2021 06 14 /10:12

Registracija skiepui – nuo 12 metų, antrą „AstraZeneca“ dozę galima paankstinti

Pirmadienį Lietuvoje startavo 12–15 metų amžiaus vaikų vakcinacija „Comirnaty“ vakcina nuo COVID-19, tam jau galima registruotis. Taip pat leista pasiankstinti skiepijimą antrąja „AstraZeneca“ vakcinos doze. Svarstoma, kaip apskritai greitinti žmonių skiepijimo tempus.

Iki šiol nuo COVID-19 Lietuvoje galėjo skiepytis gyventojai nuo 16 metų.

Didesnį jaunų žmonių ratą pradedama skiepyti siekiant apsaugoti jų sveikatą bei sumažinti viruso cirkuliaciją populiacijoje, taip pat – siekiant, kad į mokyklas rudenį būtų sugrįžta saugiai, pirmadienį per nuotolinę spaudos konferenciją teigė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) kanclerė Jurgita Grebenkovienė.

„Kaip žinoma, Europos vaistų agentūra 2021 metų gegužės pabaigoje patvirtino 12–15 metų vaikams vakciną „Comirnaty“. Įvertinus šios vakcinos veiksmingumą ir efektyvumą, rekomenduojama šio amžiaus vaikus skiepyti šia vakcina“, – kalbėjo ji.

12–15 metų amžiaus vaikų registracija skiepams nuo COVID-19, pasak ministerijos kanclerės, jau prasidėjo, ji vykdoma svetainėje Koronastop.lt.

„Vaikai gali užsiregistruoti arba patys, arba juos gali užregistruoti vienas iš tėvų ar globėjų“, – teigė J.Grebenkovienė.

Į vakcinacijos centrą vykstantis vaikas, pasak jos, turėtų atkeliauti su vienu iš tėvų ar globėjų. Ir tai esą reiškia tėvų sutikimą skiepyti vaiką.

J.Grebenkovienės žiniomis, 12–15 metų amžiaus grupėje COVID-19 persirgo apie 4 proc. asmenų.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Sergantis vaikas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Sergantis vaikas

Tikimasi, kad nuo COVID-19 pasiskiepys ir imunitetą įgis 70 proc. šio amžaius vaikų.

Persirgę COVID-19 vaikai gali turėti komplikacijų

Skiepyti nuo COVID-19 paauglius per spaudos konferenciją paragino vaikų ligų gydytoja, vaikų pulmonologė-alergologė Indrė Plėštytė-Būtienė.

„Nuo pat pradžių susidariusi nuomonė, kad vaikai beveik neserga COVID-19 infekcija. Aš sakyčiau pakeiskim šitą sakinį – vaikai serga COVID-19 infekcija, tik jie serga rečiau ir kitaip, bet vis tiek serga, ir todėl apsaugoti savo vaikus mes privalome“, – kalbėjo ji.

Vaikai serga COVID-19 infekcija, tik jie serga rečiau ir kitaip.

I.Plėštytė-Būtienė ir pati pasakojo gydžiusi COVID-19 sirgusius vaikus – esą buvo atvejų, kai prasirgusieji ilgai ir sunkiai kosėjo.

„Minimas multisisteminis uždegiminis sindromas vaikams po infekcijos, yra aprašyti klinikiniai atvejai. Tai – vienas sunkiausių atvejų, kai be reanimacijos, skubios pagalbos, hospitalizacijos neapsieinama. Stebimas emocinis, psichologinis sutrikimas po persirgtos infekcijos“, – apie tai, kaip COVID-19 gali sirgti vaikai, kalbėjo I.Plėštytė-Būtienė.

Pasak gydytojos, neskiepijant vaikų pasiekti 70 proc. imunizaciją populiacijoje beveik neįmanoma.

„Atsiranda mutacijos ir mes niekad nežinom, ar tos mutacijos nepažeis mūsų vaikų. Tad sustabdę koronaviruso plitimą apskritai, mes sustabdysime ir mutacijas. Taigi ateityje galėsime užtikrinti, kad tarp vaikų nebūtų paskelbta koronavruso pandemija“, – dėstė I.Plėštytė-Būtienė.

Vaikai, pasiskiepiję „Comirnaty“ vakcina, gali jausti nepageidaujamą poveikį – jis toks pats, koks pasitaiko suaugusiesiems: rankos skausmas suleidimo vietoje, raumenų skausmas, karščiavimas, bendras silpnumas, teigė gydytoja.

Ankstesnę datą reikia pasirinkti patiems

Nuo pirmadienio taip pat leista visiems gyventojams pasiankstinti antrąją vakcinos „AstraZeneca“ („Vaxzevria“) dozę.

„Įvertinę didėjanį poreikį ankstintis „Vaxzevria“ antros dozės laiką dėl įvairiausių objektyvių priežasčių, lengviname antros dozės registracijos procesą, sudarydami galimybę nuo šiandien gyventojams patiems informacinėje sistemoje pasiankstinti antros dozės laiką“, – per spaudos konferenciją pranešė SAM kanclerė.

Pasiankstinti skiepijimą bus galima tada, kai po pirmosios dozės suleidimo praeis ne mažiau kaip keturios savaitės.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„AstraZeneca“ vakcina
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„AstraZeneca“ vakcina

„Automatiškai nebus ankstinama, pats gyventojas turės tai padaryti“, – pažymėjo J.Grebenkovienė.

Ji pabrėžė, kad rekomendacija antrąja „AstraZeneca“ doze skiepytis po 12 savaičių nuo pirmo skiepo išlieka siekiant kuo didesnio vakcinos veiksmingumo.

Jau anksčiau skelbta, kad gyventojų skiepijimo nuo COVID-19 tempai lėtėja. Tai, pasak SAM kanclerės, lemia, gerėjantys orai ir mažėjantis susirgimų skaičius.

„Tikrai galvojame apie skatinimo priemones, kad vėl sugrąžintumėm kuo didesnį gyventojų skaičių į vakcinacijos procesą. Galvojame ir apie mobilių vietų plėtrą Lietuvoje.

Tikrai galvojame apie skatinimo priemones.

Matome, kad Nacionalinio kraujo centro mobilios skiepijimo vietos yra labai pasiteisinusios esant gyvoms eilėms. Matome poreikį plėsti ir toliau vystyti šią idėją.

Taip pat galvojame apie tam tikrų sąlygų vaistinėse palengvinimą“, – vardijo ji.

Nuo antradienio gali būti skiepijami persirgę asmenys

Pirmadienį Vyriausybė planuoja priimti karantino pakeitimus, kad koronavirusu persirgę asmenys būtų skiepijami viena vakcinos doze.

Jei Vyriausybė pakeitimus priims, jie galėtų būti skiepijami jau nuo antradienio, teigė SAM kanclerė.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Masinė vakcinacija
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Masinė vakcinacija

„Kalbant apie persirgusiųjų skiepijimą pirmaja doze, laukiame Vyriausybės sprendimo šiandien – karantino nutarimo priėmimo. Jame yra papildyta galimybių paso schema dėl persirgusiųjų skiepijimo viena doze, tai yra kada gyventojas laikomas saugiu žmogumi.

Priėmus atitinkamai šį sprendimą, nuo rytojaus jau persirgę gyventojai būtų skiepijami viena vakcinos doze“, – kabėjo J.Grebenkovienė.

Jie su galimybių pasu neribotą laiką galėtų naudotis švelnesnėmis karantino sąlygomis, tačiau nuo skiepo turėtų praeiti dvi savaitės.

Nuotolinė spaudos konferencija:

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai