„Žmogau, ką tu galvoji?“: nusivylęs V.P.Andriukaitis dėl koalicijos su „Nemuno aušra“ kaltina S.Skvernelį

Europarlamentaras, Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) garbės pirmininkas Vytenis Povilas Andriukaitis penktadienį pareiškė esąs nusivylęs būsimąja valdančiąja dauguma, kurioje dalyvaus Remigijaus Žemaitaičio vadovaujama „Nemuno aušra“.
Vytenis Povilas Andriukaitis, Vilija Blinkevičiūtė
Vytenis Povilas Andriukaitis, Vilija Blinkevičiūtė / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Priešingai negu žadėjo

Jis tvirtina, kad dėl to atsakingas yra kitos koalicijos partnerės – Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ – lyderis Saulius Skvernelis, kategoriškai atsisakęs dirbti daugumoje su anksčiau svarstyta Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS).

„Aš nesidžiaugiu šituo susitarimu todėl, kad rinkimų kampanijoje aiškiai teigėme, kad nematome koalicijos su „Nemuno aušra“, – Žinių radijui sakė V.P.Andriukaitis.

Aš nesidžiaugiu šituo susitarimu todėl, kad rinkimų kampanijoje aiškiai teigėme, kad nematome koalicijos su „Nemuno aušra“

„Mes suprantame, kad „Nemuno aušros“ sąraše yra žmonių, kurie nieko bendra su R.Žemaitaičio priesaikos sulaužymu neturi, tačiau Konstitucinio Teismo nutarimas galioja ir tas nutarimas yra labai aiškiai įvardijęs, ką R.Žemaitaitis yra savo veiksmais padaręs“, – pridūrė jis.

Konstitucinis Teismas dėl R.Žemaitaičio antisemitinių pasisakymų politiką yra pripažinęs sulaužius priesaiką ir šiurkščiai pažeidus Konstituciją. Po šio sprendimo R.Žemaitaitis atsisakė Seimo nario mandato, kad galėtų kandidatuoti į prezidentus ir Seimo narius.

Teismas šiuo metu nagrinėja ir baudžiamąją bylą, kurioje R.Žemaitaitis kaltinamas viešu tyčiojimusi, žmonių grupės niekinimu ir neapykantos skatinimu prieš žydų tautybės žmones.

Politikas kaltinimus antisemitizmu atmeta ir sako savo įrašuose socialiniuose tinkluose kritikavęs Izraelį, o ne reiškęs neapykantą žydų tautai.

Pasak V.P.Andriukaičio, „Nemuno aušros“ buvimas koalicijoje Lietuvai sukels reputacinių ir tarptautinių problemų.

„Šios dienos žinia aš esu nusivylęs“, – sakė jis.

Kaltina Skvernelį, pasigedo prezidento

LSDP kandidatas į premjerus Gintautas Paluckas po konsultacijų su demokratų ir „aušriečių“ lyderiais penktadienio rytą pranešė, jog pasiektas principinis sutarimas formuoti būtent tokią koaliciją.

Partijos penktadienį dėlioja pataisymus ant būsimų bendradarbiavimo susitarimų, o LSDP taryba koalicijos sudėtį turėtų patvirtinti šeštadienį.

Anksčiau socialdemokratai konsultacijas vykdė ir su LVŽS, tačiau S.Skvernelis tvirtino koalicijoje su šia Ramūno Karbauskio vadovaujama politine jėga nedirbsiantis.

Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Gintautas Paluckas susitiko su Sauliumi Skverneliu ir Remigijumi Žemaitaičiu
Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Gintautas Paluckas susitiko su Sauliumi Skverneliu ir Remigijumi Žemaitaičiu

S.Skvernelio elgesį V.P.Andriukaitis pavadino egoistišku.

„Didžiausia bėda yra visiškas egoistinis S.Skvernelio manifestavimasis. Jis parodė savo labai prastą lygį. Iš buvusio premjero tikėjausi kur kas didesnio supratimo, bet greičiausiai jis niekada nevažinėja į Europos forumus (...), tai ir pasiliko Lietuvos problemų lygyje“, – kalbėjo V.P.Andriukaitis.

Didžiausia bėda yra visiškas egoistinis S.Skvernelio manifestavimasis. Jis parodė savo labai prastą lygį.

„Dėl konflikto su R Karbauskiu įvelti valstybę į reputacines problemas... Tai ką reikia pasakyti Sauliui? Reikia pasakyti tiesiai šviesiai: žmogau, ką tu galvoji?“, – pridūrė jis.

Pasak socdemo, tiek LVŽS, tiek demokratai turėjo suprasti Seimo rinkimų nelaimėję.

„Abu turėjo su tuo sutikti, kad nėra pirmieji smuikai, kurie galėtų trypti kojomis ir sakyti, kas jiems netinka“, – tvirtino politikas.

Jis taip pat sakė pasigedęs didesnio prezidento Gitano Nausėdos vaidmens koalicijos derybose. Anot jo, prezidento įtaka joms buvo per maža.

„Prezidento vaidmuo visą laiką yra balanso vaidmuo, tai yra jo konstitucinė pareiga, – teigė V.P.Andriukaitis. – Jeigu jis mato, kad gali iškilti reputacinių dalykų valstybei, (...) čia nebūtų kišimasis“.

„Ne balsais viskas remiasi“

G.Paluckas visuomet teigė norintis suformuoti koaliciją iš mažiausiai 80 balsų Seime. LSDP, demokratų ir „aušriečių“ koalicija turėtų mažiausiai 86 iš 141 mandato.

V.P.Andriukaitis teigė, kad partija galėjo tartis dėl daugumos tik su demokratais ir telkti paramą svarbiems sprendimams iš kitų politinių jėgų, net jeigu tokia koalicija formaliai neturėtų reikalingo 71 balso.

„Gali būti pačių įvairiausių susitarimų ir gali būti frakcija, kuri tam tikromis sąlygomis remtų sprendimus“, – pasakojo V.P.Andriukaitis.

„Netgi konservatorių valdančioji koalicija ieškodavo socialdemokratų frakcijos paramos“, – kalbėjo jis.

„Mažumos Vyriausybė (Gedimino – BNS) Kirkilo egzistavo? Egzistavo. (...) Seni vilkai žino, kad ne balsais viskas remiasi“, – teigė politikas.

Patys socialdemokratai naujajame Seime turės 52 parlamentarų mandatus.

Būsimos kadencijos parlamentas prisieks kitą ketvirtadienį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis