1996 m. balandį gimęs Deividas Kvaraciejus šiemet gegužės 25 d. pateko į Kauno klinikų Neurochirurgijos intensyvios terapijos skyrių, jis buvo sunkios komos būklės.
D.Kvaraciejus itin stipriai nukentėjo eismo įvykio metu – buvo rastas sėdintis vairuotojo vietoje automobilyje, kuris nulaužė du medžius. Iš sumaitoto automobilio gniaužtų jaunuolį ištraukė gelbėtojai. Iš pradžių D.Kvaraciejus buvo nuvežtas į Alytaus apskrities ligoninę. Iš ten, atradus trauminių pakeitimų, jis skubiai perkeltas į Kauną. Surinkti duomenys rodė, kad D.Kvaraciejus serga hepatitu, buvo išgėręs, nedirba.
Ligonis buvo skubiai operuotas dėl galvos smegenų traumos – reikėjo pašalinti kraują, įmontuotas spaudimo daviklis. Taip pat jis patyrė daugybinius šonkaulių lūžius, plaučių kontūziją, buvo lūžę trys stuburo slanksteliai. Ligonis pats kvėpuoti nepajėgė.
Po operacijos dar prisidėjo ir plaučių uždegimas – teko leisti stiprius antibiotikus.
Artimieji tikino, kad vaikinas alkoholiu nepiktnaudžiavo, kaip nurodoma medikų ataskaitoje – vaikinas, kadangi buvo dviejų metrų ūgio, žaidė krepšinį, sportavo.
Trumpas prašviesėjimas
Titanišką darbą nudirbusiems Kauno medikams su gydytoju Algirdu Blazgiu priešakyje pavyko stabilizuoti D.Kvaraciejaus būklę. Stabilizavosi jo gyvybinės funkcijos, ir ligonis po 13 intensyvios terapijos dienų buvo perkeltas į Galvos smegenų traumų skyrių.
Jis tebebuvo komos būklės, tačiau šaukiamas jau spontaniškai atsimerkdavo, sekdavo žvilgsniu, bandydavo vykdyti paliepimus abiem galūnėmis – dešiniosiomis kiek vangiau. Kvėpavo per į plaučius įstatytą vamzdelį.
Tyrimai rodė, kad uždegimas traukėsi, kraujo parametrai artėjo prie normalių. Plaučių uždegimas taip pat išgydytas, antibiotikų nebereikėjo.
D.Kvaraciejus tuomet jau pats pradėjo nuryti tirštą maistą per burną, sudėtingiau buvo su skysčiais – springdavo, todėl buvo paliktas zondas.
Tuo metu buvo nuspręsta, kad tęsti gydymo neurochirurgijos stacionare nėra prasmės – ligonis išsiųstas slaugai į Varėnos ligoninę, kur vietiniams medikams patikėta pasirūpinti, kad ligonis galėtų kvėpuoti per kakle atvertą tracheostomą ir įvestą vamzdelį.
Kauno medikai nurodė medikamentus, kurie gerintų smegenų veiklą.
Praėjus 21-ai dienai – birželio 14 d. – D.Kvaraciejus buvo perkeltas į Varėnos ligoninę.
Mirtis jau kitą dieną
Deja, slauga Varėnos ligoninėje tetruko vieną dieną – birželio 15 d. D.Kvaraciejus mirė.
„Koma“, – tokia tiesioginė mirties priežastis įrašyta liudijime. Taip pat jame minima tarpinė mirties priežastis – ūmus pulmokardinis nepakankamumas – ligoniui pritrūko deguonies. Tarp traumų įvardijama sunki galvos trauma ir kitos priežastys.
Savaitgalį 15min nepavyko susisiekti su mirties liudijimą pasirašiusia vidaus ligų gydytoja Jelena Klimavičiene ir pasiteirauti daugiau detalių. O telefonu atsiliepęs Varėnos ligoninės vadovas net nenorėjo klausytis, dėl ko 15min skambina – tikino atostogaujantis ir prašė netrukdyti, siųsti klausimus bendruoju ligoninės paštu.
Mirė mamai ant rankų
Į 15min dėl brolio mirties kreipėsi Edvinas Kvaraciejus – jis įsitikinęs, kad dėl brolio mirties kaltas Varėnos medikų aplaidumas.
„Brolį iš Kauno į Varėnos slaugos skyrių parvežė trečiadienį 9 valandą. Jis atsibudo iš komos, jo būklė stabilizavosi, gyvybei pavojus negrėsė. Tėvai tą dieną jį lankė, maitino, jis viską suprato“, – teigia E.Kvaraciejus.
Ketvirtadienį taip pat – tėvai vaiką aplankė 10 valandą dienos.
„Atvažiavo tėvai, žiūri – pas jį ant kaklo mėlynės iš kažkur. Mes nesupratome, iš kur jos. Kaune jis buvo be jokių mėlynių, ten jis buvo nuolat filmuojamas, gulėjo nuogas, jokių mėlynių nebuvo, tuo labiau ant kaklo“, – teigė velionio brolis.
Kiek pabuvę tėvai nuėjo ligoniui nupirkti jogurto – norėjo jį pamaitinti.
„Grįžo maždaug prieš pirmą valandą, o jis jau buvo pamėlęs ir labai sunkiai kvėpavo. Mama paėmė jį ant rankų, jis dar tris kartus įkvėpė ir numirė. Ir pas jį jau nebuvo gyvybiškai svarbaus vamzdelio, kuris buvo įkištas į gerklę, per kurį jis kvėpavo. Suprantat, kame yra reikalas“, – aiškino E.Kvaraciejus.
Kodėl nepririšo rankų?
Velionio brolis stebėjosi – kodėl žmogui, kuris elgiasi neadekvačiai ir nelabai suvokia savo veiksmų, nebuvo prie lovos pririštos rankos? Taip, kaip buvo daroma Kaune.
„Tokiam žmogui, kuris neadekvačiai juda, turėjo būti prie lovos pririšamos rankos, kaip ir Kaune. Kojos ir rankos – kad jis nejudėtų, nieko sau nepasidarytų nesuprasdamas, ką daro. O Varėnoje mano tėvai prašė, primygtinai prašė, kad rankos būtų pririštos prie lovos, kad neišsitrauktų to vamzdelio. Nes nuolat, kai tik ranka kokia būdavo laisva, jis čiupdavo tą vamzdelį. Suprantat, gal jam buvo nemalonu, jis nesuprato, kas ten yra, norėjo išsitraukti tiesiog“, – apgailestauja E.Kvaraciejus.
Brolis teigė skambinęs į Sveikatos apsaugos ministeriją ir ten jam sakė, kad negalima mirties priežastimi įvardyti „komos“.
Jis teigė skambinęs į Sveikatos apsaugos ministeriją ir ten jam sakė, kad negalima mirties priežastimi įvardyti „komos“.
„Tai jei koma, sako, turėjo vėl atgal vežti į Kauną, į reanimacijos skyrių. Bet jo niekas nevežė, jį tiesiog išvežė neva gaivinti ir pasakė tėvams, kad numirė. Norėjom sužinoti, norėjom daryti skrodimą. Niekas jokio skrodimo neatliko, tiesiog – nuvežė į morgą, aprengė ir liepė mums pasiimti“, – sako E.Kvaraciejus.
Jis apgailestavo, kad jei velionis būtų išgyvenęs dar bent dieną, slaugyti jį tėvai būtų parsivežę namo.
Taip pat brolis pasakojo, kad šalia velionio gulėjo dar vienas žmogus, kuriam ligoninės personalo dėmesio irgi nebuvo skiriama pakankamai.
„Ten dar vienas žmogus su juo gulėjo, jis judėdavo, atsistodavo, bet nesuprato, ką jis daro, jo judesiai nebuvo adekvatūs. Na, ir tas senukas movėsi kelnes, tuštinosi lovoje, tris valandas prie to senuko niekas neatėjo – kol mano tėvai nenuėjo, nepasakė – jūs ateikit, jūs žiūrėkit jį. Tos slaugės mano tėvus apšaukė, kad aiškina, kaip dirbti darbą“, – sako E.Kvaraciejus.
Policijai buvo staigmena
E.Kvaraciejus teigė, kad iš pradžių skambinosi asmeniškai pažįstamam policijos pareigūnui, kuris jį atkalbinėjo nuo kokių nors veiksmų.
„Man pareigūnas sako – ką, grįžai iš užsienio, tu galvoji mes čia imam, lekiam, fotografuojam, čia kažką darom? Jei mirties priežastį nustatė daktarai, tai, sako jis, mes ne daktarai. Ir tiek. Ir neatvažiavo, ir nieko. Na ir ką, šiandien turime palaidoti, mums toliau tylėt?“ – sako E.Kvaraciejus.
Jis bendruoju pagalbos telefonu 112 dar kartą paskambino penktadienį vakare po pokalbio su 15min redaktoriumi.
„Policija vakar turėjo pagal gautą informaciją iš Sveikatos apsaugos ministerijos pas mus atvažiuoti, į šarvojimo salę, turėjo nufotografuoti Deivido mėlynes ir priimti iš mūsų pareiškimą“, – šeštadienį 15min teigė E.Kvaraciejus.
Varėnos policijos komisariato viršininkui Jonui Baliukoniui šeštadienį tokia istorija buvo staigmena – apie tai jis sužinojo iš 15min. Tuo metu velionis jau buvo laidojamas.
J.Baliukonis labai operatyviai išsiaiškino, kad skambutį bendruoju pagalbos telefonu priėmė Alytaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas, policija iškart ėmėsi atvejį tirti.
Pradėtas ikiteisminis tyrimas
Po 15min užklausos pas mirusio D.Kvaraciejaus artimuosius nuvykę pareigūnai užpildė protokolą ir priėmė pareiškimą.
„Priimtas protokolas, pareiškimas ir bus pradėtas ikiteisminis tyrimas. O daugiau nieko nežinome – ikiteisminis tyrimas gydytojų atžvilgiu bus pradėtas dėl galimo pareigų neatlikimo. O kaip ten jis pasisuks, prognozuoti negalime“, – teigė J.Baliukonis.
Jis patvirtino, kad artimieji į policiją kreipėsi tik penktadienį vakare, anksčiau buvo privatūs pokalbiai su vienu iš pareigūnų.
Tyrimą gali apsunkinti ir tai, kad priėmus pareiškimą velionis jau buvo palaidotas.
Dar prieš priimant pareiškimą pareigūnai buvo nuvykę į Varėnos ligoninę – be vadovo leidimo jokio pokalbio nebuvo ir pareigūnams nieko nebuvo aiškinama, informavo J.Baliukonis.
„Bet jei mes prasidėsime ikiteisminį tyrimą, tada jau kiti įstatymų rėmai įsijungia, ir vadovų leidimai mums bus nereikalingi“, – dar ryte paaiškino J.Baliukonis.
Gavę papildomos informacijos tekstą papildysime.