Kratos metu dalyvavę Vilniaus miesto Vaiko teisių apsaugos tarnybos specialistai teigia nesuvokę savo vaidmenis. „Kai gauname policijos pranešimą, kad turime dalyvauti, tai ir dalyvaujame. Aiškios instrukcijos mes neturime, ką kratos metu turėtume daryti, nors tokie atvejai labai reti. Dažniausiai dalyvaujame vykdant vaiko apklausas. Kratose, kaip aš suvokiu, mūsų vaidmuo stebėti situaciją, o jei būtų imamasi kraštutinių priemonių – mažamečiai vaikai būtų atimti iš tėvų – turėtume jais pasirūpinti“, – kalbėjo Vilniaus miesto Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjos pavaduotoja Greta Zvalinskienė.
Vilniaus apygardos prokuratūros Pirmojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokurorė Larisa Fedotova 15min.lt atsisakė komentuoti bylos aplinkybes ir skubiai padėjo ragelį, vėliau jai prisiskambinti nepavyko.
„Ankstų rytą pas mus apsilankė 7 žmonės – 6 vyrai ir 1 moteris. Vyrai šmirinėjo po kambarius, viską filmavo. Trise įžengė į dukros kambarį ir pradėjo filmuoti, vaiko teisių apsaugos specialistė į tai nereagavo. Vėliau, atsakydama į mano nepasitenkinimą, kad vaikai filmuojami, specialistė juos pasiūlė išsivežti“, – pasakojo I.Kurklietytė.
Jie mane kaltina nusikalstamos veiklos propagavimu.
Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vadovės Vilmos Mažonės teigimu, Vilniaus apygardos prokurorė turi teisę neteikti informacijos: „Prokurorė mums patvirtino, kad asmenys, kurių namuose buvo atliktos kratos, nėra įtariamieji. Kiekvienas prokuroras gali savarankiškai nuspręsti, kiek informacijos jis nori teikti byloje.“
Režisierė Inesa Kurklietytė: jie nesuvokia, kas yra menas
Režisierės Inesos Kurklietytės teigimu, tokie prokuratūros veiksmai visiškas nonsensas, keliantis didelį pavojų demokratijai: „Tai visiškas nesuvokimas, kas yra menas, meno kūrinys. Kaip galima nekalbėti apie reiškinius, kurie vyksta, juos visi mato? Žengiama totalitarizmo link, kai teisėtvarkos pareigūnų reikės atsiklausti, ar galima kurti filmą.“
„Jie mane kaltina nusikalstamos veiklos propagavimu“, – į klausimą, kuo prokuratūra kaltina moterį, atsakė žinoma režisierė.
Tyrimas pradėtas dėl 2011 metais namuose gimusio kūdikio, kuris po poros savaičių mirė: „Aš filmą kūriau 2002 metais, o minėtas įvykis vyko kitame Lietuvos krašte, man nežinomoje šeimoje.“
Režisierės teigimu, rytinis pareigūnų apsilankymas jos namuose priminė pačios kurto filmo „Sibiro madona“ scenarijų: „Šis filmas apie Sibiro gulagus, kuriame pasakojamos istorijos apie rytinius svečius, kai šeštą ryto šeimos nariai išverčiami iš lovos, jiems liepiama krautis mantą ir važiuoti – kratos eiga buvo labai panaši.“
Inesa Kurklietytė dar 2002 metais sukūrė filmą „Lengvas raganavimas“ apie gimdymą namuose. Šio filmo įrašus antradienį pareigūnai išsivežė iš režisieriaus ir aktoriaus Ramūno Abukevičiaus ir jo žmonos režisierės Inesos Kurklietytės namų Vilniuje.
Vilniaus apygardos prokurorai vadovauja ikiteisminiam tyrimui dėl kūdikių gimdymo ne gydymo įstaigose. Tyrėjai susidomėję maždaug dešimties metų senumo įvykiais, kai moterims, gimdančioms namuose, padėjo esą tokios teisės neturėjusios pribuvėjos.