2021 10 10

Vaikų gauja šiurpina Kauno vaistines – elgiasi nevaldomai, jaučiasi nebaudžiami

Keletą savaičių „Gintarinė vaistinė“ kenčia nuo nevaldomų mažamečių gaujos išpuolių – jie terorizuoja Kaune dirbančias vaistininkes, vykdo vagystes, naktinius apiplėšimus. Mąstoma, kaip apsaugoti didžiulį stresą patiriančias darbuotojas, vaistinių tinklas priverstas atsisakyti ir aukų dėžučių, nes jos tampa lengviausiu jaunųjų vagių taikiniu. Tokie išpuoliai fiksuojami išskirtinai Kaune. Penktadienį policija pranešė apie sulaikytą 22 kartus teistą pilnametį vaistinių vagį.
Gintarinė vaistinė
Gintarinė vaistinė / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

15min iš viešai prisistatyti nepanorusio asmens sulaukė informacijos, kad pastaruoju metu Kaune, ypač – Šilainiuose ir Centre, siaučia nevaldoma mažamečių gauja.

Vaikai specialiai renkasi ne prekybos centruose įsikūrusias vaistines, o turinčias tiesioginį išėjimą į lauką ir kuriose dirba moterys, be to, kur nėra viską stebinčių apsaugos darbuotojų.

„Vaikų banda „varo“ per vaistines ir apiplėšinėja jas. Būna, vienas įeina, o kitas įšliaužia. Kol vaistininkė prižiūri tą, kuris vaikšto, tas kitas kasą apvagia. Vagia pinigus ar kažką vertingo. Naglai įeina į tarnybines patalpas. Su klientu vaistininkė bendrauja, o tie vaikai lenda tuo metu į vidines patalpas, sako, kad kaukę nori nusipirkti.

O jei sugauna kurį, bando bent kokių nuostolių pridaryti – trenkia į vitriną ar stiklines duris. Pavyzdžiui, Laisvės alėjoje veikiančioje vaistinėje išdaužtos durys.

Policija nieko nepadaro, nes jie nepilnamečiai – jei nėra 14 metų, net nesulaiko. Jei pagauna, kitą dieną jie vėl pasirodo. Vos ne kiekvieną dieną lankosi vaistinėse, kartais – net po keletą kartų per dieną“, – problemą išdėstė kaunietis.

O jei sugauna kurį, bando bent kokių nuostolių pridaryti.

Kenčia keletą savaičių

Tai, kad pastaruoju metu Kauno „Gintarinės vaistinės“ prekyvietės kenčia nuo nevaldomų mažamečių išpuolių, pripažino ir Irena Tėvelienė, „Gintarinės vaistinės“ rinkodaros vadovė.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Gintarinė vaistinė
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Gintarinė vaistinė

„Deja, bet taip, mūsų tinklo vaistinės susiduria su šia problema ir tai jau vyksta kelias savaites Kauno mieste. Mūsų manymu, tai yra tų pačių vaikų grupė, kurie „keliauja“ per vaistines ir net yra buvę atvejų, kai keletą kartų per dieną užsukdavo į tą pačią vaistinę“, – 15min sakė I.Tėvelienė.

Po eilės įvykdytų vagysčių kreiptasi į Kauno miesto savivaldybės administraciją ir policiją.

„Gintarinės vaistinės“ susitikimas su policijos atstovais, kurio metu aptartos įvykių detalės, prašyta imtis veiksmų, kad būtų apsaugoti darbuotojai ir suvaldytas nevaldomas vaikų elgesys, įvyko spalio 1 dieną.

Šiuo metu konkrečios informacijos iš policijos apie tyrimų eigą „Gintarinė vaistinė“ nėra sulaukusi.

„Tikimės sulaukti efektyvesnių policijos veiksmų ir sprendimų, nes vakar vakare (spalio 6 dieną – aut. past.) vaikų grupė vėl „terorizavo“ Kaune esančios vaistinės (15min žiniomis, veikiančios Vandžiogalos pl. – aut. past.) darbuotoją, o naktį įvyko eilinis naktinis vaistinės apiplėšimas. Iš savo pusės ėmėmės visų įmanomų saugumo priemonių, tačiau mūsų galimybės yra ribotos be policijos ir kitų tarnybų įsikišimo“, – patikino pašnekovė.

Vaistinės žiniomis, įtariamasis dėl pastarojo apiplėšimo buvo sučiuptas – taip informavo tyrėjas.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Gintarinė vaistinė
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Gintarinė vaistinė

Patyrė 10 tūkst. eurų nuostolį

Anot I.Tėvelienės, didžiausia problema yra tai, kad vaistinių darbuotojai nesijaučia saugūs darbo vietoje, patiria stresą, o būtent darbuotojai „Gintarinei vaistinei“ yra neva didžiausia vertybė.

Vaikai iš vaistinių vagia prekes, pinigus, grasina, vykdo psichologinį smurtą prieš darbuotojus.

Per pastarąsias keletą savaičių įvyko ir keli naktiniai apiplėšimai, kurių metu buvo išdaužomi langai, išlaužomos durys, pavagiami pinigai.

„Patirti nemaži finansiniai nuostoliai, siekiantys beveik 10 tūkst. eurų“, – teigė „Gintarinės vaistinės“ atstovė.

Dėl šių išpuolių turėjome atsisakyti turėtų aukų dėžučių.

Anot jos, visas vaistines saugo saugos tarnybos, vaistinėse yra pavojaus mygtukai.

Darbuotojams, pamačius įtartinas vaikų grupes, rekomenduota nieko nelaukiant kviesti saugos tarnybas.

„Deja, dėl šių išpuolių turėjome atsisakyti turėtų aukų dėžučių vaistinėse, kuriose surinktos lėšos buvo skiriamos labdaros fondui. Visose vaistinėse yra įrengtos vaizdo stebėjimo kameros, policiją informuojame apie kiekvieną įvykdytą vagystę ar jos bandymus, bendradarbiaudami tikimės užkirsti kelią tokio pobūdžio nusikaltimams ir užtikrinti saugias darbo vietas darbuotojams“, – vylėsi I.Tėvelienė.

Kituose miestuose, jos teigimu, taip pat pasitaiko vagysčių, tačiau su tokiu cinišku ir nevaldomu nepilnamečių elgesiu neva susiduriama išskirtinai tik Kauno mieste.

„Panašu, kad nei policija, nei vaikų teisės neturi galimybių susitvarkyti su tėvų neprižiūrimais vaikais, kurių amžius siekia vos 13 metų“, – mano pašnekovė.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Gintarinė vaistinė
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Gintarinė vaistinė

Apie 150 nepilnamečių nusikaltimų

Dėl siaučiančios mažamečių gaujos 15min kreipėsi ir į Kauno apskrities policiją.

Sulaukta patvirtinimo, kad išties pastarąjį mėnesį būta nemažai vagysčių iš spaudos kioskų bei vaistinių, tačiau duomenų, kad šias nusikalstamas veikas būtų įvykdę tik nepilnamečiai asmenys – nėra.

Iš viso šiais metais nuo sausio 1 dienos iki birželio 30 dienos registruotos 149 nepilnamečių asmenų įvykdytos nusikalstamos veikos, iš jų 45 – vagystės.

Dažniausiai vagiamos prekės – alkoholiniai gėrimai, saldumynai, loterijos bilietai, kvepalai. Pavieniais atvejais registruotos pinigų vagystės iš kasos aparatų bei pinigų vagystės iš pirkėjų.

„Nepilnamečiai, kurie vykdo vagystes iš prekybos centrų, dažniausiai yra identifikuojami, žinomi policijai. Štai rugsėjo 28 dieną Laisvės alėjoje iš parduotuvės kasos pavogti 95 eurai, įtariamas asmuo nustatytas, jis – nepilnametis.

Bus išskirta medžiaga dėl tėvų nepriežiūros. Rugsėjo 28 dieną Laisvės alėjoje į vaistinę atėjo du paaugliai, kurie elgėsi chuliganiškai, tačiau nieko nepavogė, sprendžiamas klausimas dėl tėvų valdžios nepanaudojimo“, – įvardijo Odeta Vaitkevičienė, Kauno apskrities policijos atstovė spaudai.

Tą pačią rugsėjo dieną Kauno centre įvykdytos dar kelios vagystės.

Iš S.Daukanto gatvėje veikiančios parduotuvės kasos aparato pavogta 80 eurų, pradėtas ikiteisminis tyrimas.

O iš Laisvės alėjoje veikiančios vaistinės pavogta aukų dėžutė su joje buvusiais apie 30 eurų.

Nuo sausio 1 d. iki birželio 30 d. registruota 50 nepilnamečių įvykdytų vagysčių.

„Dėl visų išvardytų atvejų objektyvių duomenų, kad nusikalstamas veikas ir kitus teisės pažeidimus atliko tie patys nepilnamečiai, nėra.

Turimais duomenimis, Santakos policijos komisariato teritorijoje įvykdytos vagystės daugeliu atveju yra vykdomos tos pačios nepilnamečių grupelės. Kad tie asmenys nusikalstamas veikas vykdė ir Nemuno policijos komisariato teritorijoje – duomenų nėra“, – paaiškino O.Vaitkevičienė.

Baudžia tik sulaukusius 14 metų

Pasak Kauno apskrities policijos atstovės, baudžiamoji atsakomybė dėl vagystės taikoma tik asmenims, sulaukusiems 14 metų, pagal Administracinių nusižengimų kodeksą baudžiami asmenys, sulaukę 16 metų.

Jei nustatoma, kad nusikalstamą veiką įvykdęs asmuo nėra sulaukęs tinkamo amžiaus, tyrimas nutraukiamas, apie tai informuojant tam tikrų įstaigų darbuotojus, sprendžiami klausimai dėl minimalios bei vidutinės priežiūros skyrimo.

Kai skiriama vidutinė priežiūra, nepilnamečiai išvežami į specializuotas įstaigas.

Vaiko vidutinė priežiūra – tai priemonė, kurią vykdant vaikas yra ugdomas, prižiūrimas, jam teikiama švietimo pagalba, socialinės, sveikatos priežiūros ir kitos paslaugos vaikų socializacijos centre (prie bendrojo ugdymo mokyklų priskiriama valstybinė specializuota įstaiga, vykdanti vaiko vidutinės priežiūros priemones).

Vaiko minimali priežiūra yra priemonė, kurią vykdant jam teikiama švietimo pagalba, socialinės, sveikatos priežiūros ir kitos paslaugos, neatitraukiant vaiko arba kiek įmanoma mažiau jį atitraukiant nuo jo atstovų pagal įstatymą.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Kolonijoje
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Kolonijoje

„Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos informacijos analizės skyriuje nuolat atliekama nuotolinė stebėsena ir analizuojami duomenys apie nepilnamečių asmenų padarytus teisės pažeidimus, identifikuojant nepilnamečių susibūrimo vietas, nepilnamečių grupių daromus teisės pažeidimus, nepilnamečių daromų pažeidimų pobūdį, laiką ir tendencijas.

Šių stebėsenų pagrindu nuolat vykdomos tikslinės policinės priemonės. Pareigūnai lankosi nepilnamečių asmenų, kurie pakartotinai padarė teisės pažeidimus, šeimose, norėdami išsiaiškinti, kokie socialiniai veiksniai lėmė vaiko polinkį daryti teisės pažeidimus, pravedami prevenciniai pokalbiai su tėvais ar globėjais“, – ko imamasi, įvardijo O.Vaitkevičienė.

Minimali priežiūra paskirta 13 vaikų

Kauno miesto savivaldybės administracijos Socialinių paslaugų skyriaus vedėja Jolanta Baltaduonytė sakė, kad prevencinių veiksmų dėl nusikalsti linkusių ar nepakankamo tėvų dėmesio bei priežiūros sulaukiančių vaikų imasi policija bei Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba.

Savivaldybės atsakingas padalinys, savo ruožtu, taip pat gauna informaciją iš institucijų – policijos ir tarnybos – apie mieste įvykusius nepilnamečių vaikų iki 14 metų nusižengimus.

Pagal šią informaciją ar jos pokyčius – didėjimą ar mažėjimą, tendencijas, vaikų amžių – atitinkamai planuojamos socialinės ir susijusios paslaugos bei pagalba vaikams, jų šeimoms bei globėjams.

Anot J.Baltaduonytės, pastaruoju metu nėra gauta informacijos apie susiformavusias ir nevaldomas mažamečių gaujas.

„Kaune fiksuojami tik pavieniai atvejai, kai vaikai dėl užimtumo stokos, šeimoje kylančių problemų ar kitų priežasčių linksta į nusikalstamas veikas ar delinkventinio pobūdžio elgesio aktus.

Kiekvieną kartą gauta informacija yra analizuojama, siekiant pasiūlyti paslaugas – socialinių įgūdžių ugdymo, psichologo, vaikų dienos socialinės priežiūros ir kitas, kurių pagalba siekiama koreguoti vaikų elgesį, įveikti galimai patirtas psichologines traumas, didinti vaikų motyvaciją mokytis, lankyti mokyklą bei spręsti iškylančius sunkumus“, – tikino Kauno miesto savivaldybės atstovė.

Ji aiškino, kad tiek socialiniai darbuotojai, tiek kiti pagalbą ir paslaugas vaikams teikiantys specialistai nuolat bendrauja su vaikais, jų tėvais ar juos prižiūrinčiais asmenimis, konsultuoja, stebi pokyčius, esant poreikiui koreguoja pagalbos planus.

J.Baltaduonytės teigimu, Kaune veikiantys jaunimo centrai taip pat teikia ne tik konsultacijas ir emocinį palaikymą, bet ir saugią erdvę laisvalaikiui bei savirealizacijai. Vaikų įtrauktis į veiklas, žaidimus ar bendruomenę pasiekia geresnių rezultatų nei bausmės.

Šiuo metu Kaune minimali priežiūra yra paskirta 13 vaikų, kai kurie jų – ugdomi vaikų socializacijos centre. Taip pat ruošiamasi svarstyti vidutinės priežiūros skyrimą dar 5 vaikams.

„Su sunkumais susiduriančių vaikų integracija bus lengvesnė tik tada, kai pati visuomenė atsisakys išankstinių nuostatų ir pakeis požiūrį į delinkventinio elgesio vaikus. Mūsų visų atsakomybė yra tiesti pagalbos ranką iš ugdyti tuos, kurie netinkamai pasielgia, o ne nuo pat pradžių daryti išvadas vadinant juos nusikaltėlių gaujomis, kas, galimai, tik dar labiau skatins jų netinkamą elgesį“, – komentavo Kauno miesto savivaldybės atstovė.

Prisipažino dėl kelių dešimčių vagysčių

Kauno apskrities policijos komisariatas penktadienį išplatino pranešimą apie tai, kad naktį iš ketvirtadienio į penktadienį, po nepavykusio bandymo įvykdyti vagystę, pareigūnams operatyviai pavyko sulaikyti paskutiniu metu vaistines Kaune plėšusį vagį.

Vyras prisipažįsta įvykdęs dar dvi dešimtis vaistinių vagysčių Kaune ir kituose Lietuvos miestuose.

Pasak pranešimo apie įvykį, apie 00.30 valandą, išdaužus lango stiklą, įsibrauta į Kaune, Vandžiogalos pl. esančią vaistinę ir pasikėsinta pavogti patalpose esantį seifą, kuriame laikyti grynieji pinigai.

Nepavykus atrakinti seifo, iš vaistinės patalpų buvo pasišalinta.

Kaip nurodo Kauno policija, greitos pareigūnų reakcijos dėka, sekant „karštais“ pėdsakais, netrukus buvo sulaikytas vyras, nesėkmingai bandęs įvykdyti nusikalstamą veiką.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Gintarinė vaistinė
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Gintarinė vaistinė

Paaiškėjo, kad sulaikytasis – pastovios gyvenamosios vietos neturintis, neseniai iš įkalinimo įstaigos paleistas vyras (gim. 1987 m.), praeityje už įvairius nusikaltimus, daugiausia vagystes, teistas net 22 kartus.

Policijos pareigūnai išsiaiškino, kad šis asmuo įvykdė vagystę ir rugsėjo 6-osios vakarą, apie 21.15 val., įsibrovęs į kitą vaistinę Kaune, Veiverių gatvėje.

Tą kartą vyras ne tik iš kasos bei seifo pagrobė apie 1,5 tūkst. eurų, bet ir apgadino vaistinės turtą, padarydamas dar apie 1,3 tūkst. eurų turtinę žalą.

Tą kartą vyras ne tik iš kasos bei seifo pagrobė apie 1,5 tūkst. eurų, bet ir apgadino vaistinės turtą, padarydamas dar apie 1,3 tūkst. eurų turtinę žalą.

Apklausos metu vyras prisipažino ir dėl daugiau analogiškų vagysčių iš Kauno, Vilniaus, Jonavos ir Elektrėnų vaistinių, jo paties teigimu, yra apiplėšęs 20 vaistinių.

Kauno kriminalistų duomenimis, šis asmuo nuo liepos mėnesio pradžios iki rugsėjo mėnesio pabaigos įvykdė 16 vaistinių vagysčių.

Vyrui gresia bauda arba areštas, arba laisvės apribojimas, arba laisvės atėmimas iki šešerių metų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų