Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2020 01 28

VAD įstatyme – pertrauka po pertraukos, o A.Širinskienė supyko ant konservatorių: „Pateisina antivalstybinės partijos įvaizdį“

Seimas ketvirtadienį tęsė Vadovybės apsaugos įstatymo naujos redakcijos ir lydinčiųjų įstatymų svarstymą, tačiau dėl visų teisės aktų nubalsuoti ir vėl nepavyko. Įstatymai, pagal kuriuos valstybės vadovų ir svarbiausių institucijų pastatų apsauga besirūpinanti tarnyba taptų nepriklausoma – nebesusijusia su Vidaus reikalų ministerija, kliūva už pertraukų.
Pasirengimas Šventojo Tėvo vizitui Lietuvoje
VAD pareigūnų pasirengimas Šventojo Tėvo vizitui Lietuvoje / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

Antradienį tęsiant įstatymo svarstymą pertraukų prašė ir valdantieji, ir opozicija. „Valstiečio“ Arvydo Nekrošiaus prašymu svarstymas sustabdytas pusvalandžiui.

Tuomet Seimui pavyko nubalsuoti dėl pagrindinio įstatymo, tačiau opozicija paprašė pertraukos lydintiesiems projektams. Nubalsuota už pertrauką, o tai reiškia, kad visas įstatymo svarstymas realiai atidėtas kovą prasidėsiančiai pavasario sesijai.

Po šio balsavimo „valstietė“ Agnė Širinskienė pati pripažino supainiojusi mygtukus balsuojant bei išliejo pyktį ant opozicijos.

„Kai kurios partijos su šiuo balsavimu ir bendru vaizdu pateisina antivalstybinės partijos įvaizdį“, – sakė ji.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Agnė Širinskienė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Agnė Širinskienė

Įstatymo svarstyme pirmoji pertrauka buvo paimta dar praėjusią savaitę, nes pareigūnai parašė viešą laišką opozicijai, kuriame reformą pavadino ciniška.

Pareigūnai, anot Seimo nario Mykolo Majausko, nurodė, kad pagal A.Širinskienės pateiktą pasiūlymą, žemiausias pareigas užimančių ir mažiausiai uždirbančių pareigūnų atlyginimai praktiškai nedidės.

Esą žemiausių pareigūnų grupėms – agentui, vyresniajam agentui, vyriausiajam agentui – algų kilimas nenumatomas, o direktoriui ir kitiems vadovams koeficientai didinami visu balu.

Anksčiau, teikdama šį projektą, A.Širinskienė aiškinamajame rašte argumentavo, kad pokyčių reikia tam, kad VAD taptų patrauklesne darboviete. Esą mažiausiai uždirbantiems pareigūnams atlyginimai, priėmus įstatymą, gali kilti iki 28 procentų.

„Darbas VAD tapo nepatraukliu, sunku pritraukti ir išlaikyti tarnyboje kvalifikuotus specialistus. 2017 metais departamente buvo neužimtos 97 pareigybės, 2018 metais – 96, o atitinkamai 2018 metais vos devyni kursantai išreiškė norą prisijungti prie Vadovybės apsaugos departamento“, – teikdama projektą Seimui pažymėjo A.Širinskienė.

Tačiau vėliau ji pati registravo siūlymą pirminiame dokumente numatytus atlyginimų koeficientus sumažinti.

Dėl to, kad VAD pareigūnai neturėtų uždirbti daugiau nei Specialiųjų tyrimų tarnybos darbuotojai ir net teisėjai, projektą yra kritikavusi prezidento Gitano Nausėdos patarėja Elena Masnevaitė. Taip pat kritikuotas siūlymas tarnybą „išimti“ iš vidaus reikalų sistemos ir paversti išskirtine.

Projektui opozicija buvo paprašiusi ekspertinio vertinimo. Jį pateikė Kazimiero Simonavičiaus universiteto Teisės fakulteto profesorius Ryšardas Burda. Vertinime teigiama, kad projektu siūlomas Vadovybės apsaugos tarnybos pareigūnų darbo užmokestis atitinka valstybėje taikomą darbo užmokesčio sistemą.

„Darbo užmokesčio didinimas atitinka Vadovybės apsaugos tarnybos funkcijų ir uždavinių sudėtingumą, nustatomus reikalavimus pareigūnų išsilavinimui, jų kompetenciją ir darbo riziką“, – rašoma išvadoje, tačiau jau ją gavus A.Širinskienė pateikė siūlymą su kitokiais darbo užmokesčio koeficientais.

profesorius daktaras Ryšardas Burda
profesorius daktaras Ryšardas Burda

Iš esmės, anot R.Burdos, priėmus įstatymą Vadovybės apsaugos tarnybos organizacinis, finansinis ir resursų valdymo savarankiškumas ir taip pat numatoma jos vadovybės skyrimo tvarka – kai iš proceso eliminuojamas vidaus reikalų ministras – geriau užtikrintų keliamų uždavinių įgyvendinimą.

„Vadovybės skyrimo tvarka iš esmės nesikeičia, tačiau įstatyminis jos reguliavimas bei struktūros ir pareigybių įtvirtinimas, atskaitomybė ilgalaikiu požiūriu suteiks ne tik finansinių, bet ir veiklos organizavimo teigiamų rezultatų. Kitų valstybės institucijų vykdomų funkcijų perduoti Vadovybės apsaugos tarnybai nėra tikslinga“, – teigiama išvadoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų