Vadovybės apsaugos įstatymas, dėl kurio ginčai Seimo koridoriuose virė pusmetį, ketvirtadienį buvo priimtas 78 parlamentarams balsavus už, vienam – prieš ir dviem susilaikius.
Įstatymą priimant Seimo salėje vėl sėdėjo ir „už“ balsavo premjeras Saulius Skvernelis, nors jis ketvirtadienį jau buvo grįžęs dirbti į Vyriausybę.
Anksčiau, kaip rašė 15min, S.Skvernelis buvo vienas didžiausių plano išskirti VAD iš vidaus reikalų sistemos kritikų. Tačiau dabar viskas pasikeitė. Premjeras balsuojant dėl įstatymo spaudė mygtuką „už“.
Opozicijai pasipriešinti įstatymo priėmimui nepavyko. Nors konservatoriai ragino ištraukti korteles ir sugriauti balsavimą, dalis liberalų ir socialdemokratų įstatymo priėmimui pritarė.
Šio įstatymo formali teikėja „valstietė“ Agnė Širinskienė aiškino, kad jis būtinas tam, kad būtų daugiau žmonių, norinčių saugoti valstybės vadovus. Esą dabar įsidarbinti VAD norinčių mažėja.
Tačiau konservatorius Mykolas Majauskas tvirtino, kad pati A.Širinskienė kartu su VAD vadovais, pamatę, kad įstatymas gali užstrigti, nutarė sumažinti jame numatomas algas tiek, kad VAD pareigūnai neuždirbtų daugiau nei Specialiųjų tyrimų tarnybos ir Valstybės saugumo departamento darbuotojai.
M.Majausko teigimu, po pataisų išėjo taip, kad priėmus naują įstatymą algos kils Vadovybės apsaugos tarnybos viršininkams, bet ne eiliniams pareigūnams. Pasak jo, tai „skandalingas paketas“.
Niekaip nesuprantu, kodėl valdantieji taip principingai stengiasi nuskriausti eilinius VAD pareigūnus.
„Atlyginimai didėja tik vadovams nuo 400 iki 800 eurų, o eiliniams dar sumažėja, nes nuimamos papildomos garantijos: butpinigiai, komandiruotpinigiai. Negana to, dar uždraudžiama papildomai dirbti. (...) Kad nepasirodytų maža, visi eiliniai specialistai po reformos perkeliami į žemesnes pareigas, kurioms vietoj aukštojo išsilavinimo užtenka tik vidurinio. Niekaip nesuprantu, kodėl valdantieji taip principingai stengiasi nuskriausti eilinius VAD pareigūnus“, – teigė M.Majauskas.
Jis siūlė algų lentelę sudėlioti kitaip, tačiau Seimas tokioms pataisoms nepritarė.
A.Širinskienė neslėpė, kad algų lentelė pakeista atsižvelgus į nuogąstavimus ir „viešojoje erdvėje kuriamą milžinišką ažiotažą, kad viena tarnyba išskiriama iš kitų – STT, FNTT“.
Tiesa ta, kad prezidento Gitano Nausėdos patarėjai išsakė kritiką naujai įstatymo redakcijai ir skaičiavo, kad VAD pareigūnai uždirbtų daugiau net už kai kuriuos teisėjus. Taigi greičiausiai algų lentelė keista baiminantis prezidento veto.
Sumažinti numatomas algas sutiko ir dabartiniai VAD vadovai.
Būtent jie, pasak opozicijos atstovo M.Majausko, gali būti labiausiai suinteresuoti nauja įstatymo redakcija. Mat VAD direktorius Rymantas Mockevičius jau vadovauja VAD antrą kadenciją, o tarnybą pervadinus ir suteikus jai naujų teisių, jis galės pretenduoti ir toliau eiti direktoriaus pareigas, mat kadencijos bus skaičiuojamos iš naujo.
„Didės viršininkų galimybės dirbti ilgiau, jų atlyginimai, atsiras papildomos išlaidos buhalterijos ir mažesnė kontrolė. (...) Nyksta valstybės tarnyba kaip tokia, ji traukiasi. Trečias dalykas, aš įsivaizduoju, kad čia kuriama galima lesyklėlė. Kadencijos pabaigoj bus galima įdarbinti visokius stončaičius ir panašius asmenis. (...) Na, ir o kas gali paneigti, kad čia neatsilyginama už tos tarnybos didžiules pastangas asfaltuojant vieną premjero keliuką?“ – klausė K.Masiulis.
Tačiau ne visa opozicija laikėsi tokios nuomonės. Buvęs valstietis Povilas Urbšys juokėsi, kad galbūt jis pats mielai savanoriautų VAD, jei jam kada tektų saugoti pačią Agnę Širinskienę.
„Nebuvo normalu, kad šitas svarbus apsaugos departamentas buvo VRM pavaldume, kai spręsdavo klausimus ne vien tik ministro pirmininko, bet ir prezidento, ir Seimo pirmininko, ir užtikrindavo saugumą ne vien tik Vyriausybei pavaldžių įstaigų“, – aiškino P.Urbšys, bet pridūrė, kad algų dydžius dar bus galima peržiūrėti vėliau.
Įstatymo priėmimą parėmė ir vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė, nors būtent iš šios ministerijos kuruojamų tarnybų VAD bus išbrauktas.
„Tarnyba keliama į aukštesnį kokybinį lygį ir darbo užmokestis VAD pareigūnams didės. (...) Kodėl suteikiamas jiems toks statusas, todėl, kad plačiąja prasme tai nėra viešojo saugumo užtikrinimo ar ikiteisminio tyrimo įstaiga, jie nevykdo tokių funkcijų. O stebint tendencijas ateinančių pareigūnų į šitą tarnybą, jos yra mažėjančios būtent dėl nepatrauklaus darbo užmokesčio ir galimybių užmokėti teisėtai tos tarnybos pareigūnams“, – aiškino ministrė.
Įstatymas įsigalios, jei jį pasirašys prezidentas Gitanas Nausėda. Opozicinė Tėvynės sąjungos frakcija greičiausiai prezidento prašys įstatymą vetuoti.