2021 01 22

Vyriausybės planas: vaiko pinigai – ne visoms šeimoms

Apie 4 tūkst. vaikų, augančių socialinės rizikos šeimose, nelanko darželių, rodo Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) gauti duomenys. Vyriausybė turi planą, kaip tai pakeisti – šeimoms, kurių vaikai nelanko darželių, ketina nemokėti vaiko pinigų. Buvęs socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis mano, kad tokia iniciatyva gali būti žalinga.
Vaikų darželis
Vaikų darželis / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Gruodį darbą pradėjusi Ingridos Šimonytės vadovaujama Vyriausybė užsibrėžė tikslą vaiko pinigus susieti su darželio lankomumu socialinės rizikos šeimose.

„Panaikinsime finansines paskatas nevesti vaiko į darželį“, – rašoma Vyriausybės programoje.

Įsigaliotų nuo rugsėjo

Tokia tvarka, pasak ŠMSM, galėtų įsigalioti dar rugsėjį, bet kaip ji veiks konkrečiai, kol kas neaišku.

„Bus rengiamas planas, kaip vaiko pinigus susieti su darželio lankymu, kad tie skiriami pinigai neatitektų kitoms reikmėms. Plane ta sistema bus daugiau detalizuota.

Ministerija tikisi, kad pakeitimai pradėtų veikti nuo šių metų rugsėjo 1 dienos.

Ministerija tikisi, kad pakeitimai pradėtų veikti nuo šių metų rugsėjo 1 dienos, kaip ir Švietimo įstatymo nauja nuostata dėl privalomo ikimokyklinio ugdymo socialinės rizikos sąlygomis augantiems vaikams.

Iki to laiko švietimo, mokslo ir sporto ir socialinės apsaugos ir darbo ministrės patvirtins ir tvarką, kurioje bus detalizuotos tos sąlygos“, – atsakyme 15min nurodė ministerija.

Tiesa, pridūrė, jog „ministerija ieškos galimybių, kaip vaiko pinigus susieti su instituciniu jo ugdymu“.

Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje
Roko Lukoševičiaus / 15min nuotr./Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje

„Tėvai nesirūpina – pasirūpins valstybė"

Užtikrinti, kad vaikai lankytų darželius, pasak ŠMSM, reikia tam, jog jie gautų deramas sąlygas mokytis bei gerinti savo pasiekimus.

O tokių vaikų, kurie auga socialinės rizikos šeimose ir ikimokyklinių ugdymo įstaigų nelanko, savivaldybių pateiktais duomenimis, yra apie 4 tūkst.

„Į privalomą ikimokyklinį ugdymą jie bus įtraukiami palaipsniui, – teigiama atsakyme.

– Kuo anksčiau vaikas gauna kokybišką institucinį ugdymą, tuo jo mokymosi rezultatai mokykloje yra geresni. Tad jeigu tėvai (globėjai) vaikais nepasirūpina, tuomet turi pasirūpinti valstybė.

Valstybė turi užtikrinti lygias galimybes gauti kokybišką ​ikimokyklinį ugdymą visiems vaikams, o ypač tiems, kuriems gal ne taip pasisekė gyvenime, kurių tėvai ​(globėjai) stokoja rūpestingumo ar tėvystės įgūdžių.“

Sauliaus Žiūros nuotr./Vaikų darželis
Sauliaus Žiūros nuotr./Vaikų darželis

Skirs lėšų iš valstybės biudžeto

Prievolė lankyti darželius vaikams iš socialinės rizikos šeimų Švietimo įstatyme atsirado dar 2011 metais, tačiau savivaldybės neturėjo galimybių to užtikrinti, pažymėjo ŠMSM.

Seimas priėmė prezidento inicijuotas, rugsėjį įsigaliosiančias Švietimo įstatymo pataisas, pagal kurias socialinę riziką patiriantiems vaikams ir toliau galės būti skiriamas privalomas mokymas darželiuose, tačiau jis bus finansuojamas nebe savivaldybių biudžetų, o valstybės lėšomis.

Nuo šių metų rugsėjo į darželius papildomai gali ateiti apie 1 tūkst. vaikų.

„Savivaldybės, kuri​ų savarankiškoji funkcija – rūpintis ikimokykliniu ugdymu, neturėjo pakankamai pinigų užtikrinti visiems vaikams iš socialinę riziką patiriančių šeimų privalomą ikimokyklinį ugdymą. Dėl to valstybė padidino finansavimą šių vaikų ugdymui ​užtikrinti ir papildomai suplanavo skirti 1,3 mln. eurų.

Skaičiuojama, kad nuo šių metų rugsėjo į ​vykdomas ikimokyklinio ugdymo programas papildomai gali ateiti 1 tūkst. vaikų, augančių socialinės rizikos sąlygomis. Iš valstybės biudžeto jiems bus skiriamas finansavimas ne tik ugdymui, bet ir maitinimui, ir vežiojimui“, – nurodė ŠMSM.

Savivaldybės turės rūpintis pavėžėjimu

Būtent savivaldybės esą ir turės užtikrinti tolėliau nuo centro gyvenančių vaikų pavėžėjimą į darželius.

„Savivaldybės, be abejonės, turės užtikrinti, kad būtų organizuotas vaikų vežiojimas iki artimiausios ugdymo įstaigos, kuri vykdo ikimokyklinio ugdymo programas, ir atgal. Finansinės paskatos vaikams likti namuose, užtikrinus vežiojimą, tiesiog nebeliktų.“, – teigė ministerija.

Vaikai iš socialinės rizikos šeimų, lankantys darželius, mokosi geriau, ilguoju laikotarpiu tai turi įtakos ekonomikos augimui, sumažina valstybės socialines išlaidas, dėstė Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM).

Esą dėl to ir siūloma vaiko pinigų išmokėjimą susieti su darželių lankymu.

„Tikslios priemonės ir įgyvendinimo terminai paaiškės, kai bus parengtas ir patvirtintas Vyriausybės programos priemonių planas“, – atsakyme 15min teigė SADM Komunikacijos skyriaus vedėja Edita Banienė.

Įtrauks atvejo vadybininkus, socialinius darbuotojus

Tiesa, ji pažymėjo, jog į procesą bus įtraukti su šeimomis dirbantys atvejo vadybininkai ar socialiniai darbuotojai.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Šeima
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Šeima

„Socialinę riziką patiriančioms šeimoms vaiko pinigų, kaip ir kitų išmokų vaikams, teikimo formą ir būdą parenka su šeima dirbantis atvejo vadybininkas ar socialinis darbuotojas.

Jis paprastai teikia savivaldybei rekomendaciją dėl tikslingiausio išmokų panaudojimo, pavyzdžiui, apmokėti vaikų išlaikymo išlaidas darželiuose, apmokėti už būrelius, padengti mokinio ugdymui reikalingų priemonių įsigijimo išlaidas ir pan.

Taigi, analogiška tvarka bus siekiama užtikrinti ir privalomą ikimokyklinio amžiaus vaikų ugdymą“, – tikino E.Banienė.

Prezidento patarėja: visos priemonės – skatintinos

Palaikymą Vyriausybės iniciatyvai dėl sąlygų išmokant vaiko pinigus socialinės rizikos šeimoms išreiškė ir prezidentūra.

„Visos priemonės, kuriomis siekiama užtikrinti vaikams kokybišką ikimokyklinį ugdymą, yra skatintinos. <...>

Teisingai subalansuota socialinių išmokų ir motyvavimo sistema gali prisidėti prie tikslo siekiant užtikrinti ikimokyklinį ugdymą kuo didesniam vaikų skaičiui, ypatingą dėmesį skiriant ikimokyklinio ugdymo prieinamumui ir skatinimui regionuose“, – komentare teigė vyriausioji prezidento patarėja Jolanta Karpavičienė.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./ Jolanta Karpavičienė
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./ Jolanta Karpavičienė

Tačiau buvęs socialinės apsaugos ir darbo ministras, dabar opozicijoje dirbantis Seimo „valstietis“ Linas Kukuraitis su pokyčiais ragino neskubėti.

L.Kukuraitis ragino dar palaukti

Esą derėtų palaukti, kol paaiškės, ar daugiau lankančių darželius bus po to, kai valstybė pradės mokėti už sunkiau besiverčiančių ikimokyklinukų ugdymą.

Tokio modelio pilotinis tyrimas, pasak politiko, jau atliekamas.

„Jau rudenį ŠMSM kartu su SADM paleido pilotinius projektus. Savivaldybės atpažino vaikus, kuriuos norėtų įtraukti į ikimokyklinio ugdymo įstaigas, savivaldybėms yra mokamos didesnės išmokos.

Neskubėčiau su išmokų ribojimu šeimoms.

Neskubėčiau su išmokų ribojimu šeimoms, bet tikrai vystyčiau šį įdirbį, kad būtų paskata savivaldybėms. Savivaldybės, mano galva, labai aiškiai supranta poreikį, kad tie vaikai dalyvautų darželiuose“, – 15min komentavo L.Kukuraitis.

Perspėjo dėl rizikų

Pasak jo, iniciatyva vaiko pinigus mokėti tik tų šeimų vaikams, kurie lankys darželius, gali būti žalinga.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Linas Kukuraitis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Linas Kukuraitis

„Paskata, lygtai tokia baudžiamoji, jeigu nevesi vaikų į darželį, negausi vaiko pinigų, sklandydavo, tačiau kol nepadarytas pirmas žingsnis – nesukurtas darželių tinklas regionuose, kol savivaldybės nėra sudėliojusios transporto, kad visus vaikus paimtų – toks kietas spaudimas šeimoms per finansines bausmes gali būti dar labiau atskiriantis ir įstumiantis į dar didesnę socialinę riziką“, – svarstė L.Kukuraitis.

„Valstiečių“ valdžia visuotinius vaiko pinigus įteisino 2018-aisiais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų