Avižieniuose esantis ikimokyklinio ugdymo skyrius, kaip pasakojo Asta T., įsikūręs nedideliame pastate, iki šiol jame tebuvo trys ikimokyklinės grupės ir nedidelė salė, kurioje vykdavo muzikos, šokių, kiti užsiėmimai vaikams, taip pat vaikų rengiami koncertai. Tai Riešės gimnazijos, kurios steigėja yra Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM), padalinys.
Piktinasi blogėjančiomis sąlygomis
„Turiu pabrėžti, kad toje salytėje pasirodymų metu vos tilpdavo mūsų vaikai, kurių yra 20, tėvai su kitomis atžalomis bei auklėtojos ir muzikos mokytoja. Prieš truputį daugiau nei savaitę mane pasiekė žinios, kad salė bus panaikinta ir ten bus įkurta dar viena ikimokyklinio ugdymo grupė. Bet klausimas, kur vaikai koncertuos? Iš jų yra atimama galimybė lankyti būrelius, nes tam paprasčiausiai nėra patalpų“, – piktinosi moteris.
Susisiekus su ŠMM jų atsakymas buvo, kad Avižieniuose trūksta darželių, todėl nuspręsta įrengti dar vieną grupę. Bet kodėl grupė įkurta kitų vaikų netinkamo ugdymo sąskaita? – kalbėjo Asta T.
Jos teigimu, tėvai informuoti, kad muzikos pamokos vyks grupėse, nors iki šiol mokytoja jas vesdavo salėje, kur stovi pianinas. Šokių mokytoja įspėjo, kad norinčius lankyti šokius vaikus tėvams teks vežioti į Bukiškį arba Riešę, kas nėra patogu, kadangi užsiėmimai vyksta vidury dienos.
„Kitas dalykas, kad vaikai paprasčiausiai neturės, kur mankštintis, neva jie tai darys grupėse. Bet kam tada yra statomi darželiai, jei galime vaikus suvaryti į vieną butą ir ugdymo sąlygos neva nė kiek nesikeis? Susisiekus su ŠMM jų atsakymas buvo toks, kad Avižieniuose trūksta darželių, todėl buvo nuspręsta įrengti dar vieną grupę. Bet kodėl ta grupė turi būti įkurta kitų vaikų netinkamo ugdymo sąskaita?“ – kalbėjo Asta T.
Ministerija esą tėvams pažadėjo, kad, jeigu susirinks grupė, visi būreliai galės vykti ir tame pačiame Avižienių skyriuje, bet tik po 17 val. Tačiau toks laikas kelia abejonių, nes 3–6 metų vaikai po visos dienos dažniausiai jau būna pavargę ir nebenori mokytis naujų dalykų.
Visi netelpa
ŠMM 15min patvirtino, kad išties teko vietoje salės šiame ikimokyklinio ugdymo skyriuje įkurti dar vieną grupę vaikams. Pastaruosius 10 metų Vilniaus rajono Avižienių, Bukiškio, Rastinėnų, Bubų, Riešės ir kitose gyvenvietėse gyventojų daugėja, tėvai nuo 2012 metų, kaip sakė švietimo ir mokslo viceministras Gražvydas Kazakevičius, ne kartą kreipėsi į ŠMM, prašydami įsteigti ikimokyklinio ugdymo įstaigą lietuvių mokomąja kalba.
„Tėvų bendruomenė dėl susidariusios situacijos taip pat ne kartą kreipėsi į Vilniaus rajono savivaldybės administraciją, tačiau savivaldybės administracija rekomenduodavo leisti vaikus į ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupes lietuvių mokomąja kalba, kurios tuo metu buvo ir yra pilnai užpildytos. Riešės gimnazijos Avižienių ikimokyklinio ugdymo skyrius kasmet netenkina 80 tėvų prašymų dėl vaikų ikimokyklinio ugdymo“, – apie situaciją sakė viceministras.
ŠMM, kaip teigė G.Kazakevičius, atsižvelgdama į tėvų prašymus ir finansines galimybes, stengiasi nuosekliai gerinti ikimokyklinio ir bendrojo ugdymo valstybine kalba paslaugų prieinamumą Vilniaus rajone.
Riešės gimnazijos Avižienių ikimokyklinio ugdymo skyrius kasmet netenkina 80 tėvų prašymų dėl vaikų ikimokyklinio ugdymo, – sakė G.Kazakevičius.
„Vilniaus rajone 2010–2017 m. laikotarpiu ŠMM įsteigė ir išlaiko 21 naują ikimokyklinio ugdymo grupę. 2018 m. steigiamos 5 naujos ikimokyklinio ugdymo grupės, iš kurių viena – Riešės gimnazijos Avižienių ikimokyklinio ugdymo skyriuje. Naujoje grupėje bus ugdoma šešiolika 2–3 m. amžiaus vaikų, nes būtent lopšelio grupių poreikis Avižieniuose yra didžiausias.
ŠMM, suprasdama tėvų susirūpinimą dėl iš dalies pasikeitusių ugdymo sąlygų Riešės gimnazijos Avižienių ikimokyklinio ugdymo skyriuje, siekia užtikrinti kokybišką ikimokyklinio ugdymo programos įgyvendinimą, pvz., muzikos ir „Ryto rato“ užsiėmimai, kurie vykdavo salėje, bus organizuojami kiekvienoje grupėje. 2017–2018 mokslo metais keramikos, anglų kalbos, šokio ir judesio būreliai buvo organizuojami tėvų pageidavimu kaip papildoma paslauga. Šiais mokslo metais, jei susirinks norinčiųjų grupės, šie būreliai bus organizuojami atsilaisvinusiose po ugdymo proceso grupių ar kitose patalpose“, – kalbėjo švietimo ir mokslo viceministras.
Rajono savivaldybė rami
Vilniaus rajono savivaldybės Švietimo skyriaus specialistai tikina, kad nors rajone nuolat didėja gyventojų skaičius, ypač seniūnijose, esančiose arčiausiai Vilniaus miesto ribų, tačiau kiekvienais metais nepatekusių vaikų į Vilniaus rajono ikimokyklinio ugdymo įstaigas mažėja.
„Siekiant sudaryti sąlygas ikimokyklinio amžiaus vaikų ugdymo paslaugoms teikti, užtikrinti vaikams ikimokyklinio ugdymo prieinamumą bei patenkinti vietos bendruomenės poreikį ugdyti ikimokyklinio amžiaus vaikus, per pastaruosius dešimt metų Vilniaus rajone pastatyti šeši nauji vaikų darželiai – Nemenčinėje, Lavoriškėse, Mickūnuose, Rudaminoje, Avižieniuose ir Sudervėje, statomi priestatai, atidaromos naujos ikimokyklinio ugdymo grupės, taip pat steigiamos ikimokyklinio ugdymo grupės bendrojo ugdymo mokyklose. Šiuo metu Vilniaus rajono teritorijoje veikia 22 Vilniaus rajonui pavaldžios ikimokyklinio ugdymo įstaigos“, – rašoma rajono Švietimo skyriaus pateiktame komentare.
G.Kazakevičius teigia, kad šiuo metu ŠMM vykdo Europos Sąjungos struktūrinių fondų finansuojamą regioninį projektą, skirtą vaikų darželių modernizavimui ir naujų vietų steigimui, t.y. prieinamumui gerinti. Bendra projekto, kuris bus vykdomas iki 2020 m., vertė – 20 mln. eurų, tai bus ES investicijų lėšos. Planuojama, kad įgyvendinus projektą darželiuose papildomai bus sukurta 2 tūkst. naujų vietų. Vilniaus regiono vaikų darželių modernizavimui ir naujų vietų steigimui iš šio projekto skirta daugiau nei 2 mln. eurų.