žlugus pučui Maskvoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai