„Labai yra valdančiosios koalicijos frakcijoms nesunku pasirinkti, nes ir mokslo argumentai, ir koalicijos kolegų argumentai yra vienoje pusėje, tai aš tikiuosi, kad jie tą pusę ir pasirinks“, – žurnalistams Seime ketvirtadienį sakė jis.
Pasak V.Mitalo, šio sprendimo laukia nevyriausybinės organizacijos, jam pritaria ir šį klausimą tiriantys mokslininkai.
„Tikiuosi, kad ir Seimo nariai priims labai logišką sprendimą“, – kalbėjo parlamentaras.
Pagal Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pakoreguotą siūlymą, Administracinių nusižengimų kodeksas būtų papildytas nuostata, kad neteisėtas nedidelio kiekio kanapių (jų dalių), kanapių aliejaus, dervos, ekstraktų ar tinktūrų gaminimas, perdirbimas, įgijimas, laikymas, gabenimas ar siuntimas be tikslo platinti užtrauktų įspėjimą arba baudą nuo 30 iki 250 eurų.
250–400 eurų dydžio baudos grėstų už pakartotiną nusižengimą. Visais atvejais kanapės, jų dalys, aliejus, dervos, ekstraktai ar tinktūros būtų konfiskuojamos.
Taip pat numatyta, kad šį nusižengimą padarę asmenys gali būti būti įpareigoti dalyvauti alkoholizmo ir narkomanijos prevencijos, ankstyvosios intervencijos, sveikatos priežiūros, resocializacijos programose, kursuose.
Asmuo, kuris savanoriškai kreiptųsi į sveikatos priežiūros įstaigą dėl medicinos pagalbos ar valstybės institucijai pats atiduotų neteisėtai įgytas kanapes, jų produktus, būtų atleidžiamas nuo administracinės atsakomybės.
Premjerė Ingrida Šimonytė sakė, jog šiuo klausimu koalicijoje nėra vieningo sutarimo.
„Koalicija dirba pagal koalicijos sutartį. Koalicijos sutartyje labai aiškiai šitie klausimai yra apibrėžti kaip klausimai dėl kurių nėra vieningo sutarimo“, – žurnalistams sakė premjerė.
Pasak jos, sprendimo šalininkams reikės ieškoti platesnės paramos nei tik koalicijoje, kadangi „akivaizdu, kad valdanti koalicija vien savo balsais šitų sprendimų priimti negali, nėra tam 71 balso“.
„Tie, kam šitas klausimas atrodo vertas sprendimo, deda pastangas, kad šitas klausimas būtų išspręstas, o tie, kuriems atrodo kitaip, jie deda kitas pastangas ir matysime, koks bus rezultatas“, – pridūrė ji.
Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen vylėsi, jog po pateikimo pasiūlymui ketvirtadienį bus pritarta.
„Šiandien viliuosi, kad bus pritarimas po svarstymo. Kaip klostysis priėmimas, matysime vėliau, bet manau, kad šiandien turėtų būti teigiamas rezultatas“, – kalbėjo ji.
Manau, kad šiandien turėtų būti teigiamas rezultatas.
Liberalų sąjūdžio atstovas Jonas Varkalys su kolegomis yra pateikęs siūlymą, kad tris kartus per vienus metus su kanapėmis įkliuvęs asmuo turėtų sulaukti įpareigojimo kreiptis į priklausomybės ligų centrą ir įvykdyti gydytojo psichiatro sudarytą gydymo programą.
Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas šiam pasiūlymui nepritarė. Tuo tarpu V.Čmilytė-Nielsen sako, jog su šiuo jos partijos kolegų siūlomu saugikliu pataisos susilauktų platesnės paramos.
„Tai yra saugiklis, manau, kad jeigu bus pritarta jam, tikėtina, kad ir tie kolegos, kurie buvo susilaikę, nubalsuos už“, – kalbėjo Seimo pirmininkė.
Tuo tarpu Seimo Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ ketvirtadienį pranešė nepalaikanti šio siūlymo, vadindami jį neatsakingu ir skatinančiu didinti narkotinių medžiagų vartojimą.
Pasak frakcijos nario Sauliaus Skvernelio, kanapės, kaip ir visi kiti narkotikai, yra „tas pats blogis“, didžiulė priklausomybė, kad ir kaip valdantieji bandytų jas teisinti.
„Baudžiamojo proceso pakeitimas administraciniu kelia didžiulę riziką ir grėsmę. Valdantieji taip bando legalizuoti mažmeninę prekybą, nelegalią lengvųjų narkotikų rinką. Viskas prasideda nuo nekaltų parūkymų draugų kompanijoje, o vėliau žmonės tampa priklausomi, jie įtraukiami į platinimą ir prekybą“, – pranešime teigė S.Skvernelis.
„Mūsų frakcija narkotinių medžiagų dekriminalizavimo nepalaikys“, – tvirtino jis.
Demokratų atstovas, Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto narys Algirdas Stončaitis savo ruožtu teigia, kad bausmė nėra pagrindinis įrankis ieškant sprendimo, tačiau valdantieji nesiūlo ir jokių socialinių priemonių, kurios labiau įtrauktų ir skatintų nevyriausybines organizacijas, bausmių vykdymo sistemos pareigūnus ir kitas institucijas veikti bendrai kovojant su šiuo visuomenei neigiamu reiškiniu.
Šiuo metu už disponavimą nedideliu kiekiu bet kokių narkotinių medžiagų gresia baudžiamoji atsakomybė.
Pagal Seimui teikiamą projektą, Baudžiamajame kodekse būtų numatyta, kad asmenims, kurie neteisėtai gamino, perdirbo, įgijo, laikė, gabeno ar siuntė nedidelį kiekį kanapių (jų dalių), kanapių aliejaus, dervos, ekstraktų ar tinktūrų neturėdami tikslo jų parduoti ar kitaip platinti, nebūtų taikoma baudžiamoji atsakomybė.
Siekis dekriminalizuoti kai kurių narkotinių medžiagų įsigijimą ir turėjimą nėra pirmas šios kadencijos Seime – parlamentarai praėjusį lapkritį atmetė tai numačiusias pataisas.
Praėjusios kadencijos „valstiečių“ Seimas yra patvirtinęs tuometinio sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos vadovautos Sveikatos apsaugos ministerijos rengtą Valstybinę narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės ir vartojimo prevencijos 2018–2028 metams programą, joje irgi įrašytas siekis dekriminalizuoti mažiau pavojingas su narkotikų vartojimu susijusias veikas, už jas numatant administracinę atsakomybę.
2018 metais Seimas du kartus atmetė pataisas dėl nedidelio kiekio narkotinių medžiagų turėjimo dekriminalizavimo.
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas šių metų pradžioje skelbė, kad narkotikų paplitimas Lietuvoje per pastaruosius penkerius metus išaugo pusantro karto.