„Aš negaliu už Seimo narius atsakyti, tačiau man yra šiek tiek keistokas toks klausimo kėlimas Seimo lygyje. (...) Be to, mano manymu, investicijų klausimo, kai dabar galvojama apie tokį projektą, kuris labai didele prasme yra investicijų projektas – daugiau kaip 60 proc. yra užsienio investicijos, klausimo sprendimas referendumo būdu man šiek tiek kelia nuostabą, nes visos iki šiol buvusios energetikos strategijos atominę opciją laikė kaip vieną iš pagrindinių mūsų generavimo opcijų“, – penktadienį žurnalistams sakė R.Vaitkus, paklaustas, kaip vertina kai kurių Seimo narių iniciatyvą dėl naujos AE referendumo.
Jis sakė, kad artimiausiu metu ketinama paskelbti išsamią informaciją apie būsimos jėgainės projektą. Jis teigė esantis optimistas dėl galimo referendumo.
„Aš tikiuosi kuo logiškesnio sprendimo. Mes rengiame, sakyčiau, labai išsamų pristatymą šio projekto, kurį ir planavome pateikti po Vyriausybės sprendimo dėl koncesijos sutarties, kartu sutarčiai einant į Seimą. Po Vyriausybės sprendimo ši sutartis turi tapti vieša, tai atėjus į Seimą kartu mes pateiksime ganą išsamų projekto aprašymą“ , – sakė R.Vaitkus.
Seimas praėjusį antradienį priėmė svarstyti opozicinių frakcijų siūlymą kartu su Seimo rinkimais spalį rengti patariamąjį referendumą dėl atominės jėgainės statybos.
Referendumą dėl naujos atominės elektrinės statybos taip pat inicijuoja ir piliečių grupė, kuri turi per tris mėnesius – iki birželio 27 dienos – surinkti ne mažiau kaip 300 tūkst. parašų. Vienas referendumo iniciatorių – Lietuvos žaliosios politikos institutas, kuriam vadovauja buvęs prezidentės Dalios Grybauskaitės patarėjas Linas Balsys, tarp iniciatorių yra ir Lietuvos žaliųjų sąjūdžio, susivienijimo „žali.lt“ atstovai.
Vyriausybė ir prezidentė teigia, kad atominė elektrinė padidins šalies energetinį saugumą ir bus ekonomiškai naudinga.
Visuomenininkai žalieji pasisako prieš naujos atominės elektrinės statybą, tvirtindami, jog naujoji elektrinė neužtikrins energetinio saugumo, užkirs kelią alternatyviam energetikos vystymuisi, nėra aiškūs projekto ekonominiai skaičiavimai.
Lietuva tikisi, kad bendradarbiaujant su Japonijos korporacija „Hitachi“ ir kitomis Baltijos šalimis Visagino atominė elektrinė bus pastatyta iki 2020-2022 metų.